Connect with us

Czego szukasz?

IndyCar

IndyCar powróci do ścigania w czerwcu. Podsumowanie eNASCAR Series

Władze IndyCar potwierdziły rozpoczęcie tegorocznych mistrzostw już 6 czerwca. Natomiast organizacja NASCAR zmodyfikowała kalendarz w celu zminimalizowania ryzyka epidemiologicznego. Oprócz tego zajmiemy się także podsumowaniem wirtualne rozgrywek eNASCAR iRacing Pro Invitational Series, które niedawno dobiegły końca.

Texas Motor Speedway 2019 IndyCar wyścig
Fot. Texas Motor Speedway / Twitter

Świat cały czas toczy walkę z koronawirusem. Jednakże, dzięki wprowadzeniu różnych środków bezpieczeństwa życie powoli wraca do normy. Władze IndyCar i NASCAR także próbują dostosować się do nowej rzeczywistości i wznowić rywalizację z zastosowaniem zasad ograniczających ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Przyjrzymy się, co ostatnio wydarzyło się w świecie Amerykańskiego motosportu.

Comeback IndyCar

7 maja, władze serii IndyCar potwierdziły rozpoczęcie mistrzostw 6 czerwca na torze Texas Motor Speedway. Zawody odbędą się bez udziału publiczności, a wszystkich obecnych na torze będą obowiązywały surowe obostrzenia mające na celu uniemożliwienie szerzenia się wirusa. Aby ekipy nie musiały zatrzymywać się w hotelach, wszystkie sesje odbędą się jednego dnia. Popołudniu zaplanowano trening, a półtorej godziny po jego zakończeniu odbędą się kwalifikacje. Wieczorem odbędzie się natomiast wyścig. Dystans zawodów skrócono z 248 do 200 okrążeń, co ma usprawnić przebieg całego dnia i dać zespołom czas na powrót do swoich siedzib.

Start wyścigu Texas 2019 Indy

Fot. NTT IndyCar Series / Start wyścigu w Teksasie w 2019 roku

Ameryka potrzebuje sportu na żywo i widzowie nie uwierzą w to, co zobaczą, gdy Genesys 300 wjedzie do ich pokoi dzięki relacji telewizyjnej na żywo z Teksasu. Jedno z największych sportowych wydarzeń, Indy 500, zostało przesunięte na sierpień z powodu koronawirusa, wiec cała ta stłumiona energia, oczekiwanie, frustracja i niepokój będą bić przez układ nerwowy kierowców. Typowo, Genesys 300 zakończy się fotofiniszem przy 220 milach/h (350 km/h) – powiedział prezes toru w Teksasie, Eddie Gossage.

NASCAR

Seria NASCAR jeszcze wcześniej postanowiła wznowić rywalizację mimo panującej pandemii. Ze względów bezpieczeństwa zrezygnowano z treningów i kwalifikacji, aby ekipy mogły przyjechać na tor i wrócić do swoich baz w dniu wyścigu, bez zatrzymywania się w hotelach. Z tego też powodu 8 maja władze serii ogłosiły modyfikację czerwcowego harmonogramu.

ZOBACZ TAKŻE
NASCAR wraca do ścigania. Wirtualne zmagania IndyCar zakończone

Kalendarz układany będzie w taki sposób, aby wyścigi odbywały się możliwie najbliżej baz zlokalizowanych w Północnej Karolinie.

Nascar 2019 tor sonoma

Fot. Jonathan Ferrey (nascar.com) / Zeszłoroczny wyścig na torze Sonoma

Z tego też powodu wykreślono trzy czerwcowe wyścigi – zawody na drogowym torze Sonoma Raceway oraz rundy na owalach w Richmond i Chicago. Sonoma po raz pierwszy wypadnie z kalendarza od swojego debiutu w 1989 roku. Za to Chicagoland Speedway gości NASCAR nieprzerwanie od 2001 roku.

Kierowcy mają powrócić na tor Richmond 12 września, podczas drugiego w sezonie wyścigu na tym torze. Zawody Cup Series oraz xFinity Series zaplanowane na Chicagoland odbędą się 17 i 19 maja w Darlington. 20 maja na Darlington odbędą się zawody przeniesione z Richmond. Runda mająca pierwotnie odbyć się na torze Sonoma rozegrana zostanie 27 maja na Charlotte.

eNASCAR iRacing Pro Invitational Series

W trakcie przerwy w wyścigach władze NASCAR uruchomiły wirtualne zmagania na cenionej przez simracerów oraz profesjonalnych zawodników platformie iRacing. W każdy sobotni weekend poczynając od 22 marca zawodnicy rywalizowali ze sobą na wirtualnych torach. Dzięki laserowemu skanowaniu twórcom gry udało się bardzo dokładnie odwzorować prawdziwe obiekty. Zawody przyciągnęły wielu czołowych zawodników z głównej serii NASCAR. Do rywalizacji dołączyli się także kierowcy z innych serii NASCAR, a także emerytowani zawodnicy. Kibice mogli zatem ponownie śledzić poczynania Jeffa Gordona, Dale’a Earnhardta Jr. i Bobby’ego Labonte’go.

czołówka enascar pro invitaitonal series 2020

Fot. nascar.com / Zmagania wirtualnej serii NASCAR zakończył wyścig na North Wilkesboro

Podczas otwarcia sezonu na Homestead-Miami Speedway najlepszy był Denny Hamlin. Tydzień później, na Texas Motor Speedway triumfował Timmy Hill – tegoroczny debiutant w pucharowej serii. Na Bristol zwyciężył William Byron. Amerykanin triumfował także w następnej rundzie na torze Richmond. Słynąca z ostrej walki do samego końca Talladega padła łupem Alexa Bowmana.

W Dover swoje trzecie zwycięstwo odniósł Byron. Kolejne zmagania odbyły się na zamkniętym w 2011 roku torze North Wilkesboro Speedway. Jako pierwszy linię mety przekroczył w nich Denny Hamlin. Była to ostatnia runda eNASCAR iRacing Pro Invitational Series.

ZOBACZ TAKŻE
NASCAR - wszystko, co powinieneś wiedzieć o amerykańskiej serii

W tę sobotę zawodnicy przystąpią już do rywalizacji na prawdziwych torach. Runda na torze Darlington odbędzie się o godzinie 21:30 czasu polskiego! Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy dla was przewodnik po serii, do któego możecie przejść klikając przycisk „Zobacz także” powyżej.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama