Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

ELMS i AsLMS

United Autosports powalczy o tytuł LMP3 w AsLMS 2021

Mistrzowie AsLMS sprzed dwóch lat ponownie pojawią się w serii w sezonie 2021. Brytyjczycy do walki o tytuł w klasie LMP3 wystawią dwa Ligiery JSP320.

United AsLMS 2021
Fot. United Autosports

United wróci do AsLMS jako mistrzowie WEC i ELMS

Rok 2020 jest dla United niezwykle owocny. Brytyjczycy zdobyli już mistrzostwo WEC, dwa mistrzostwa – i wicemistrzostwo – ELMS, i wygrali 24h Le Mans. Dzięki temu jeszcze przed rozdaniem wszystkich zaproszeń do Le Mans na 2021 rok ten jeden zespół trzyma w garści aż cztery, plus ewentualne przysługujące z tytułu bycia częścią WEC. W AsLMS United Autosports będzie walczyć o kolejne – w klasie LMP3. Program jest organizowany dopiero od niedawna, po decyzji ACO o przeniesieniu wszystkich czterech rund na tor Yas Marina.

Jedynym kierowcą potwierdzonym na ten moment w jednym z dwóch Ligierów JSP320 jest Jim McGuire. McGuire jest współpracownikiem United. Jego firma, AERO Advanced Paint Technology, sponsoruje United, jak i kilka innych zespołów w świecie sportscarów. Także dla Amerykanina sezon AsLMS 2021 będzie powrotem do serii – był on bowiem częścią programu United w sezonie 2018/19.

ZOBACZ TAKŻE
Asian LMS ogłasza przebudowany kalendarz na sezon 2021

Richard Dean, dyrektor wyścigowy United Autosports: „Od początku uważałem przeniesienie całego sezonu Asian Le Mans Series do Abu Dhabi za dobry pomysł. Uważam, że nie ma dla nas lepszego miejsca na przezimowanie naszych prototypów LMP3. Mamy jeszcze kilka detali do dopracowania, ale organizatorzy dbają o balans pomiędzy bezpieczeństwem a możliwością przeprowadzenia wyścigów. Każdy wyścig będzie zresztą w jakiś sposób inny, tworząc różne wyzwania także dla kierowców. Bardzo mnie cieszy fakt dołączenia Jima do naszej ekipy na tak wczesnym etapie. Ściganie się w AsLMS pozwoli nam wszystkim utrzymać formę przed powrotem do Europy.”

Rywale także planują atak na tytuł LMP3

Poza obozem United wrą prace nad przygotowaniem innych programów AsLMS 2021. Inter Europol szykuje wielosamochodowy program, prawdopodobnie także w LMP2. Dla polskiego zespołu byłby to już drugi sezon w azjatyckim P2, po debiucie w sezonie 2019/20 z dwoma Ligierami JSP217. Według dyrektora technicznego Saschy Fassbendera nadchodzący sezon ma być dla zespołu całkowicie inny niż poprzednie. Wejście do WEC wiąże się z automatycznym zaproszeniem do Le Mans. Dzięki temu Inter Europol będzie mógł skoncentrować się na walce o mistrzostwo serii – choć oczywiście wiązałoby się ono ze zdobyciem zaproszenia.

ZOBACZ TAKŻE
Inter Europol Competition dołącza do FIA WEC 2021

Tymczasem za naszą południową granicą ARC Bratislava przeprowadziła niedawno shakedown swoich nowych Ginett G61-LT-P3. Choć program AsLMS nie został jeszcze potwierdzony przez zespół Miro Konopki, seria pozostaje jednym z głównych priorytetów słowackiej ekipy. Program ARC byłby debiutem nowej Ginetty w wyścigach LMP3, po fiasku organizacyjnym potencjalnych uczestników tegorocznego ELMS z tym samochodem. ARC Nie wyklucza wejścia do ELMS lub MLMC w przyszłym roku.

United AsLMS 2021

Fot. ARC Bratislava

ACO liczy także na powroty i debiuty zespołów osiadłych w Azji, ale szczegóły potencjalnych programów nie są jeszcze znane.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama