Connect with us

Czego szukasz?

Serie juniorskie F1

Skład akademii Fernando Alonso 2023. Kogo wspiera Hiszpan?

2-krotny mistrz świata F1 – Fernando Alonso posiada agencję menadżerską. Jej zadaniem jest pomoc w rozwijaniu karier młodych kierowców. W sezonie 2023 na wsparcie ze strony Hiszpana i spółki będzie mogło liczyć siedmiu zawodników.

Skład akademii Fernando Alonso 2023

Słowem wprowadzenia

Fernando Alonso od wielu lat wypatruje różnych zawodników w kartingu i niższych seriach wyścigowych. Dobrym przykładem jest tutaj David Vidales, który rok temu z powodzeniem rywalizował w F3. Hiszpan postanowił założyć agencję „A14 Management„, którą potocznie określa się jako akademię 2-krotnego mistrza świata. Wraz z zawodnikiem Astona Martina kluczową rolę pełnią tam także Albert Resclossa Coll, Alberto Fernandez Albilares oraz Anton Stipinovich. Wszyscy z nich w przeszłości pracowali w motorsporcie i znają jak mało kto tamtejsze realia. Skład akademii Fernando Alonso na sezon 2023 [stan na 19 stycznia 2023] liczy siedem nazwisk. Część z nich warto gdzieś zapisać, bo być może wyrosną z nich wielkie gwiazdy motorsportu.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Han Cenyu (@han_cenyu.offical)

Maximilian Günther w Formule E

Kiedy A14 Managment ogłaszało Niemca wielu kibiców zdziwiło się. Obecny zawodnik mistrzostw świata Formuły E w przeszłości osiągał znakomite wyniki w seriach juniorskich. Zawodnik z Oberstdorfu bowiem wywalczył wicemistrzostwo w Formule BMW, ADAC Formel Masters, a także Europejskiej F3. Jego talent swego czasu dostrzegł także Mercedes i Günther był nawet kierowcą symulatora w zespole F1. Niemiec pomimo tak wielkich sukcesów zmagał się z problemami finansowymi. I tak pomimo wywalczenia 2. pozycji w Europejskiej F3, zawodnik ten musiał zostać w tych mistrzostwach kolejny rok. Kiedy w końcu udało mu się zebrać budżet na F1 to trafił do jednego z najgorszych zespołów w stawce. W barwach Arden Motorsport co prawda 2 razy stanął na podium, lecz 14. pozycja na koniec sezonu nie była czymś nadzwyczajnym.

Po epizodzie w bezpośrednim zapleczu F1, Niemiec trafił do Formuły E. Do tej pory obecny zawodni Maserati wygrał w tych mistrzostwach 3 wyścigi. Trudno przypuszczać, aby 25-latek w przyszłości trafił do F1. Jednak skoro 2-krotny mistrz świata oraz jego partnerzy postanowili mu pomóc, znaczy to, że wierzą w talent Günthera.

Jedno nazwisko w F2

W bezpośrednim zapleczu F1 rywalizować będzie Clement Novalak. Francuz obok Nikoli Tsolova był pierwszym zawodnikiem, który wstąpił do projektu Alonso. 22-latek słynie z niesamowitej regularności. Już regułą stało się to, że nawet podczas walki o mistrzostwo to właśnie regularność jest jego najmocniejszą stroną, a nie zwycięstwa. Najlepszym przykładem jest tu sezon 2019. Wówczas Novalak został mistrzem Brytyjskiej F3. W drodze po tytuł wygrał tylko 2 wyścigi, a dodatkowo 6-krotnie stawał na podium. Wynik ten… był najgorszym z całej ścisłej czołówki. Jednak to właśnie zdobywaniem punktów we wszystkich zawodach utorowały mu drogę po mistrzostwa.

Clement Novalak akademia Fernando Alonso 2023

Podobny obrazek kibice dostali w F3. Francuz na koniec kampanii zajął 3. miejsce, lecz ani razu nie zwyciężył. Przez cały sezon jednak tylko 4-krotnie wypadał ze strefy punktowanej wyścigach. Novalak to jednak kierowca, który do walki o najwyższe cele włącza się dopiero w drugim sezonie. Debiutancki rok w F2 nie był porywający, lecz teraz powinno być znacznie lepiej.

Skład akademii Fernando Alonso 2023: Mocny skład w F3

Gabriel Bortoleto i Nikola Tsolov uważani są za jednych z najbardziej utalentowanych zawodników w seriach juniorskich. Brazylijczyk w sezonie 2022 startował we FRAC oraz FRECA. W obu tych seriach kierowca z Kraju Kawy walczył o wygrane i podia. W dodatku na przestrzeni całej kampanii we FRECA był niesamowicie regularny. Ze względu na jego osiągi kontrakt na sezon 2023 w FIA F3 dała mu renomowana ekipa Trident.

Bułgar za to, który należy także do protegowanych Alpine sezonu temu zdominował Hiszpańską F4. „Bułgarski lew” 18-krotnie stawał na podium i w dodatku zwyciężył aż 13 razy. Dzięki temu pobił on szereg rekordów w tej serii. Tsolov w 2023 roku w FIA F3 będzie rywalizował w barwach ekipy ART Grand Prix. 16-latek rzucił się na głęboką wodę, gdyż Fernando Alonso zapowiedział, że Bułgar zajmie w najgorszym przypadku 5. miejsce w klasyfikacji kierowców. To bardzo trudne zadanie, lecz Oliver Bearman po jednym pełnym sezonie w F4 był w stanie bić się o mistrzostwo w F3. Tsolov z pewnością będzie chciał iść w jego ślady.

3 nazwiska jeszcze bez ogłoszeń na sezon główny

Pozostała trójka zawodników wciąż czeka na plany. Pepe Marti pozostanie zapewne w F3. Hiszpan, który ekspresowo trafił na ten poziom posiada wielki talent. W końcu w 2021 roku wywalczył on 3. miejsce w Hiszpańskiej F4. Z kolei tuż przed sezonem 2022 został wicemistrzem FRAC. Skok do F3 nie okazał się dla niego jednak udany, gdyż na przestrzeni całej kampanii nastolatek zdołał wywalczyć tylko 2 punkty. Obecnie Marti rywalizuje w FRMEC, gdzie przygotowuje się do właściwego sezonu.

Pepe Marti akademia Fernando Alonso 2023

Na podobny krok zdecydował się Han Cenyu. Chińczyk w 2022 roku rywalizował we FRECA i najpewniej pozostanie w tych mistrzostwach na kolejną kampanię. Zwłaszcza, że sezon temu nie wywalczył żadnego punktu.

Ostatnim protegowanym 2-krotnego mistrza świata jest Peruwiańczyk Andres Cardenas. Zawodnik z Ameryki Południowej spędzi jeszcze jeden rok w kartingu ze względu na wiek. W zeszłym roku bohater akapitu rywalizował głównie we Francji, ale zdarzało mu się startować również w zawodach organizowanych przez WSK.

Z pewnością oczy kibiców najbardziej będą zwrócone w kierunku Nikoli Tsolova. Bułgar po zdominowaniu Hiszpańskiej F4 musi udowodnić, że w wyższych kategoriach potrafi szybko się odnajdować. Niemniej nie należy także skreślać Gabriela Bortoleto. Brazylijczyk we FRECA pokazał, że jest niezwykle szybkim kierowcą i może zagrozić czołowym postaciom. Clement Novalak w F2 może z kolei zrobić dobrą robotę swoją precyzją i regularnością. W zależności od doboru zespołu również i Pepe Marti powinien pokazać to co potrafi. W poniższej tabelce znajdują się szczegółowe informacje o planach każdego z protegowanych 2-krotnego mistrza świata.