Connect with us

Czego szukasz?

F2

Ayumu Iwasa zwycięzcą rollercoastera w Arabii Saudyjskiej | Analiza

W drugim wyścigu sezonu 2023 kierowcy udali się do Arabii Saudyjskiej. Tym razem nie zabrakło kolizji, a sam wyścig był wypchany emocjami po brzegi. Ostatecznie, z batalii o zwycięstwo obronną ręką wyszedł Ayumu Iwasa, a na podium towarzyszyli mu Victor Martins i Jehan Daruvala.

Ayumu Iwasa wygrana Arabia Saudyjska 2023
Fot. Red Bull Content Pool

Najlepszy kierowca: Ayumu Iwasa

Świetny wyścig zaliczył Ayumu Iwasa. Po starcie z czwartej pozycji, przedarł się na pozycję lidera, którą udało mu się utrzymać, mimo depczących mu po piętach kolegów. Dla Japończyka jest to siódmy raz na podium Formuły 2 i jednocześnie jego trzecie zwycięstwo. Iwasa jest jednym z faworytów kibiców do zdobycia mistrzostwa w tym sezonie. Japończyk ma wsparcie ze strony Red Bulla.

ZOBACZ TAKŻE
Ayumu Iwasa: Poznaj nowy nabytek programu juniorskiego Red Bulla

Na szczególną pochwałę zasługuje również Victor Martins. Zwycięzca piątkowych kwalifikacji, do wyścigu startował z 10. pozycji. Dzięki odrobinie szczęścia i, przede wszystkim, swojemu niebywałemu talentowi, przedostał się on do ścisłej czołówki i tak naprawdę do ostatnich chwil ścigał Iwasę. Ostatecznie, młody Francuz zakończył wyścig na 2. lokacie. Podium uzupełnił Jehan Daruvala.

 

Najlepszy zespół: Campos

Mimo że wyścig wygrał reprezentant zespołu DAMS, miano najlepszego zespołu przypada Camposowi. Zespół, który w ubiegłym roku zajął ostatnie, 11. miejsce w klasyfikacji zespołów, w tym sezonie bryluje. W Bahrajnie, w dwóch wyścigach zdobyli 42 punkty, a dziś, podczas jednego wyścigu, już dziewięć. Dla porównania, w sezonie 2022 przez cały rok uzbierali ich zaledwie 67. Oznacza to, że po trzech wyścigach na ich koncie jest już 3/4 ich ubiegłorocznego dorobku. 

Jedynym zespołem, który zdobył w sobotnim wyścigu podwójne punkty, jest MP Motorsport. Jehan Daruvala za swoje 3. miejsce otrzymał 6 punktów, a Dennis Hauger, kończąc na 8. pozycji, dorzucił skromny, lecz jakże istotny punkcik.

Największe zaskoczenie: Ralph Boschung, Kush Maini

Po raz kolejny wyróżnienie za największe zaskoczenie trafia do kierowców zespołu Campos. Boschung i Maini nie należą do najzdolniejszych kierowców w tegorocznej stawce i niejedna osoba przecierała oczy ze zdumienia, widząc ich poczynania w 1. rundzie w Bahrajnie. Wygląda na to, że nie był to jednorazowy wypadek przy pracy. Co prawda, kierowcy stracili parę pozycji, bowiem Boschung startował z 2. miejsca, a Maini z 3., a dojechali na kolejno 4. i 5. miejscu. Nieliczni jednak spodziewali się tak dobrej dyspozycji tychże zawodników. 

Pozytywnie zaskoczył nas również wspomniany wyżej Victor Martins. Awans o 9 pozycji w nieco utrudnionych warunkach w postaci dwóch neutralizacji, podczas których nie można wyprzedzać, to dość imponujące osiągnięcie.

Największe rozczarowanie: Theo Pourchaire

Zaskoczeniem, lecz na minus, okazał się Theo Pourchaire. Francuz uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kierowców tegorocznej stawki. Wróży mu się świetlaną przyszłość, dlatego dziwią i rozczarowują błędy w jego wykonaniu. Pourchaire zbyt przecenił swoje szanse i chcąc wyprzedzić Olivera Bearmana, wpakował się prosto w jego bolid. Na szczęście obaj kierowcy z kolizji wyszli bez szwanku, a sam Pourchaire wykazał się ogromną klasą, podchodząc do rywala i przepraszając go za swój błąd. 

ZOBACZ TAKŻE
Theo Pourchaire: Poznaj lepiej niezwykły supertalent z Francji

Największy pechowiec: Oliver Bearman

Nic jednak Bearmanowi po przeprosinach Francuza. Najmłodszy w stawce Brytyjczyk miał zrujnowany wyścig, w którym radził sobie naprawdę nieźle. Do wyścigu sprinterskiego startował z 8. miejsca. Co prawda w kwalifikacjach zajął 2. lokatę, lecz na przypadające mu regulaminowo 9. miejsce spadł Frederik Vesti. Duńczyk odbywał należną mu karę 5 pozycji, którą dostał w Bahrajnie. W momencie wypadku Bearman bronił przed Pourchairem 5. lokatę.

ZOBACZ TAKŻE
Oliver Bearman: Diament w akademii Ferrari

Warto także odnotować wypadek Zane’a Maloneya. Barbadoszczyk na 2. okrążeniu nie opanował swojego bolidu i na wyjściu z drugiego zakrętu, obrócił się i wypadł z toru. Kierowca nie był w stanie kontynuować wyścigu.

Klasyfikacje generalne po sprincie w Arabii Saudyjskiej

Po zwycięstwie w Dżuddzie, Ayumu Iwasa zajmuje 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Pozycję lidera, dzięki błędowi Theo Pourchaire’a, dość niespodziewanie zajął Ralph Boschung. Dzięki wynikom Boschunga i Mainiego, pierwsze miejsce wśród zespołów zajmuje Campos, mając 4 punkty przewagi nad ART Grand Prix i aż 24 punkty nad trzecim zespołem DAMS.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna F2 2023. Sprawdź aktualną sytuację

F2 – co jeszcze czeka nas w ten weekend?

Mimo iż sobotni sprint dostarczył nam multum emocji, była to dopiero przystawka tego weekendu. Danie główne, czyli wyścig główny, odbędzie się jutro, 19 marca, o godzinie 14:35. Z pierwszego rzędu wystartują Victor Martins i Oliver Bearman. Czy Bearmanowi uda się nadrobić straty z sobotniego wyścigu? Przekonamy się już niedługo!

Wyniki sprintu w Arabii Saudyjskiej

Wyniki sprintu F2 2023 w Arabii Saudyjskiej

Fot. FIA

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama