Connect with us

Czego szukasz?

FRECA

FRECA: Roman Biliński z punktami w 1. wyścigu w Austrii | Analiza

Ciekawy wyścig FRECA w Austrii skończył się pomyślnie dla Romana Bilińskiego. Polak dojechał na 9. miejscu, ale po karach awansował na 7. Jednak całe show skradł Rafael Camara, który zdecydowanie wygrał. Podium uzupełnili świetny Alessandro Giusti i Tim Tramnitz. Co jeszcze się wydarzyło na Spielbergu?

bilinski wyscig 1 red bull ring 2023 freca analiza
Fot. Roman Bilinski Racing / Facebook

Roman Biliński siódmy po karach dla rywali

Dobre kwalifikacje polskiego kierowcy dały nadzieję na zdobycz punktową podczas 1. wyścigu na Red Bull Ringu. Roman Biliński do wyścigu ruszył z 10. pola. Już chwilę po starcie zyskał jedno oczko dzięki dobremu refleksowi. Unikał zagrożeń, co pozwoliło mu ustabilizować tempo i osiąść na punktowanych lokatach. Przed Polakiem działo się wiele, ale Roman Biliński skupiał się na dowiezieniu cennych punktów.

Jednak później na ogonie reprezentanta Tridentu usiadł Owen Tangavelou. Zespołowy kolega zawodnika z numerem 4 nie chciał odpuszczać. Po kilku okrążeniach walki Owen Tangavelou musiał uznać wyższość Polaka, a dodatkowo Maceo Capietto. Ten drugi szybko zbliżył się na mniej niż pół sekundy do Romana Bilińskiego, ale przestrzelił zakręt i zniwelował szansę na udany manewr. W samej końcówce ponownie mogło zrobić się gorąco w kokpicie bolidu z numerem 4, ale ostatecznie Capietto nie był w stanie zaatakować pomyślnie Polaka. 

Już po wyścigu została nałożona kara 5 sekund na Michaela Belova. Różnica pomiędzy nim a Romanem Bilińskim była mniejsza niż wcześniej wspomniane 5 sekund, co pozwoliło na przeskoczenie zawodnika G4 Racing w klasyfikacji wyścigu. Ostatecznie Roman Biliński został sklasyfikowany jako 8. oraz zainkasował 4 „oczka” do „generalki”.

ZOBACZ TAKŻE
Roman Biliński przed sezonem 2023. "Włożyliśmy sporo pracy w testy" | WYWIAD

Aktualizacja, godz. 22:20: Roman Biliński awansował jeszcze o jedno miejsce, ponieważ po zawodach sędziowie ukarali jeszcze Lorenzo Fluxę. Zawodnik Premy, podobnie jak Belov, łamał limity toru, za co otrzymał karę doliczenia 5 sekund.

Najlepszy kierowca: Rafael Camara

Brazylijczyk ruszał do wyścigu z pole position i obronił je po starcie. Za jego plecami na początku wyścigu działo się dużo, ale nie wynikło z tego zagrożenie dla samego lidera. Giusti wymieniał się pozycjami z Tramnitzem, ale obaj tracili na tej walce dystans do Camary. Francuz na 17 minut przed końcem zaczął powoli zbliżać się do zawodnika Premy, ale odstęp między nimi wynosił i tak prawie 3 sekundy. Po 16 okrążeniach dystans pomiędzy pierwszą dwójką zmalał do 1,6 sekundy. Ostatecznie Camara wygrał wyścig, ale tempo Giustiego było naprawdę godne podziwu. Francuz ostatecznie wykręcił najlepszy czas, więc również zasługuje na dużą pochwałę. 

Najlepszy zespół: Prema Racing

Ponownie najwięcej oczek zarobiła ekipa Premy. Włoska stajnia wygrała dzięki Rafaelowi Camarze, a Kimi Antonelli i Lorenzo Fluxa finiszowali tuż za podium. Blisko podwójnych punktów był Trident, ale do 10. miejsca Owena Tangavelou zabrakło 0,322 sekundy. Natomiast drugim najlepszym zespołem był G-4 Racing, dla którego zdobycz punktową wyjeździł Alessandro Giusti oraz Michael Belov. 

ZOBACZ TAKŻE
FRECA: Wszystko, co musisz wiedzieć o serii z Polakami i sezonie 2022

Największe zaskoczenie: Tom Lebbon

Brytyjczyk pojechał zdecydowanie najlepszy wyścig w sezonie. Tom Lebbon ruszał do wyścigu z 18. pola, ale na półmetku rywalizacji był już 14. Awans o 4 lokaty to naprawdę imponujący wynik. Zawodnik Arden Motorsport skorzystał na błędach rywali, a także prezentował solidne tempo, jak na swoje możliwości. W końcówce Tom Lebbon musiał mocno mieć się na baczności, by nie stracić lokaty na rzecz Estebana Massona, ale wszystko skończyło się pomyślnie dla kierowcy z Wielkiej Brytanii. 

ZOBACZ TAKŻE
GB3: Kucharczyk w Top 5 | Analiza 1. wyścigu na Brands Hatch

Największe rozczarowania: Santiago Ramos i Martinius Stenshorne

Kompletnie nieudany wyścig zaliczył Santiago Ramos. Meksykanin ruszał do rywalizacji z 8. pozycji. Jednakże w ciągu bardzo ciekawego wyścigu zaczął osuwać się w dół po własnych błędach, ale nie można odmówić temu zawodnikowi odwagi przy manewrach. Jednak ostatecznie stracił aż 5 pozycji.

Nie najlepsze wrażenie pozostawił po sobie również Martinius Stenshorne. Wicelider klasyfikacji generalnej miał trudne zadanie, gdyż ruszał do wyścigu z 20. pola. Niestety, ale Norweg nie poprawił zbytnio swojej sytuacji na przestrzeni wyścigu. Oczekiwania wobec tego zawodnika były dużo większe, będzie musiał włączyć się ponownie do walki o mistrzostwo.

Klasyfikacje generalne po 1. wyścigu na Red Bull Ringu: Camara pnie się w górę

Z racji na brak realnego zagrożenia ze strony największego konkurenta Andrea Kimiego Antonelliego w 1. wyścigu. Włoch powiększył przewagę nad wiceliderem klasyfikacji generalnej. Obecna liczba oczek zawodnika Premy wynosi 190. Duży skok w klasyfikacji debiutantów, ale także i ogólnej zanotował Alessandro Giusti. 

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna FRECA 2023. Sprawdź pozycję Bilińskiego

Jeszcze jeden

Już jutro, 10 września, o godz. 15:05 rozpocznie się drugi wyścig FRECA na torze Red Bull Ring. Na ten moment trudno wskazać jednego faworyta, ponieważ o ustawieniu na starcie przesądzi osobna czasówka zaplanowana na godz. 9:10. Pozostaje mieć nadzieję, że Roman Biliński wywalczy wyższe miejsce niż piąte w swojej grupie, co zwiększyłoby jego szansę na bardzo dobry wynik i polepszenie nastrojów w tym sezonie. Plan transmisji weekendu w Austrii znajdziecie w osobnym wpisie – link poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać FRECA w Polsce? [transmisja, stream, live]

Wyniki 1. wyścigu FRECA na Red Bull Ringu

wyniki freca red bull ring 2023 1 wyścig

Fot. Formula Regional European Championship by Alpine

Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama