Connect with us
ACO

Asian LMS ogłasza przebudowany kalendarz na sezon 2021

ACO pokazało dziś przebudowany po raz kolejny kalendarz Asian Le Mans Series. Poprzedni plan okazał się być niemożliwy do wykonania ze względu na pandemię.

Opublikowany

w dniu

Kalendarz Asian LMS 2021
Fot. Asian Le Mans Series

Kalendarz Asian LMS 2021 nadal z czterema wyścigami, ale na jednym torze

Ogłoszony dziś, 29 października, kalendarz, podobnie jak dwa poprzednie, składa się z czterech czterogodzinnych rund. Jednak nawet zrewidowany plan zakładający dwa double-headery na Buriram i Sepang nie jest wystarczająco bezpieczny dla ACO. Potencjalne nowe ogniska koronawirusa i wynikające z nich ograniczenia w podróżach międzynarodowych stanowią spory problem w przeprowadzeniu wyścigów serii nadal w dużym stopniu zależnej od obecności zespołów spoza Azji. Dlatego w swojej trzeciej wersji sezon 2021 rozegra się w całości na torze Yas Marina w Abu Dhabi, w lutym 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE
Bathurst 12 Hour 2021 odwołany. IGTC zamierza wrócić w 2022 roku

Cyrille Taesch Waelen, CEO Asian Le Mans Series: – Rok 2020 stanowi poważne wyzwanie dla nas wszystkich ze względu na rozprzestrzeniającego się wirusa COVID-19. Uważamy, że jesteśmy odpowiedzialni za powzięcie takich działań, które pozwolą nam zapewnić bezpieczeństwo wszystkim zaangażowanym osobom. Jednocześnie staramy się chronić interesy uczestników naszych serii. Każda podejmowana przez nas decyzja musi być odpowiednio zbalansowana i oferować interesujące wyścigi za niewielkim kosztem, bez poświęcania jakości serii.

Dwa weekendy i dwie konfiguracje toru

Aby zapewnić jak największą różnorodność kalendarza nawet w tak okrojonej formie, ACO zamierza pobawić się szczegółami wyścigów sezonu 2021. Jedyne znane w tym momencie szczegóły sezonu to fakt, że zostanie on rozbity na dwa weekendy wyścigowe. Kalendarz Asian LMS 2021 zakłada, że dwa pierwsze wyścigi odbędą się w pierwszy weekend lutego (4-6 lutego), a dwa ostatnie – w trzeci weekend (18-20 lutego). Seria wstępnie zakłada przeprowadzenie wyścigów w piątki i, tradycyjnie, w soboty.

Same wyścigi mają skorzystać z dostępnej infrastruktury. ACO użyje co najmniej dwóch konfiguracji toru dla utrudnienia zadania zespołom. W kalendarzu pojawi się wyścig z zachodem słońca i wyścig rozgrywany całkowicie pod osłoną nocy. ACO kontynuuje w ten sposób tradycję inkorporowania nocnej jazdy także w seriach kontynentalnych. Jak dotąd samo Asian LMS rozegrało tylko jeden taki wyścig – tegoroczne 4 Hours of Sepang.

Pierre Fillon, CEO Automobile Club d’Ouest: – Bieżący rok jest dla nas bezprecedensowy. Pomyślne ustalenie nowego kalendarza Asian Le Mans Series nie było łatwą decyzją. Przed jej podjęciem rozważyliśmy powiązane z nią dodatkowe wyzwania i możliwości. Udanie się do Abu Dhabi otwiera nowe podwoje dla serii w rozwojowym okresie jej istnienia. Z niecierpliwością oczekuję dalszego rozwoju, i sezonu wypełnionego ciasną walką w wyścigach.

Mimo wyzwań i niestabilności kalendarza zainteresowanie serią nie maleje

W nadchodzącym sezonie Asian Le Mans Series możemy się spodziewać występów co najmniej części z dotychczasowych zespołów. Seria oczekuje między innymi polskiego Inter Europolu, mistrzów LMP3 z sezonu 2018/19 – jednak nie potwierdzono jeszcze tego programu. Także za naszą południową granicą gotuje się możliwy program azjatycki. ARC Bratislava odebrała wczoraj dwie nowe Ginetty G61 LMP3. Obecnie zespół rozważa kilka różnych opcji na sezon 2021 – w tym w Asian Le Mans Series. Tymczasem program w klasie GT szykuje urzędujący mistrz klasy – HubAuto Racing.

ZOBACZ TAKŻE
Inter Europol Competition dołącza do FIA WEC 2021

Szczegóły dotyczące wyglądu i frekwencji w nachodzącym sezonie Asian LMS zostaną potwierdzone w późniejszym okresie.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama