Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Przedsezonowe testy F1 2023. Wszystko, co powinniście wiedzieć

Przedsezonowe testy F1 2023 w tym roku odbędą się tylko w jednej lokalizacji. Zmiany techniczne względem zeszłego sezonu są niewielkie, dlatego też zaplanowano jedynie trzy dni testów. Kiedy się odbędą i co warto o nich wiedzieć? W tym materiale znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje na temat testów F1 przed sezonem 2023.

przedsezonowe testy f1 2023
Fot. Red Bull Content Pool

Kiedy odbędą się przedsezonowe testy F1 2023?

Testy przed sezonem F1 2023 odbędą się w dniach 23-25 lutego na Bahrain International Circuit w Sakhirze. Zrezygnowano więc z toru Circuit de Barcelona-Catalunya, który gościł przedsezonowe testy przed rokiem. Tor w Bahrajnie został oczywiście wybrany ze względu na swoją charakterystykę, a także warunki pogodowe, które nie powinny przeszkodzić zespołom w pracy. 

Organizacja testów tydzień przed rozpoczęciem sezonu oznacza oczywiście możliwość pobytu sprzętu i zespołów w Bahrajnie od testów aż do zakończenia pierwszego weekendu wyścigowego nowego sezonu. To oczywiście zmniejsza koszty logistyczne, a także pozwala zespołom na doskonałą organizację swojej pracy przed inauguracją sezonu F1 2023. 

ZOBACZ TAKŻE
Kierowcy F1 2023. Kto będzie jeździł w nowym sezonie?

Oczywiście taka sytuacja ma także swoje wady. Przywiezienie nowych części w trakcie samych testów czy już przed pierwszym weekendem wyścigowym oznacza o wiele większe komplikacje niż w przypadku testów w Europie. Sakhir znajduje się bowiem oczywiście zdecydowanie dalej od siedzib wszystkich dziesięciu zespołów niż Barcelona. Trudniej i dłużej będzie więc latać z częściami tam i z powrotem.

Dlaczego testy nie odbędą się tuż przed pierwszym weekendem wyścigowym?

Takie rozwiązanie było rozważane przez FIA przed sezonem 2021, jednak ostatecznie nie zostało wdrożone wtedy i wydaje się, że na razie porzucono taki pomysł. Przede wszystkim wymagałoby to zmiany regulaminu sportowego FIA, który określa, że test musi odbyć się co najmniej 10 dni przed pierwszym wyścigiem. 

Plusy i minusy takiego rozwiązania są oczywiste. Zaletami są niższe koszty, ale wad jest wiele więcej. To przede wszystkim niemożność wprowadzenia większych zmian przed pierwszym weekendem wyścigowym oraz nagromadzenie informacji, których przetworzeniem w fabrykach zespołów do pierwszego wyścigu nowego sezonu byłoby w wielu przypadkach niemożliwe. 

Testy F1 przed sezonem 2023. Trzy dni to za mało?

Przypomnijmy, że jeszcze niedawno zespoły miały do dyspozycji aż osiem dni testowych, a rok temu było to sześć dni. Zaledwie trzy dni testów mają jednak swoje uzasadnienie – dokładnie takie samo, jak w sezonie 2021, kiedy również odbyły się tylko trzy dni testów. Bolidy na sezon 2023 nie różnią się bowiem znacząco od zeszłorocznych, więc F1 w porozumieniu z zespołami mogła ograniczyć ilość dni testów przed sezonem F1 . 

Kto może czuć się poszkodowany? Tu żadnego zaskoczenia nie ma. To kierowcy, którzy zmienili zespoły przed sezonem oraz konstruktorzy, którzy wprowadzili najwięcej zmian w swoich maszynach. O ile nie mamy wątpliwości, że Fernando Alonso nie będzie miał problemów z „wyciśnięciem maksa” z testów, to takowe obawy mogą mieć zupełni debiutanci w osobach Oscara Piastriego i Logana Sargeanta. 

Przedsezonowe testy F1 2023. Transmisja na Viaplay – kto będzie komentować?

Transmisja telewizyjna z testów F1 2023 będzie miała miejsce w Viaplay. Co więcej, ogłoszono już jej szczegóły oraz komentatorów, choć bez wyraźnego podziału. Testy F1 2023 w Viaplay komentować będą Maciej Jermakow, Bartosz Budnik, Bartosz Pokrzywiński, Jasiek Olejniczak i Robert Smoczyński. 

Viaplay wyśle także na tor swoich reporterów. W Bahrajnie pojawi się bowiem duet Mikołaj Sokół – Michał Gąsiorowski. Poza komentarzem wydarzeń na torze i łączeniami z reporterami, prawdopodobnie otrzymamy także codzienne podsumowanie sesji. 

Rok temu Eleven Sports wysłało swoją ekipę na pierwszą turę testów do Hiszpanii, ale nie zrobiło tego samego przy okazji drugiej części testowania w Bahrajnie. Więcej o transmisjach Formuły 1 w Viaplay możecie przeczytać w naszym dedykowanym newsie – F1 w Viaplay – wszystko, co powinniście wiedzieć. Redakcja, ceny, gdzie najlepiej kupić. Dostęp do Viaplay możecie natomiast kupić tutaj – viaplay.pl

Transmisja z testów przed sezonem 2023 będzie oczywiście miała także miejsce w F1 TV. Nie zabraknie zarówno relacji telewizyjnej, jak i klasycznego live timingu. Takie rzeczy wydają się oczywiste, ale w 2022 roku wyniki na żywo z testów w Barcelonie nie były ogólnodostępne, a kibice musieli posiłkować się… zdjęciami dziennikarzy obecnych na miejscu. Ci zamieszczali je choćby na Twitterze ze swoimi komentarzami. Więcej o transmisjach w oficjalnej telewizji F1 znajdziecie tutaj – F1 TV – wszystko, co powinniście wiedzieć. Ceny, na ilu urządzeniach, co można oglądać. Dostęp do F1 TV możecie natomiast nabyć tutaj – f1tv.formula1.com

Gdzie oglądać F1 TV? 

Formuła 1 proponuje dwa pakiety swojej telewizji – Pro oraz Access, jednak tak naprawdę sens ma tylko ten pierwszy. Tylko on zawiera transmisje na żywo wszystkich sesji oraz nielimitowany dostęp do kamer kierowców oraz komunikatów radiowych. W drugim znajdziemy zaledwie powtórki, więc w przypadku chęci oglądania przedsezonowych testów musicie zainteresować się tym pierwszym. Oba pakiety zawierają także rozbudowane archiwum wyścigów.

Cena za pakiet F1 TV Pro wynosi 49,99 euro za rok albo 5,99 euro za miesiąc. Dostęp do usługi Access kosztuje natomiast 26,99 euro za rok albo 2,99 euro za miesiąc. Jak co roku, przed testami kibice F1 otrzymali możliwość zakupu z rabatem, który powinien wynieść 20%. Co najważniejsze, F1TV nie oferuje komentarza w języku polskim. Dostępnych jest kilka “podstawowych” języków z angielskim i niemieckim na czele.

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz F1 2023. Miejsca i daty wyścigów w nowym sezonie

Kto będzie jeździł podczas przedsezonowych testów w Bahrajnie?

Przypomnijmy, że według zasad na torze podczas testów może przebywać tylko jeden samochód danego zespołu. Dlatego też kierowcy dzielą między siebie sesje danego dnia. Poza tym nie ma większych reguł – kierowcy mogą jeździć tyle, ile chcą w ramach limitu czasowego oraz mogą używać wszystkich mieszanek opon. Poza tym na torze z całą pewnością będzie można zobaczyć farby fluorescencyjne na bolidach czy aerodynamiczne kratki z czujnikami pokazujące przepływ powietrza. Z pewnością nie zabraknie także tzw. sandbaggingu, a więc ukrywania swojego prawdziwego tempa przed pierwszym wyścigiem sezonu. 

Poniżej znajdziecie aktualną listę kierowców biorących udział w testach w podziale na poszczególne sesje. Oczywiście będzie ona aktualizowana wraz z kolejno pojawiającymi się informacjami. Z powodu kontuzji spowodowanej przez wypadek rowerowy na testach zabraknie Lance’a Strolla. Aston Martin potwierdził, że w czasie przedsezonowych jazd jego obowiązki przejmie rezerwowy kierowca ekipy, Felipe Drugovich.

Składy kierowców na testy F1 przed sezonem 2023

Red Bull Racing

 • 23.02 – Max Verstappen
 • 24.02 – Max Verstappen (rano), Sergio Perez (po południu), 
 • 25.02 – Sergio Perez

Scuderia Ferrari

 • 23.02 – Carlos Sainz (rano), Charles Leclerc (po południu)
 • 24.02 – Carlos Sainz (rano), Charles Leclerc (po południu)
 • 25.02 – Charles Leclerc (rano), Carlos Sainz (po południu)

Mercedes

 • 23.02 – George Russell (rano), Lewis Hamilton (po południu)
 • 24.02 – Lewis Hamilton (rano), George Russell (po południu)
 • 25.02 – George Russell (rano), Lewis Hamilton (po południu)

Alpine

 • 23.02 – Pierre Gasly (rano), Esteban Ocon (po południu)
 • 24.02 – Esteban Ocon (rano), Pierre Gasly (po południu)
 • 25.02 – Pierre Gasly (rano), Esteban Ocon (po południu)

McLaren

 • 23.02 – Oscar Piastri (rano), Lando Norris (po południu)
 • 24.02 – Lando Norris (rano), Oscar Piastri (po południu)
 • 25.02 – Oscar Piastri (rano), Lando Norris (po południu)

Alfa Romeo

 • 23.02 – Guanyu Zhou (rano), Valtteri Bottas (po południu)
 • 24.02 – Guanyu Zhou
 • 25.02 – Valtteri Bottas

Aston Martin

 • 23.02 – Felipe Drugovich (rano), Fernando Alonso (po południu) 
 • 24.02 – TBA
 • 25.02 – TBA

Haas F1 Team

 • 23.02 – Nico Hulkenberg (rano), Kevin Magnussen (po południu)
 • 24.02 – Kevin Magnussen (rano), Nico Hulkenberg (po poludniu)
 • 25.02 – Nico Hulkenberg (rano), Kevin Magnussen (po południu)

Scuderia AlphaTauri

 • 23.02 – Yuki Tsunoda (rano), Nyck De Vries (po południu)
 • 24.02 – Yuki Tsunoda (rano), Nyck De Vries (po południu)
 • 25.02 – Nyck De Vries (rano), Yuki Tsunoda (po południu)

Williams Racing

 • 23.02 – Alex Albon (rano), Logan Sargeant (po południu)
 • 24.02 – Logan Sargeant
 • 25.02 – Alex Albon

Jakich opon będa używać kierowcy? Pirelli podało już szczegóły mieszanek używanych podczas wydarzenia w Bahrajnie.

opony testy f1 2023

Dane: Pirelli

 

Kiedy testy F1 2023? Harmonogram 

Testy będą miały miejsce wokół doskonale znanego i stosowanego od lat schematu. Składa się on z dwóch 4-godzinnych bloków, między którymi miejsce ma godzinna przerwa. Testy w Bahrajnie będą rozpoczynać się o godzinie 8:00 czasu polskiego.

Podobnie wygląda plan transmisji Viaplay z testów F1 2023 – każdego dnia będą miały miejsce dwie transmisje – z sesji porannej i nieco dłuższa z sesji popołudniowej. Dłuższy drugi segment jasno wskazuje na dodatkowe studio z podsumowaniem, łączenie się z reporterami na torze oraz wywiady z kierowcami. 

23.02.2023 (czwartek) – pierwszy dzień testów

 • sesja poranna – 7:50-12:00
 • sesja popołudniowa – 12:50-17:30

24.02.2023 (piątek) – drugi dzień testów

 • sesja poranna – 7:50-12:00
 • sesja popołudniowa – 12:50-17:30

25.02.2023 (sobota) – trzeci dzień testów

 • sesja poranna – 7:50-12:00
 • sesja popołudniowa – 12:50-17:30

5/5 (liczba głosów: 7)
Reklama