Czego szukasz?

Biznes

Niespodziewana zmiana w Fordzie. Węgier zastąpił Piotra Pawlaka

Ford Polska ogłosił właśnie, że nowym dyrektorem zarządzającym marką został Attila Szabó. Tym samym oznacza to koniec rządów Piotra Pawlaka, który był dyrektorem generalnym Forda w Polsce od września 2020 r. Zmiana nastąpi z dniem 1 czerwca. 

attila szabo ford polska
Fot. Ford

Kim jest Attila Szabó?

Attila Szabó to postać szerzej nieznana w Polsce i trudno się temu dziwić. Menedżer od ponad trzech lat zarządzał działalnością Forda na Węgrzech i w Czechach.

Szabó po raz pierwszy dołączył do węgierskiego zespołu Forda w 2001 roku. Przez lata zajmował różne stanowiska w dziale sprzedaży. Pracował między innymi jako kierownik sprzedaży flotowej dla Ford Węgry oraz europejskich rynków sprzedaży bezpośredniej, a także jako dyrektor sprzedaży Ford Węgry i Ford Słowenia. W latach 2009-2016 był menadżerem w dziale marketingu Ford of Europe. Jako kierownik ds. cen na Europę pracował w biurze regionalnym w Szentendre na Węgrzech. Zarządzał tam jednym z największych zespołów Forda – zespołem ds. cen obsługującym wszystkie rynki europejskie. W latach 2016-2019 Szabó był dyrektorem generalnym Ford Rumunia.

Następnie w 2019 roku został dyrektorem generalnym organizacji sprzedaży Forda na Węgrzech i w Czechach. Pod jego kierownictwem Ford na Węgrzech utrzymał pozycję lidera węgierskiego segmentu lekkich samochodów dostawczych i pozostał jednym z najważniejszych graczy na całym rynku.

Praca w Polsce jest dla niego ogromnym wyzwaniem, ale także zaszczytem, co sam potwierdził w wypowiedzi zamieszczonej w komunikacie. „Przez ponad trzy lata miałem zaszczyt pracować zarówno na rynku czeskim, jak i węgierskim. Mogłem tam jak najlepiej wykorzystać swoją szeroką wiedzę zawodową. Pracowałem tam z wybitnym zespołem oraz współpracowałem z doskonale rozwiniętą siecią sprzedaży. Pozwoliło to nam osiągnąć znaczący sukces biznesowy pomimo globalnej sytuacji kryzysowej. Zarządzanie siódmym co do wielkości krajowym rynkiem dla Ford of Europe to ogromny zaszczyt. Pozwoli mi to wykorzystać moje umiejętności i doświadczenie w Polsce – najszybciej rozwijającym się rynku w regionie i pionierze w tworzeniu i promowaniu mobilności elektrycznej” – powiedział Attila Szabó.

ZOBACZ TAKŻE
Ford w F1: Historia zbyt długiego życia sukcesami

Skąd taka nagła zmiana?

W komunikacie Ford Polska nie znajdziemy szczegółów dotyczących tej zmiany, brak także jakiejkolwiek informacji o losach Piotra Pawlaka. Można się jednak spodziewać, że szybko znajdzie on nowe miejsce pracy, o ile już takiego nie ma. 

„Rynek węgierski odgrywa kluczową rolę operacyjną w organizacji Forda. W węgierskiej siedzibie firmy znajduje się bowiem nie tylko krajowa organizacja sprzedaży, ale także zespół ponad 600 osób, które codziennie przyczyniają się do regionalnego, europejskiego i globalnego sukcesu Forda. Umiejętność utrzymania dotychczas zdobytej pozycji rynkowej jest tutaj bardzo ważnym osiągnięciem. Również pewne wyniki lokalne, takie jak znakomity udział w rynku, którym Ford cieszy się od kilku lat na węgierskim rynku lekkich samochodów dostawczych, są bardzo istotne w skali europejskiej” – powiedział przy tej okazji Yiannis Tavanidis, dyrektor regionalny Ford of Europe.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama