Czego szukasz?

FIA WEC

Zmiany przed 24h Le Mans 2021. Proton i SRT41 z nowymi składami (akt.)

Na dni przed startem testów w składach 24h Le Mans 2021 zachodzą ostatnie zmiany. Nowi kierowcy pojawili się w Porsche #99 i samochodzie innowacyjnym od SRT41.

Le Mans 2021 zmiany
Fot. European Le Mans Series

Aktualizacja, 15 sierpnia: AF Corse zaktualizowało skład samochodu #52 w GTE Pro. Kurującego się po wypadku w trakcie 24 Hours of Spa Davide Rigona zastępuje już oficjalnie Sam Bird. Tymczasem w Project 1 Porsche #46 w GTE Am Robbie Foley zastępuje Maxwella Roota, zaś w jego fotelu w JMW Ferrari #66 pojedzie Jody Fannin.

Proton Competition wprowadza zmiany na Le Mans 2021 w samochodzie #99

Trzecie Porsche niemieckiego Proton Competition w ostatniej chwili przechodzi w Le Mans 2021 zmiany na poziomie podstawowym. Poprzedni skład, opierający się o trio Patrick Long/Felipe Laser/Gianluca Giraudi był szykowany do startu od dłuższego czasu. W ostatnich tygodniach jednak pojawiły się pierwsze doniesienia o planowanym podmienieniu tych kierowców na innych, co ziściło się dzisiaj.

ZOBACZ TAKŻE
Lotus Type 62-2 pokazuje potencjał Evory w wydaniu Radforda

Podstawę nowej załogi pomarańczowo-szarego Porsche 911 RSR19 stanowi Harry Tincknell. Młody, ale już doświadczony Brytyjczyk zaliczy swój szósty start w 24 Heures du Mans w klasach GT. Będzie to jednak dla niego debiut w GTE Am. Poprzednie programy, w których jeździł Tincknell, to cztery starty w fabrycznym Fordzie GT w latach 2016-19 oraz jeden start w Aston Martinie Vantage, także fabrycznym. Wygrana z Alexem Lynnem i Maximem Martinem w samochodzie #97 przyniosła mu drugie zwycięstwo, po wiktorii w debiucie w 2014 roku za kierownicą Mighty 38 Joty w LMP2.

Towarzyszami Tincknella będą Francuz Florian Latorre i Taj Inthraphuvasak Vuttikhorn. Vuttikhorn wystartuje Le Mans po raz drugi, po debiucie w 2020 roku także za kierownicą Porsche 911 RSR #99 – ale w poprzedniej iteracji. Dla Latorre’a będzie to tymczasem pierwszy występ w dwudziestoczterogodzinnym klasyku. Francuz występuje na co dzień w Porsche Carrera Cup France, gdzie po ośmiu z dwunastu rund zajmuje trzecie miejsce.

SRT41 nadal innowacyjny, ale bez Heriau w składzie

Tegoroczny okupant Garage 56, Oreca 07 wystawiana przez Association SRT41, także pojedzie z innym składem niż pierwotnie planowany. Francois Heriau, który miał uzupełnić załogę jako jedyny pełnosprawny, uległ wczoraj kontuzji na skutek upadku z wysokości. Francuz spędzający pełny sezon ELMS w Ultimate Orece #29 musi przez to opuścić 24 Heures du Mans. Takuma Aoki i Nigel Bailly, czyli kierowcy zmagający się z niepełnosprawnością fizyczną, wystartują w wyścigu z przyjacielem zespołu i samego Heriau.

ZOBACZ TAKŻE
Alpine i prezentacja F1 w Le Mans. Program w Hypercarach w drodze?

Kierowcą zastępczym jest Matthieu Lahaye. Lahaye razem ze swoim bratem Jean-Baptistem i właśnie z Heriau tworzy skład Ultimate w ELMS. Został zaproponowany jako zastępca niezwłocznie po otrzymaniu przez SRT wiadomości o wypadku Heriau. ACO wyraziło zgodę na zaktualizowanie składu załogi, i zmodyfikowana Oreca 07 #84 nadal może znaleźć się na starcie wyścigu. Matthieu Lahaye ma za sobą cztery starty w Le Mans w latach 2008-09, 2010 i 2012.

24h Le Mans 2021 wystartuje w sobotę 21 sierpnia o 16:00 CEST; ewentualnie kolejne zmiany będziemy raportować na bieżąco.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama