Czego szukasz?

FIA WEC

Gdzie obejrzeć 24h le Mans 2020? [transmisja, online, stream]

Internauci często szukają kompendium wiedzy o 24h Le Mans zawierającego informacje o transmisjach i narzędziach ułatwiających śledzenie wyścigu. W tym artykule przedstawiamy pełne kompendium wiedzy o wyścigu.

Kompendium 24h Le Mans
Fot. Automobile Club d' Ouest

Gdzie obejrzeć 24h Le Mans 2020 w telewizji?

Gdzie obejrzeć 24h Le Mans 2020? Polacy mają dwie główne opcje, jeśli chodzi o transmisję tego legendarnego wyścigu. Ważnym szczegółem, o którym należy pamiętać, że w tym roku wyjątkowo nie będzie żadnych transmisji wideo z pierwszego czwartkowego treningu. Powodem takiej sytuacji jest skompresowany rozkład czasowy weekendu wyścigowego, przez który ekipa odpowiedzialna za rozstawienie kamer nie będzie w stanie umożliwić transmisji na czas. Wszystkie sesje począwszy od drugiego treningu w czwartkowe popołudnie będą już transmitowane normalnie.

Pierwszą opcją jest telewizja. Wyścig będzie transmitowany – jak już od ponad dekady – na Eurosporcie. Eurosport pokaże wszystkie sesje, przy czym FP2 oraz Q1 będą transmitowane na Eurosporcie 2. Sesje począwszy od nocnego czwartkowego treningu (FP3) do końca samego wyścigu będą pokazywane na Eurosporcie 1. Ekipa Eurosportu opatrzy każdą sesję polskim komentarzem.

Czy mogę obejrzeć wyścig przez internet? 24h Le Mans stream, transmisja online

Alternatywą dla telewizji są dwa serwisy streamingowe. Eurosport Player oferuje transmisje wszystkich sesji w dwóch wariantach. Można wybrać wariant:

 1. telewizyjny – transmisja taka sama jak w TV, z polskim komentarzem i reklamami;
 2. comm-free – czysta transmisja bez komentarza i reklam (dotyczy tylko samego wyścigu).

Eurosport Player jest usługą subskrypcyjną i wymaga rejestracji. Posiadanie dostępu do telewizji Eurosport nie jest wymagane. Korzystanie z Playera jest darmowe przez pierwszy tydzień od założenia konta; potem trzeba wykupić subskrypcję za 15 złotych/miesiąc lub 89 złotych/rok. Dostępna jest także aplikacja na Androida i iOS. Strona internetowa Eurosport Playera znajduje się tutaj.

Drugi serwis streamingowy to FIA WEC Live – usługa oferowana bezpośrednio przez World Endurance Championship. WEC Live, podobnie jak Eurosport Player, jest usługą subskrypcyjną i wymaga rejestracji do uzyskania pełnego dostępu. Za darmo jest dostępny jedynie podstawowy T&S. Wykupienie dostępu po założeniu konta kosztuje:

 1. 10€ za paczkę wyłącznie na 24h Le Mans;
 2. 14€ za paczkę sezonową WEC 2019-20 (zawiera 24h Le Mans oraz 8 Hours of Bahrain).

Na paczkę składa się:

 • Transmisja wszystkich sesji z angielskim komentarzem, przy czym warstwa wideo jest taka sama jak w telewizji;
 • Kilkanaście onboardów samochodów ze wszystkich czterech klas;
 • Nieco bardziej rozbudowany T&S;
 • Interaktywna mapa toru;
 • Dziennik wydarzeń zawierający informacje na temat postępu sesji.

Za mikrofonami transmisji WEC zasiądą: Martin Haven, Allan McNish, Graham Goodwin, Ben Constanduros, Jamie Campbell-Walter oraz Peter Dumbreck. Dostępna jest także aplikacja 24 Hours of Le Mans na Androida i iOS. Strona internetowa FIA WEC Live jest dostępna tutaj.

Jak można inaczej urozmaicić sobie śledzenie 24h Le Mans 2020?

ACO uruchomiło w tym roku dodatkowy serwis urozmaicający śledzenie 24h Le Mans – 24h United. Serwis ma na celu umożliwienie śledzenia wyścigu w bardziej bezpośredni sposób, między innymi poprzez kamery 360° umieszczone na torze. Docelowo ma on także zawierać telemetrię, raporty pogodowe w rejonie Circuit de la Sarthe oraz dodatkowe elementy immersyjne.

Serwis 24h United jest obecnie darmową usługą z dobrowolną rejestracją. Strona internetowa serwisu jest dostępna tutaj. Już od FP1 są dostępne statyczne kamery rozmieszczone w różnych punktach toru, między innymi w boksach i siedzibie RC.

Odświeżona strona internetowa 24 Heures du Mans oferuje darmowy dostęp do:

 • Podstawowego T&S bez czasów sektorów;
 • Relacji na żywo w formie tekstowej;
 • Ciekawostek na temat wyścigu.

Strona internetowa wyścigu jest dostępna tutaj. Timingu należy szukać w zakładce LIVE.

Spotter’s Guide WEC 24h Le Mans 2020

Popularnym narzędziem pomocniczym w śledzeniu wyścigu jest Spotter’s Guide (SG). SG to kilkustronicowy dokument zawierający ilustracje wszystkich samochodów startujących w wyścigu. Każdy samochód jest opatrzony belką zawierającą nazwę zespołu, nazwiska kierowców oraz ich ratingi, a także znaki szczególne wyróżniające wizualnie dany samochód od pozostałych. W tym roku dostępne są dwa źródła SG na 24h Le Mans 2020:

 1. Oficjalny Spotter’s Guide wydany przez WEC. W momencie pisania tego tekstu ten SG nie był jeszcze natomiast dostępny – po opublikowaniu go przez WEC link do niego znajdzie się TUTAJ;
 2. AERO Paint 2020 Le Mans Spotter’s Guide, wydany przez artystę-grafika Andy’ego Blackmore’a. Ten SG jest nieoficjalnym, ale profesjonalnie przygotowanym dokumentem, aktualizowanym w trakcie weekendu wyścigowego w miarę potrzeb; w momencie pisania tego tekstu (przed FP1) Andy Blackmore zaznacza, że będzie jeszcze aktualizował SG. Aktualna wersja tego SG jest stale dostępna tutaj.

Od autora: Niezależnie od wybranej opcji polecam wstrzymanie się z drukowaniem Spotter’s Guide do dnia wyścigu. W ten sposób masz pewność, że patrzysz na aktualny przewodnik. Nowym widzom 24h Le Mans polecam także po wydrukowaniu zakreślenie jednego samochodu z każdej klasy, według jakiegokolwiek kryterium, i śledzenie ich perypetii w trakcie wyścigu. W ten sposób można łatwo nauczyć się śledzenia wielu klas naraz, co pomaga w czerpaniu frajdy z oglądania wyścigu.

Przepisy używane w trakcie wyścigu

Dokładne poznanie przepisów nie jest obowiązkowe, ale zapamiętanie najważniejszych zasad pozwala na głębsze zrozumienie strategii używanych przez zespoły w wyścigu. Poniżej znajdziesz bezpośrednie linki do dokumentów z przepisami mającymi zastosowanie w trakcie 24h Le Mans 2020. Wszystkie dokumenty z wyjątkiem tabel balansujących są napisane w językach: francuskim i angielskim.

Znam już przepisy. Czy wiem już wszystko na temat 24h Le Mans 2020?

Na tym etapie jedyna wiedza, jak pozostaje przez Ciebie niezdobyta, jest przede wszystkim praktyczna. Jeśli chcesz, możesz zaopatrzyć się dodatkowo w:

Lista startowa mi nie wystarcza. Gdzie mogę przeczytać więcej o stawce 24h Le Mans 2020?

W związku z 24h Le Mans 2020 opublikowaliśmy wieloczęściową zapowiedź wyścigu. Pierwsza część jest poświęcona prototypom LMP1 i LMP2, druga grand tourerom GTE Pro i GTE Am, trzecia natomiast zabiera na przejażdżkę po Circuit de la Sarthe. Linki do zapowiedzi 24h Le Mans 2020 znajdują się poniżej.

ZOBACZ TAKŻE
Nietypowe pożegnanie na 24h Le Mans. Zapowiedź rywalizacji prototypów

ZOBACZ TAKŻE
Mniej różnorodne, ale wciąż silne - zapowiedź klas GTE w 24h Le Mans

ZOBACZ TAKŻE
Circuit de la Sarthe - ojczyzna motorsportu. Przewodnik po torze Le Mans

Wszystko mam przygotowane, ale nie wiem, kiedy zaczynają się sesje. O której godzinie wystartuje 24h Le Mans 2020?

Oto czasy startu wszystkich sesji weekendu wyścigowego 24 Heures du Mans 2020. Wszystkie czasy podajemy w czasie lokalnym CEST, identycznym względem czasu polskiego.

Free Practice 1: 17.09, 10:00 CESTFree Practice 4: 18.09, 10:00 CEST
Free Practice 2: 17.09, 14:00 CESTHyperpole: 18.09, 11:30 CEST
Qualifying 1: 17.09, 17:15 CESTRozgrzewka: 19.09, 10:30 CEST
Free Practice 3: 17.09, 20:00 CESTWEC 2020 24 Heures du Mans: 19.09, 14:30 CEST

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama