Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Fascynacje

Knight Rider: Samotny jeździec i jego KITT | Samochody na ekranie

Jeden człowiek może zmienić świat – tak mówi motto serialu z lat 80. Choć Knight Rider koncentrował się na postaci Michaela Knighta, to w walce z nieprawością towarzyszył mu niezwykły samochód – KITT. Oto historia gadającego Trans Ama.

Knight Rider KITT
Fot. Knight Industries Media/Knight Rider Heroes

Knight Rider miał być „serialem sześciu słów”, a KITT jego integralną częścią

Ojcem serialu był młody producent NBC, Brandon Tartikoff. W rozmowie z jednym ze swoich asystentów doszedł do wniosku, że do stworzenia dobrego serialu kryminalnego główna postać musi wypowiadać tylko sześć słów: „Thank you” przy odejściu od kochanki, „Freeze!” w trakcie walki i „You’re welcome” do wdzięcznych uratowanych przed opresją. Resztę mógłby zrobić jego kompan – na przykład pod postacią samochodu. Z tym pomysłem Tartikoff udał się do NBC, a sieć do Glena A. Larsona. Ruszyły prace nad pilotem Knight Ridera.

Knight Rider KITT

KITT w wersji dostarczonej przez Michaela Scheffe’a. Zauważ brak przedłużonego nosa; ten KITT był używany do kręcenia pilota.

Larson nazwał postać KITT, od Knight Industries Two Thousand. KITT był zaawansowaną sztuczną inteligencją, mającą pomagać człowiekowi w walce z przestępczością. KITT został zamontowany w „ciele” nowego w 1982 roku Pontiaca Firebirda Trans Ama trzeciej generacji. Larson wybrał ten model ze względu na jego gładki, futurystyczny wygląd, wyróżniający go spośród typowych krążowników w stylu malaise z końcówki lat 70-tych. Do przebudowania samochodów zatrudniono młodego pracownika Mattel Toys, Michaela Scheffe’a. Scheffe zaprojektował między innymi pełne przycisków i ekranów wnętrze KITTa, które fani często porównują do maski Dartha Vadera. Sam Scheffe zaprzecza jednak inspiracji. Charakterystycznym elementem KITTa był jego skaner zamontowany w nosie. Rząd czerwonych diod świecących z jednej strony na drugą Larson skopiował z cylońskich Centurionów ze swojej wcześniejszej produkcji, oryginalnej wersji Battlestar Galactica.

ZOBACZ TAKŻE
David Hasselhoff sprzedaje swojego KITT-a. Cena już jest absurdalna

Głosem KITTa został William Daniels, a jego ludzkim partnerem Michaelem Knightem – David Hasselhoff. Relacja KITTa i Michaela zaczęła się tak, jak można by się spodziewać od policjanta po przejściach stykającego się nagle z AI. Początkowa nieufność Knighta z czasem jednak malała, a w jej miejsce wykształcił się duet komediowy. Wyboista przyjaźń inteligentnego, choć sztywnego KITTa z prostolinijnym, ale obdarzonym wielkim sercem Michaelem natychmiast podbiły amerykańskie telewizory i pozwoliły rozwinąć się gadającemu samochodowi. KITT przeszedł długą drogę, i pod koniec serialu miał już niemal ludzką osobowość.

KITT był zdolny do wszystkiego – w pozytywnym sensie

Główną funkcją KITTa już przy programowaniu była ochrona ludzkiego życia – a konkretnie życia Michaela. Wykonywał to zadanie dzięki specjalnemu kompozytowi chemicznemu, który czynił go niemalże niezniszczalnym, i rozmaitym systemom pokładowym. Jednym z nich był Turbo Boost, używany dwojako – jako dopalacz i wyrzutnia rakietowa wzbijająca KITTa w powietrze. Samochód posiadał najnowsze procesory i moduły sterujące, dzięki którym mógł zakłócać sygnały elektroniczne, śledzić podejrzanych i wykrywać zagrożenia. Aktywna obrona przed napastnikami też nie sprawiała mu problemu.  KITT mógł samodzielnie jeździć, rozpylić gaz łzawiący, a nawet rozlać za sobą olej.

Knight Rider KITT

Fot. NBC Universal / Knight Rider Polska; Turbo Boost z odcinka 1×17 – A Nice Indecent Little Town

Mimo starań, nie zawsze wszystko szło po myśli Michaela i jego partnera. KITT w ciągu czterech sezonów serialu był wielokrotnie niszczony przez przeciwników, a raz nawet przez odpady chemiczne. Starania Goliatha czy złego bliźniaka KITTa zwanego KARR ostatecznie spełzały jednak na niczym, a każda odbudowa była okazją do ulepszeń i przeróbek. Najbardziej widoczną z nich był Super Pursuit Mode, wprowadzony na początku czwartego sezonu w odcinku Knight of the Juggernaut. KITT obrósł wtedy w lotki i spoilery, i od teraz mógł osiągać prędkości nawet do 377 mil na godzinę.

 

SPM został zaprojektowany przez legendarnego George’a Barrisa i miał znów przyciągnąć do serialu znudzoną widownię, ale bezskutecznie. Knight Rider zakończył się w 1986 roku po osiemdziesięciu czterech historiach rozbitych na dziewięćdziesiąt odcinków, a Michael i KITT przeszli do historii. Format był potem wielokrotnie odświeżany przez NBC. David Hasselhoff powrócił jako Michael Knight w filmowym Knight Riderze 2000 i nowej wersji serialu z 2008 roku. Jednak ani te produkcje, ani Team Knight Rider z połowy lat dziewięćdziesiątych nie odniosły sukcesu pierwowzoru. NBC próbowało jeszcze podobnego konceptu z samochodem walczącym o prawo i porządek w serialu Viper – ale to już inna opowieść.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Pontiac Firebird IV 3.8 V6 4AT T-top - Amerykański sen

KITT i Knight Rider sprawiły, że Pontiac Trans Am stał się ikoną motoryzacji

Na początku lat 80-tych rynek pony carów był w opłakanym stanie. Jego filar, Ford Mustang, nie miał nic wspólnego ze zwinnym energicznym coupe z 1964 roku. Wprowadzona w 1978 roku trzecia generacja Mustanga nie miała w podstawowej wersji nawet stu koni mechanicznych mocy. Pony cary Chryslera dzielnie, ale nieskutecznie walczyły ze skutkami kryzysów paliwowych. General Motors tymczasem sprzedawało te same sportowe modele co dziesięć lat wcześniej. Pierwsze lata ósmej dekady stanęły więc w GM pod znakiem resetu gamy. Dla F-body, na którym budowano Chevroleta Camaro i Pontiaca Firebirda, oznaczało to całkowitą zmianę podejścia.

 

Nowy Firebird był mniejszy i lżejszy od poprzednika, ale także słabszy. Silniki pamiętające jeszcze lata 50. zastąpiono nowymi, znacznie mniej imponującymi. Po raz pierwszy pod maską Firebirda znalazł się silnik czterocylindrowy – dwuipółlitrowy Iron Duke o mocy zaledwie 90 KM. Wyżej w gamie nie było weselej. Chevroletowskie 2.8 V6 oferowało od 102 KM na początku produkcji do 140 KM na jej końcu w 1992 roku. Te silniki trafiały jednak do podstawowego Firebirda i wersji Formula. Trans Am, początkowo nazywany T/A w ramach próby obejścia opłat na rzecz SCCA (właściciela nazwy Trans Am) otrzymał 165-konne 5.0 V8, wyposażone we wtrysk paliwa – po raz pierwszy w historii modelu.

To właśnie Trans Amy trafiły na plan Knight Ridera

Do produkcji pierwszych KITTów wykorzystano, według Glena Larsona, pierwsze trzy wyprodukowane egzemplarze limitowanej, premierowej edycji Recaro. W ciągu czterech lat produkcji serialu przez plan przewinęło się co najmniej dwadzieścia egzemplarzy, przerabianych w różny sposób. O ile wszystkie posiadały charakterystyczny dla KITTa przedłużony nos i czerwony skaner, to w szczegółach znacznie się różniły.

ZOBACZ TAKŻE
Kultowy KITT powróci! Powstanie filmowy remake serialu "Nieustraszony"

Wrodzone problemy Firebirda trzeciej generacji, jak zbyt ciężki przód, powodowały uszkodzenia w scenach kaskaderskich. Wiele tzw. stunt carów było wielokrotnie odbudowywanych od podstaw, tak jak KITT w serialu. Po zakończeniu produkcji wszystkie Trans Amy miały dokonać żywota na złomowisku. Tak się jednak nie stało, i dzisiaj wiemy o pięciu zachowanych egzemplarzach autentycznych serialowych KITTów. Jeden z nich, hero car z pierwszego sezonu (już z nowym voiceboxem, wprowadzonym w odcinku Hearts of Stone) stał się bohaterem odcinka Jay Leno’s Garage.

 

KITT był komputerem, ale nadzwyczaj ludzkim

Gadający Trans Am przeszedł do historii telewizji jako ważny element kultury lat 80-tych. Knight Rider stał się jedną z najważniejszych produkcji o człowieku i jego niecodziennym pomocniku. Choć od pewnego momentu serialu daje się odczuć ząb czasu, to jego pierwsza połowa utrzymuje specyficzny, ponadczasowy klimat westernu. I rzeczywiście KITT, choć po brzegi napakowany technologią, która dopiero dziś trafia do realnych samochodów, postawiony na pustyni z przemierzającym samotnie drogę Michaelem przestaje być tylko samochodem. Staje się koniem, wiernym towarzyszem pomagającym bohaterowi w potrzebie. W pierwszym sezonie każdy odcinek Knight Ridera kończy właśnie taka scena. Michael przemierza w niej pustkowia Kalifornii, wspominając słowa Wiltona Knighta: One man can make a difference.

 

Na koniec warto odnotować jedną ciekawostkę. Pierwotnie Knight Rider miał się zakończyć mroczniejszym niż zwykle, osobistym dla relacji Michaela z KITTem i Fundacją odcinku The Scent of Roses. Producenci zdecydowali jednak, że wątki tego odcinka bardziej będą pasowały do Walentynek, i przesunęli go na połowę sezonu. Dzięki staraniom polskiej społeczności fanów, polskie wydanie Knight Ridera na DVD jako jedyne na świecie posiada czwarty sezon w oryginalnej kolejności, z The Scent of Roses kończącym serial.

Knight Rider KITT

Fot. NBC Universal / Knight Rider Polska; KITT na plaży w odcinku 4×12(22) – The Scent of Roses

5/5 (liczba głosów: 4)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Reklama
Reklama