Connect with us

Czego szukasz?

F4

Hiszpańska F4: Barter zwycięski, Kucharczyk drugi | Analiza 3. wyścigu

Opóźniony o 30 minut ostatni wyścig piątego weekendu Hiszpańskiej F4 2022 wygrał Hugh Barter. Australijczyk doskonale wystartował i pomknął po pewne zwycięstwo. Sprytem popisał się też Tymoteusz Kucharczyk. Polak ruszył gorzej, ale w zamieszaniu po zjeździe samochodu bezpieczeństwa, przeskoczył na drugie miejsce.

Hugh Barter
Fot. Formula Scout

Najlepszy kierowca: Hugh Barter

Australijczyk przejął rolę, którą Tymoteusz Kucharczyk odgrywał przez pierwszą część sezonu – rolę najważniejszego rywala Nikoli Tsolova. Bułgar zbudował już tak wielką przewagę, że Barter, choćby i wygrał wszystkie wyścigi, nie zagrozi mu, ale może przynajmniej postawić się w poszczególnych rundach. Na torze w Aragonii zdobył pole position do trzeciej rundy i doskonale to wykorzystał.

ZOBACZ TAKŻE
Hiszpańska F4: Tsolov wygrał, Kucharczyk drugi | Analiza 2. wyścigu

Tsolov już od startu dosłownie szalał za jego plecami, ale ekwilibrystyka juniora Alpine na niewiele się zdała. Barter nie przestraszył się, utrzymał zewnętrzną linię i po kilku zakrętach walki koło w koło, odparł Bułgara. Młodziutki nabytek akademii francuskiej stajni nie poddawał się i próbował wszelkich manewrów, byle tylko wygrać 11. wyścig w tym sezonie. Bez skutku.

Niedaleko za nimi swoją batalię toczyli Kirill Smal i Valerio Rinicella, jadący tak blisko siebie, że właściwie zlewający się w jeden bolid. Kirgiz spisał się lepiej na starcie, lecz Włoch odrobił całą stratę podczas restartu i siedział na skrzyni biegów czerwonego samochodu MP Motorsport. Techniczny tor nie ułatwiał mu wyprzedzania, zmuszając do obrony przed Tsolovem.

Solidny występ Kucharczyka

Polski kierowca na dobre zapomniał o kiepskiej passie z poprzedniego weekendu ze Spa-Francorchamps. Start Kucharczyka (z trzeciej pozycji) ułożył się średnio, a zawodnik MP Motorsport ledwie utrzymał pozycję przed przedzierającym się kolegą z ekipy, wspomnianym Smalem. W późniejszym etapie wyścigu Kucharczyk nie popełniał jednak błędów i Kirgiz nie mógł rzucić mu poważnego wyzwania.

ZOBACZ TAKŻE
Młodzi Polacy w motorsporcie. Poznaj nasze wielkie talenty

Przeciwnie, to Polak rzucał wyzwanie rywalom z przodu. Gdy tylko zjechał samochód bezpieczeństwa (po piruecie Noaha Lisle), Polak przypuścił ambitny atak na Nikolę Tsolova. Ambitny i agresywny, bowiem Bułgar wyleciał z toru i osunął się o kilka miejsc, próbując odzyskać utracony rytm. W końcówce lider mistrzostw stoczył jeszcze pasjonujący pojedynek z Rinicellą, wyprzedzając Włocha na ostatnim okrążeniu.

Najlepszy zespół: MP Motorsport

Holendrzy zdobyli się na fantastyczny rezultat. Choć Hugh Barter okazał się zdecydowanie zbyt szybki dla Kucharczyka i Smala, polsko-kirgiski duet obronił podium przed zakusami Nikoli Tsolova. Obaj zawodnicy wiceliderów klasyfikacji zespołów dysponowali podobnym tempem, jechali agresywnie, ale mądrze, unikając wyjazdów poza tor i innych pomyłek.

Z dobrej strony zaprezentowali się też ich koledzy z MP Motorsports – Suleiman Zanfari i Christian Ho. Marokańczyk bronił się przed Martiniusem Stenshorne’m, tymczasem kierowca z singapurską licencją dzielnie przebijał do przodu. Ostatecznie obaj skończyli w czołowej dziesiątce, pokonując kilku teoretycznie wyżej notowanych rywali.

Największe zaskoczenie: Suleiman Zanfari

To właśnie Zanfari okazał się największą sensacją. Rzadko mamy okazję pochwalić Marokańczyka, ale trzeci wyścig na torze w Aragonii stanowi do tego idealną okazję. Zanfari zakwalifikował się w okolicach końca pierwszej dziesiątki, lecz niedostatki tempa nadrobił bystrym umysłem. Po zjeździe samochodu bezpieczeństwa (który w dużej mierze ustawił resztę zawodów), popisał się kapitalnym rozpoznaniem sytuacji i awansował o kilka pozycji.

Kierowca MP Motorsports starał się wyminąć również Nikolę Tsolova, ale Bułgar nie dał sobie wydrzeć lokaty w czołowej piątce. Zanfari musiał zatem skupić się na obronie przed Robertem de Haanem. Holender (pod niemiecką flagą) startował tuż za przeciwnikiem i robił wszystko, by się przezeń przebić. Finalnie, obaj dali się ograć Martiniusowi Stenshorne’owi, niemniej siódma pozycja Zanfariego wciąż cieszy.

Największe rozczarowanie: Filip Jenić

Serb miał wszelkie narzędzia ku temu, by dopisać do swego dorobku kilka „oczek”, ale swą szansę zmarnował. Początkowo trzymał się dziesiątki, jednak dał się uwikłać w niepotrzebne walki podczas restartu po okresie samochodu bezpieczeństwa. Minęło kilka minut i walczący o punkty zawodnik z Bałkanów był już 19. Powrócił jedynie na 14. miejsce

Nie popisał się też Daniel Nogales. Kierowca Teo Martin Motorsport, outsidera serii, przeniósł się na ten weekend do ekipy Drivex. Na polach startowych zameldował się jako szósty, ale nie dał rady dotrzymać kroku Stenshorne’owi, de Haanowi czy Ricardo Escotto. Hiszpan szybko spadł na koniec punktowanych pozycji, gdzie na sam koniec stracił honorowy punkcik na rzecz Christiana Ho.

Barter ucieka Kucharczykowi

Australijczyk odniósł pewne zwycięstwo, a ponieważ wyścig trwał 25 minut, zgodnie z regułami należy mu się za to 25 punktów. Wicelider klasyfikacji generalnej powiększa tedy przewagę nad Tymoteuszem Kucharczykiem o kolejne siedem punktów i ma ich 180. Polak, z 18 punktową zaliczką, plasuje się trzeci i ma ich 156. Wątpliwe, by w walce o medal ktoś mógł mu zagrozić – czwarty Kirill Smal ma 101 „oczek”.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna Hiszpańskiej F4 2022. Sprawdź pozycję Kucharczyka

Wśród zespołów sytuacja również praktycznie się nie zmienia. Prowadzi Campos Racing, który dzięki regularnym zdobyczom i triumfom Tsolova (i Bartera), ma już 411 punktów (Bułgar wykręcił dziś najszybsze okrążenie). Za nimi, aczkolwiek z potężną stratą, lokuje się MP Motorsport. 18 punktów Kucharczyka i 15 Smala daje im dodatkowe 33 „oczka” i powiększa dorobek do 296.

Navarra następna w kolejce

Przed kierowcami F4 miesiąc odpoczynku, po którym przystąpią do rywalizacji w przedostatniej rundzie sezonu. 1 i 2 października rozegrane zostaną zawody w położonej na północy kraju Navarze, na otworzonym w roku 2010 permanentnym torze. Jego nitka przypomina nieco techniczne obiekty pokroju Hungaroringu czy Portimao, choć Navarra charakteryzuje się znacznie ostrzejszymi kątami zakrętów.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz Hiszpańskiej F4 2022. Gdzie i kiedy startuje Kucharczyk?

Dotychczas na torze rywalizowały m.in. samochody FIA GT1 Championship, a także kolarze. Nawierzchnię obiektu wykorzystywano bowiem jako arenę niektórych etapów słynnego wyścigu Vuelta la Espana. Niezmiennym faworytem do zwycięstwa jest Nikola Tsolov. Tymoteusz Kucharczyk powalczy tymczasem o srebrny medal z Australijczykiem Hugh Barterem.

Wyniki 3. wyścigu Hiszpańskiej F4 2022 na torze MotorLand Aragon

HiszpańskaF4Aragonia-3wyścigWyniki

Fot. F4 Spanish Championship / Twitter

HizpańskaF4Aragonia-3wyścigWyniki2

Fot. jw.

HiszpańskaF4Aragonia-3wyścigWyniki3

Fot. jw.

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama