Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Herbert Diess odchodzi z Volkswagena. Tym razem naprawdę

Herbert Diess, szef całej Grupy Volswagena, odchodzi ze swojego stanowiska. Specjalne oświadczenie potwierdza zmiany w koncernie, o których mówiono od dawna, ale tak naprawdę w obecnej sytuacji są one zaskoczeniem.

herbert diess vag
Fot. Volkswagen

Zaskakująca, ale spodziewana decyzja?

Komunikat prasowy jest dość lakoniczny i mówi o decyzji za zgodą obu stron, która zapadłą na posiedzeniu rady nadzorczej koncernu. Przy okazji podziękowano Diessowi za jego pracę, podkreślając szczególnie przeprowadzenie firmy przez okres transformacji. „Pan Diess imponująco zademonstrował szybkość i konsekwencję, z jaką był w stanie przeprowadzić daleko idące procesy transformacji. Nie tylko kierował firmą podczas wyjątkowo burzliwych czasów, ale wdrożył także zupełnie nową strategię” – można przeczytać w informacji dla mediów. 

Za swojej kadencji Herbert Diess mocno przeprojektował portfolio produktów i wyraźnie skoncentrował się na elektromobilności. Za jego czasów zainicjowano przełomowe kwestie, choćby w zakresie akumulatorów do samochodów elektrycznych, jak i usług mobilności. Nie bez znaczenia jest zabezpieczenie rentowności działania całej grupy pomimo tych wszystkich zmian.

Blume nowym sternikiem

Zastępcą Diessa na stanowisku szefa całego koncernu będzie Oliver Blume. To obecny szef Porsche, który od 1 września 2022 r. będzie łączył obydwa stanowiska. 

Blume to historia kolejnych awansów szczebel po szczeblu. Niemiec pracuje w Grupie Volkswagena już od 1994 roku, zajmując stanowiska kierownicze w Audi, Seacie, Volkswagenie i Porsche. Od 2015 roku jest prezesem Porsche, a od 2018 roku członkiem zarządu VAG. 

ZOBACZ TAKŻE
Grupa Volkswagen chce wyprzedzić Teslę. Docenia jednak rozwój amerykańskiego konkurenta

„Oliver Blume udowodnił swoje umiejętności operacyjne i strategiczne na różnych stanowiskach” – można przeczytać w komunikacie, który mówi także o finansowych i technologicznych sukcesach kierowanych przez niego podmiotu. Przewodniczący rady nadzorczej Hans Dieter Pötsch wskazał w komunikacie, że to właściwa osoba do kierowania koncernem i dalszego zwiększania „orientacji na klienta”. 

A co z Diessem?

Decyzja akurat teraz jest oczywiście zaskoczeniem, ale o zwolnieniu Diessa ze stanowiska szefa koncernu mówiło się już wielokrotnie. Podczas czteroletniej kadencji co najmniej kilka razy pojawiały się artykuły o możliwym odejściu 63-letniego menedżera z różnych powodów. Główną kością niezgody była strategia elektryfikacji i styl zarządzania Grupą Volkswagen.

Do tej niezwykle ważnej zmiany dochodzi w momencie, w którym Grupa Volkswagen głośno mówi o chęci detronizacji Tesli jako lidera segmentu samochodów elektrycznych pod względem produkcji. Co więcej, koncern przygotowuje się do wprowadzenie Porsche na giełdę, co jest jedną z najważniejszych biznesowo decyzji ostatnich lat.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama