Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Grand Prix Miami dojdzie do skutku. Już w przyszłym roku zawita tam F1

W przyszłym roku w kalendarzu Formuły 1 zadebiutuje Grand Prix Miami Formuły 1. Organizatorzy podpisali 10-letnią umowę z władzami mistrzostw.

Grand Prix Miami F1 2022
Fot. F1 / Twitter

Grand Prix Miami to długoterminowy projekt

Formuła 1 oficjalnie potwierdziła organizację Grand Prix na torze w Miami. Pierwsze zawody odbędą się w przyszłym roku, a kontrakt podpisano na dziesięć lat. Obiekt wykorzysta parking i drogi dojazdowe wokół Hard Rock Stadium – stadionu futbolowego wykorzystywanego przez drużyny NFL Miami Dolphins i uniwersytecką drużynę Miami Hurricanes. Długość toru wyniesie 5140 metrów. Będzie miał on 3 strefy DRS.

Miami F1 GP 2021 Hard Rock Stadium

Fot. F1 Miami Grand Prix / Twitter

Pierwotny plan zakładał zorganizowanie wyścigu na ulicach miasta. Pomysł ten nie zyskał jednak aprobaty mieszkańców. Ci obawiali się korków i hałasu towarzyszącego eliminacji Formuły 1. Dlatego też zdecydowano się zaprojektować tor na parkingu, nie wykorzystujący dróg publicznych. Dodatkowo, na Grand Prix Miami nałożono pewne obostrzenia, które mają zminimalizować wpływ wyścigu na życie miasta. Żadna sesja nie może odbywać się w czasie godzin szkolnych, a nitka toru ma zostać obłożona dźwiękochłonnymi panelami. Według amerykańskich mediów miasto przeznaczy na ten cel 5 milionów dolarów.

Władze F1 dopięły swego. Dwa wyścigi w Stanach Zjednoczonych

Wyścig na torze w Miami będzie już drugą eliminacją na terytorium Stanów Zjednoczonych. Obiekt Circuit of the Americas, który zadebiutował w 2012 roku, utrzyma Grand Prix Stanów Zjednoczonych. Nie pierwszy raz w historii USA będą gościły dwa wyścigi Formuły 1. W latach 1976-1980 USA gościła Formułę 1 na Long Beach i Watkins Glen. Rok później miejsce Watkins Glen zajął obiekt w Las Vegas, a w 1982 mieliśmy aż trzy eliminacje w Stanach Zjednoczonych. Do wspomnianych wyżej rund dołączył wyścig w Detroit. Wkrótce jednak Las Vegas wypadło z harmonogramu, a w 1984 roku po raz ostatni odbyły się dwa Grand Prix na terytorium USA. 

ZOBACZ TAKŻE
GP Miami: Projekt toru został zaktualizowany

Wciąż nieznana jest liczba wyścigów w przyszłorocznym kalendarzu Formuły 1. W tym roku zawodnicy będą rywalizowali ze sobą aż 23 razy. Obecnie wydaje się niemal pewne, że Grand Prix Wietnamu utraci swoje miejsce, a rezerwowe Grand Prix (Emilii-Romanii i Portugalia) nie mają zapewnionego miejsca w przyszłorocznym harmonogramie. W przypadku powrotu GP Chin, w 2022 roku czekają nas co najmniej 23 wyścigi. Jednakże więcej szczegółów dotyczących kalendarza poznamy bliżej jesieni. Warto też dodać, że po tym jak F1 dopięła swego z USA, tak teraz celem będzie organizacja GP w Afryce.

Grand Prix Miami wpłynie na popularność F1 w USA

Z radością ogłaszamy, że Formuła 1 będzie ścigać się w Miami od 2022 roku. Stany Zjednoczone są dla nas kluczowym rynkiem wzrostu i jesteśmy bardzo zachęceni naszym rosnącym zasięgiem w USA. W dodatku będzie on dodatkowo wspierany przez ten ekscytujący drugi wyścig. Będziemy ściśle współpracować z Hard Rock Stadium i FIA. Po to, aby zapewnić, że tor zapewni ekscytujące wyścigi, ale także pozostawi pozytywny i trwały wkład w rozwój lokalnej społeczności. Jesteśmy wdzięczni naszym fanom, wybranym urzędnikom z Miami Gardens oraz lokalnej branży turystycznej za ich cierpliwość i wsparcie podczas całego procesu. Nie możemy się doczekać, aby po raz pierwszy w historii naszego sportu przywieźć do Miami największe widowisko wyścigowe na świecie – powiedział szef F1, Stefano Domenicali.

Kampus rozrywkowy Hard Rock Stadium w Miami Gardens istnieje po to, aby gościć największe globalne wydarzenia, które przynoszą korzyści całemu regionowi Miami. Współpracowaliśmy z wyspecjalizowanymi projektantami nad stworzeniem toru wyścigowego, który według nas, Formuły 1 i FIA zapewni wspaniałe wyścigi. Mamy nadzieję, że stworzymy najlepsze w swojej klasie, unikalne doświadczenia dla fanów. Takie, które będą odzwierciedlać różnorodny i dynamiczny charakter Miami. Chcę podziękować Formule 1, Miami Gardens i urzędnikom wybranym przez hrabstwo Miami Dade za pracę nad wprowadzeniem tego niezwykle wpływowego wydarzenia tutaj na wiele lat – powiedział Tom Garfinkel, dyrektor generalny Hard Rock Stadium.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama