Connect with us

Czego szukasz?

WRC

Rajd Arktyczny: Tänak z pewnym triumfem. Świetny Solberg | Analiza

Ott Tänak odniósł pewne zwycięstwo w Rajdzie Arktycznym, który pojawił się po raz pierwszy w kalendarzu WRC i stanowił 2. rundę sezonu 2021. Drugie miejsce zajął Kalle Rovanperä, który do samego końca walczył z Thierrym Neuvillem, który uzupełnił podium. Sébastien Ogier po wielu problemach zakończył rajd poza Top 10. Za to Olivier Solberg zaliczył świetny debiut w aucie WRC w barwach Hyundaia.

Ott Tanak Hyundai Arctic Rally Finland 2021
Fot. Hyundai Motorsport

Najlepszy kierowca: Ott Tänak

Po nieudanej pierwszej rundzie Estończyk w zimowej Finlandii wrócił do gry. Tänak objął prowadzenie już na pierwszym odcinku specjalnym i nie oddał go samego końca, wygrywając po drodze 5 z 10 oesów. Dodatkowo zdobył dwa punkty na Power Stage. Oczywiście zdarzały mu się drobne błędny jak zahaczanie o zaspy, jednak nie kosztowały go one dużo czasu. Szybka charakterystyka rajdu bardzo dobrze przypasowała mistrzowi z 2019 roku i dała mu pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.

Najlepszy zespół: Hyundai Shell Mobis WRT

Zespół Hyundaia, dysponował znacznie lepszym pakietem niż Toyota, co było widać w osiągach ich kierowców. W Top 5 znalazły się aż 3 załogi koreańskiego zespołu, w tym dwie na podium dzięki czemu strata do liderującej Toyoty zmalała do 11 punktów. Zapowiada się kolejny sezon zaciętej rywalizacji o tytuł mistrza świata wśród konstruktorów.

Największe zaskoczenie: Olivier Solberg

Młody Szwed, syn mistrza WRC z 2003 roku Pettera Solberga, w ten weekend zaliczył swój debiut w aucie WRC i może go zaliczyć do naprawdę udanych. Od początku rajdu Olivier trzymał się w Top 10 i z czasem wspinał się coraz wyżej w klasyfikacji. Przed ostatnim odcinkiem zajmował nawet 6. miejsce, jednak PS nie poszedł on najlepiej i ostatecznie zakończył rajd na 7. miejscu. Oczywiście młody Solberg popełnił kilka małych błędów, jednak jak na debiutanta spisał się znakomicie. Zespół Hyundaia na pewno jeszcze da mu kolejne szanse w tym sezonie.

ZOBACZ TAKŻE
Rajd Monte Carlo: Sébastien Ogier po raz 8. najlepszy w klasyku | Analiza

Największe rozczarowanie: Sébastien Ogier

Spotkanie Francuza w tym dziale podsumowania należy do rzadkości, jednak tym razem nie można było powiedzieć nic dobrego o jego występie w tym rajdzie. Od samego początku Ogier znajdował się pod koniec top 10 i nie miał dobrego tempa. Oczywiście pierwszego dnia „odkurzał” trasę, co w pewnym stopniu tłumaczy jego słaby wynik. Drugiego dnia było trochę lepiej i z biegiem dnia Francuz zyskiwał kolejne pozycje dochodząc do 6. miejsca w klasyfikacji.

Niestety na ostatnim odcinku sobotniego etapu wszystkie te starania poszły na marne. Na ostatnim zakręcie odcinka kilkadziesiąt metrów przed metą Ogier wpadł w zaspę i już z niej nie wyjechał. Toyota zakopała się bardzo głęboko, dodatkowo brak kibiców przy drodze, którzy mogliby przyjść z pomocą przesądziła o wyniku Ogiera w całym rajdzie. Ostatecznie ukończył go dopiero na 20. miejscu w klasyfikacji generalnej zgarniając w niedzielę jeden „punkcik” pocieszenia za Power Stage. Nie był to udany rajd dla 7-krotnego mistrza, jednak z historii jego startów wiemy, że rajdy zimowe nie zawsze mu wychodziły. Kolejna runda jaka nas czeka odbędzie się na asfalcie, a tam na pewno Ogier będzie faworytem.

Klasyfikacje generalne: Kalle Rovanperä liderem po raz pierwszy w karierze

Dzięki czwartemu miejscu w Monte Carlo oraz drugiemu w arktycznej Finlandii, Rovanperä (39 pkt.) został nowym liderem WRC. Ma on 4 punkty przewagi nad Neuvillem, który w obu rajdach stanął na najniższym stopniu podium. Trzeci jest Evans oraz Ogier, obaj mają po 31 „oczek”. Zwycięzca Rajdu Arktycznego, Ott Tänak, awansował na piąte miejsce i ma 27 punktów.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna WRC 2021. Sprawdź, jak obecnie wygląda

W klasyfikacji zespołów prowadzi Toyota – 11 punktów przed Hyundaiem. Trzeci jest M-Sport z ogromną stratą a tuż za nim drugi zespół Hyundaia 2C Competition.

Inne klasy

W klasyfikacji WRC 2 zwycięstwo odniósł Esapekka Lappi, który jednocześnie ukończył rajd na ostatnim punktowanym 10. miejscu w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełnili Andreas Mikkelsen oraz Nikolaj Gryazin. W WRC 3 wygrał Teemu Asunmaa. W tej klasie wystartowały dwie polskie załogi. Michał Sołowow zajął 9. miejsce, a Adrian Chwietczuk 12. pozycję.

Tänak najlepszy w Rajdzie Arktycznym. Czas spojrzeć na wyniki

Ott Tänak i spółka jadą do… Chorwacji. Kolejna wyprawa w nieznane

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz WRC 2021. Poznaj pełen rozkład jazdy Rajdowych MŚ

Chorwacja po raz pierwszy w historii będzie gościć rundę WRC. Będzie to w pełni asfaltowy rajd, który odbędzie się w dniach 22-25 kwietnia. Jednym z faworytów jest Ott Tänak, który musi jeszcze odrobić część strat z Monte Carlo. Zapewne Sébastien Ogier czy Elfyn Evans z Toyoty także nie złożą broni. Ostatniego słowa nie powiedzieli też Thierry Neuville i Kalle Rovanperä, którzy nie zameirzają zadowalać jedynie niższymi stopniami podium. Jedno jest pewne: będzie arcyciekawie!

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama