Connect with us

Czego szukasz?

ELMS i AsLMS

Kwalifikacje ELMS 4h Monza: United i Iron Lynx na czele

W sobotnie popołudnie odbyły się kwalifikacje do przedostatniej rundy ELMS – 4h Monza. Wszystkie klasy zostały zdominowane przez czołowe załogi serii.

ELMS Monza 2020 kwalifikacje
Fot. Filipe Albuquerque/Twitter

Kwalifikacje ELMS 4h Monza. LMP2: Albuquerque goni jak poparzony

Filipe Albuquerque zabezpieczył dla United Autosports czwarte z rzędu PP w tegorocznym European LeMans Series. Oreca #22 rozpoczęła atak na czoło stawki już na początku sesji LMP2, jednak nie została pierwszym liderem. Portugalczyka uprzedził kierujący Cool Orecą #37 Nicolas Lapierre z czasem 1:34.941. Albuquerque natychmiast się zrewanżował i wskoczył na PP z 1:34.260. Dwie minuty później oba czasy przebił młody Nyck de Vries w G-Drive Aurusie #26, notując 1:34.062. Na tym etapie LMP2 doszły już niemal do granicy średniej prędkości 222km/h. Ostatecznie na sekundy przed końcem sesji Albuquerque przyspieszył do równych 222km/h i przejechał metę z czasem 1:33.928.

ZOBACZ TAKŻE
United dominuje w ELMS przed 4h Monza. Tiebreaker w GTE | Zapowiedź

W sesji LMP2 zabrakło jednego samochodu, Inter Europol Ligiera #34. Matevos Isaakyan rozbił samochód w sobotę rano w FP3. Zespół pracuje nad samochodem i liczy na możliwość startu w wyścigu.

LMP3: Wojna duńsko-brytyjska

Sesja LMP3 przed ELMS 4h Monza także stała pod znakiem United Autosports. Pierwszym liderem sesji został Wayne Boyd w Ligierze #2 brytyjskiego zespołu, i utrzymał prowadzenie przez minutę – czas 1:44.019. Potem jego adwersarzem został Malthe Jakobsen kręcący czasy dla RLR MSport Ligiera #15. Obaj panowie do końca sesji wymienili się prowadzeniem jeszcze dwa razy, ale ostatecznie z potyczki zwycięsko wyszedł Boyd z czasem 1:43.263. Potem jeszcze raz poprawił swoje okrążenie, i ostatecznie sesja zakończyła się z czasem PP równym 1:43.017. Boyd wykręcił na tym okrążeniu średnią prędkość 202,4km/h.

ZOBACZ TAKŻE
ELMS Monza 2020 - gdzie obejrzeć? [transmisja, online, stream]

Jedyny Ligier JSP320 Inter Europolu, #13 prowadzony przez Dino Lunardiego, zakwalifikował się do wyścigu z ósmym czasem – 1:44.148.

Kwalifikacje ELMS 4h Monza. GTE: Iron Lynx przed Protonami, Kessel bez czasów

Dziesięć minut przeznaczonych dla klasy GTE, jak co roku, było wręcz najeżonych usuniętymi czasami. Powód był zresztą prosty – track limits. I istotnie, już pierwsze okrążenia prowadzących od samego początku sesji #60 i #83 – samochodów Iron Lynx – były usuwane przez zespół Eduardo Freitasa. Kary nie ominęły także obu samochodów Proton Competition i Kessel Racing. Ten ostatni samochód, prowadzący w mistrzostwach, nie zanotował ani jednego ważnego czasu w całej sesji – mimo zmiany kierowcy i opon. Ostatecznie z PP do niedzielnego wyścigu wystartuje Iron Lynx Ferrari #60 dzięki czasowi 1:46.113. Za nim ustawią się oba Porsche 911 od Proton Competition. Kessel Ferrari #74 tymczasem wystartuje na samym tyle stawki.

Pełna klasyfikacja sesji kwalifikacyjnej jest dostępna tutaj. ELMS 2020 4 Hours of Monza wystartuje w niedzielę o 11:00 CEST.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama