Czego szukasz?

F1 Boost GP Wielkiej Brytanii 2022

WRC

Rajd Akropolu: Rovanperä z pełną pulą. „Kajto” drugi w WRC3 I Analiza

Kalle Rovanperä okazał się najszybszy podczas tegorocznego Rajdu Akropolu, który powrócił do kalendarza WRC po raz pierwszy od 2013 roku. Podium uzupełni Ott Tänak, który obronił swoją pozycję przed trzecim Sébastienem Ogierem. Nasz rodak, Kajetan Kajetanowicz, zajął drugie miejsce w klasie WRC 3.

Kale Rovanpera 2021 Rajd Akropolu WRC
Fot. Toyota Gazoo Racing WRT / Twitter

Najlepszy kierowca: Kalle Rovanperä

To niesamowite jak szybko młody Fin zagościł w czołówce WRC. W zaledwie swoim drugim sezonie w topowej kategorii Kalle Rovanperä jest już czołowym zawodnikiem z niesamowitym tempem. Do tego popełnia coraz mniej błędów. W Grecji Rovanperä objął prowadzenie już na OS 3 i nie oddał go aż do samej mety. O ile pierwszego dnia miał zaledwie 3,7 s przewagi nad Tänakiem, o tyle po drugim dniu było to już 30 sekund. Ostatecznie wygrał rajd z przewagą 42 sekund nad Estończykiem, dodatkowo wygrywając Power Stage i zgarniając pełną pulę 30 punktów do klasyfikacji. W takim tempie rozwoju Kalle Rovanperä może być kandydatem do walki o tytuł mistrza już w następnym sezonie.

Najlepszy zespół: Toyota Gazoo Racing WRT

Toyota wzięła odwet za Belgię (Rajd Ypres), dzięki czemu ponownie wywieźli więcej punktów od Hyundaia. Co prawda tym razem nie obyło się bez awarii, o czym przekonał się Elfyn Evans, u którego padła skrzynia biegów, jednak pomimo tego na podium stanęło dwóch kierowców Japońskiego producenta czyli zwycięzca rajdu Kalle Rovanperä oraz trzeci na mecie Sébastien Ogier. Przy zaledwie trzech rundach do końca sezonu pozycja lidera Toyoty zaczyna wyglądać bardzo bezpiecznie.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać WRC w Polsce w 2022 roku? [transmisja wrc, stream]

Największe zaskoczenie: Kalle Rovanperä

Chyba nikt nie spodziewał się aż takiego tempa i dominacji w tym rajdzie ze strony młodego Fina. Nie popełnił żadnego poważnego błędu i był zdecydowanie najszybszy w całym rajdzie aż do ostatniego odcinka, który też wygrał. Akropol to bardzo ciężki i wymagający rajd, w którym Kalle nigdy nie jechał a pomimo tego przejechał go bez najmniejszego problemu. Dzisiejszy wynik pokazuje, że w WRC szykuje się zmiana warty w najbliższym czasie.

Największe rozczarowanie: Hyundai WRT

Po raz kolejny Hyundai i20 WRC okazał się awaryjny i ponownie najbardziej doświadczył tego Thierry Neuville. Belg po raz kolejny w tym sezonie stracił szanse na dobre punkty nie ze swojej winy. O ile zawieszenie tym razem wytrzymało trudy rajdu to dla odmiany postanowiło się poddać wspomaganie w jego i20 WRC. Kłopoty pojawiły się już na OS 4 i spowodowały wiele minut straty i brak szans na walkę w czołówce. Ostatecznie skończyło się 8 miejscem i dwoma punktami na Power Stage, ale to i tak wynik zdecydowanie poniżej oczekiwań, jeśli jeszcze ma się nadzieję na walkę o tytuły w obu klasyfikacjach. Hyundai zdecydowanie musi poprawić niezawodność swojego auta.

Klasyfikacje generalne: Sébastien Ogier i Toyota powiększają przewagę

Sebastian Ogier po raz kolejny uzyskał lepszy rezultat w rajdzie niż Elfyn Evans dzięki czemu ma już 44 punkty przewagi nad Brytyjczykiem. Trzeci jest Neuville ale traci już 50 punktów. Zaledwie jedno „oczko” do Belga traci dzisiejszy zwycięzca Kalle Rovanperä.

ZOBACZ TAKŻE
Klasyfikacja generalna WRC 2021. Sprawdź, jak obecnie wygląda

W klasyfikacji producentów Toyota prowadzi już z przewagą 57 punktów nad Hyundaiem. Trzeci jest M-Sport ze sporą stratą.

Inne klasy oraz starty Polaków

W klasie WRC2 zwyciężył Andreas Mikkelsen, który jednocześnie ukończył rajd na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej. Marco Bulacia Wilkinson po zaciętej walce z Norwegiem ukończyli rajd na drugim miejscu w klasie i 10 w generalnej. Trzeci był Nikolay Gryazin.

W klasie WRC3 zwyciężył Yohan Rossel, dzięki czemu powiększył swoją przewagę w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął nasz zawodnik Kajetan Kajetanowicz, a trzeci był Chris Ingram.

Kajetanowicz traci już 50 punktów do Rossela, co nawet pomimo jednego mniej przejechanego rajdu u Polaka będzie trudne do odrobienia.

Kolejny przystanek – Rajd Finlandii

ZOBACZ TAKŻE
Kalendarz WRC 2021. Poznaj pełen rozkład jazdy Rajdowych MŚ

Następnym rajdem w tegorocznym kalendarzu WRC będzie Rajd Finlandii, który zostanie zorganizowany w dniach 1-3 października. Czy Rovanperä odniesie domowe zwycięstwo? A może do walki włączy się Hyundai? Czy Ogier zrobi kolejny krok w kierunku ósmego tytułu WRC? O tym dowiemy się już na początku października.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama