Czego szukasz?

Samochody

Ford Bronco trafi do Europy. Jest oficjalne potwierdzenie

Ford właśnie potwierdził, że nowa generacja Forda Bronco pojawi się w Europie. Terenowa legenda ma być dostępna do zamawiania pod koniec 2023 roku.

ford bronco europa
Fot. Ford

Póki co niewiele informacji

Ford Bronco to jedna z największych legend amerykańskiej marki na ojczystym rynku. Nową wersję modelu zaprezentowano dwa lata temu, w trakcie których wielu wielbicieli marki marzyło o tym, żeby model trafił na Stary Kontynent. Ich prośby zostały wysłuchane. Samochód będzie dostępny do zamawiania od końcówki 2023 roku, jednak liczba sztuk ma być mocno ograniczona. 

To fantastyczna wiadomość, jednak producent nie przekazał nam wiele więcej informacji. Na prezentację dostępnych silników czy wersji wyposażenia, jakie będą dostępne w Europie, musimy jeszcze poczekać. Samochód ma być dostępny na wybranych rynkach i z pewnością będzie kosztował sporo, ale polscy klienci nie powinni się martwić. Nasz rynek powinien otrzymać pulę co najmniej kilkudziesięciu egzemplarzy. 

ZOBACZ TAKŻE
Stary Ford Bronco z twarzą współczesnego F-150. Nietypowy restomod

Prawdopodobnie bez Raptora, ale cieszmy się tym, co jest

Przypomnijmy, że Ford Bronco w USA jest dostępny w wersji dwudrzwiowej i czterodrzwiowej. Pod maską może być standardowo wyposażony w czterocylindrowy silnik 2,3 EcoBoost (305 KM/441 Nm) lub 2,7-litrowy silnik EcoBoost V6 (334 KM/563 Nm). Niedawno wprowadzona wersja Raptor, o której producent nie wspomina w komunikacie prasowym, otrzymała 3,0-litrowy silnik EcoBoost V6 (423 KM/596 Nm).

Podstawowy czterocylindrowy silnik można połączyć z siedmiobiegową manualną skrzynią biegów Getrag. Dla mocniejszych jednostek dostępna jest także 10-biegowa automatyczna skrzynia biegów Forda. Pod poszyciem Bronco kryje się podwozie wykonane ze stali o podwyższonej wytrzymałości, z siedmioma poprzecznymi elementami konstrukcyjnymi, które zapewniają wytrzymałe podparcie, a także nie ograniczają sporego skoku zawieszenia, zapewniając świetnie możliwości terenowe.

Bronco jest wyposażony w zawieszenie terenowe o wysokich parametrach pracy (HOSS). Składa się ono z niezależnych wahaczy ze sprężynami śrubowymi o dużym skoku z przodu, co zmniejsza masę nieresorowaną nawet o 20 procent w porównaniu z konstrukcjami z pełnymi osiami, a także poprawia komfort jazdy i stały kontakt z nawierzchnią. Z tyłu standardową konfigurację stanowi pięciowahaczowe zawieszenie, pełna oś z modyfikowalnymi sprężynami o długim skoku i wytrzymałymi amortyzatorami. 17- i 18-calowe felgi aluminiowe dostępne w ofercie wyposażono w opony terenowe zapewniające komfort na drodze i pewność w terenie.

ford bronco europa

Fot. Ford

G.O.A.T.

Design auta nawiązuje do poprzednich generacji modelu Bronco, ale jednocześnie projektanci postawili także na praktyczność i styl. Oprócz świetnych kątów natarcia samochód oferuje również możliwość demontażu niektórych elementów nadwozia, w tym dachu czy drzwi. Ponadto Ford oferuje również ogromną ilość akcesoriów w USA, w tym zderzaki, wyciągarki, koła, bagażniki dachowe, namioty itp.

Pierwszy Bronco wypracował sobie przydomek G.O.A.T dzięki swoim niezwykłym zdolnościom pokonywania bezdroży. Nowa generacja nie ustępuje mu w trudnym terenie i zebrała świetne opinie w tym aspekcie. Inteligentne rozwiązania techniczne sterujące układem napędowym Bronco, pozwalają cieszyć się jazdą w terenie zarówno początkującym, jak i doświadczonym fanom off-roadu.

Centrum układu kontrolującego sprawne poruszanie się na dowolnej nawierzchni jest Terrain Management System™. Ułatwia on kierowcom wybór stosownego trybu, pozwalającego najlepiej korzystać z możliwości samochodu w warunkach jakie zastał na drodze. Oprócz trybów drogowych, takich jak Normal, Eco, Sport i Slippery i specjalnego trybu G.O.A.T., tryby off-road obejmują Mud/Ruts, Sand i czerpiący inspirację z wyścigów terenowych tryb Baja. Każdy z trybów dobiera własną charakterystykę pracy przepustnicy, momenty zmiany przełożeń skrzyni biegów i reakcję układu kierowniczego, dostosowując je do warunków, w których porusza się Bronco.

Bronco jest dostępny z dwubiegową elektroniczną skrzynią rozdzielczą lub dwubiegową elektromechaniczną skrzynią rozdzielczą z trybem automatycznym, pozwalającym na płynne przełączanie systemu między napędem na dwa i cztery koła w zależności od warunków. Blokada tylnego mechanizmu różnicowego jest wyposażeniem standardowym. W wyposażeniu dodatkowym są natomiast blokada przedniego mechanizmu różnicowego i system odłączania drążka stabilizatora przedniego zawieszenia. Zapewniają one maksymalne wykrzyżowanie i skok koła w trudnych warunkach terenowych.

ZOBACZ TAKŻE
Hennessey VelociRaptor V8 Bronco - szalona terenówka o mocy 750 KM

Wnętrze nowoczesne, ale trwałe

Wnętrze Bronco można ocenić jako funkcjonalne, ale zaprojektowane przede wszystkim z myślą o trwałości i użytkowaniu w trudnych warunkach. Tablica rozdzielcza nawiązująca do pierwszej generacji Bronco, korzysta z kolorów inspirowanych barwami natury i stylem sprzętu używanego podczas plenerowych rozrywek oraz z materiałów dobranych pod kątem trwałości.

Niezbędne w modelu terenowym uchwyty są wbudowane w deskę rozdzielczą i konsolę centralną. Konsolę środkowa wyposażono w podkładkę bezprzewodowej ładowarki. Zaprojektowano ją tak, aby utrzymać telefon komórkowy na miejscu nawet przy ekstremalnych kątach pochylenia. Fizyczne przełączniki w kabinie są uszczelniono natomiast silikonem i wyposażono w gumowe punkty dotykowe. Chroni je to przed błotem, piaskiem i wodą, a także ułatwia utrzymanie w czystości.

Chociaż Bronco zbudowano z myślą o najtrudniejszych warunkach terenowych, nie musimy rezygnować z komfortu i wygody podróżowania. 8-calowy, zestaw wskaźników TFT współpracuje z 12-calowym centralnym ekranem dotykowym LCD obsługującym system komunikacji i rozrywki najnowszej generacji SYNC 4. System ten korzysta z bezprzewodowych aktualizacji oprogramowania Power-Up, które dbają o utrzymanie funkcjonalności systemów przez czas użytkowania pojazdu.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama