Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Steiner o limicie budżetowym: Liczę na współpracę przy jego zmniejszaniu

Guenther Steiner na łamach F1.com wypowiedział się na temat wprowadzenia limitu budżetowego. Szef Haasa nie ukrywał swojego zadowolenia, ale też i nadziei związanej z dalszym obniżaniem pułapu. Włoch chciałby, aby wszystkie zespoły były za dalszą redukcją kosztów w sporcie.

Guenther Steiner
Fot. Haas F1 Team

Większość zaplanowanych zmian na 2021 rok została odroczona. Powodem takiego obrotu spraw była pandemia koronawirusa, która wywołała negatywne skutki ekonomiczne. Po wielu obradach wszystkie  zespoły doszły do porozumienia, które skutkuje m.in. wprowadzeniem limitu budżetowego na poziomie 145 mln USD. Dotychczas 3 topowe zespoły wykładały nawet czterysta milionów na sezon. To szczególnie dobra wiadomość dla mniejszych graczy, zwłaszcza teraz, gdy znaleźli się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Steiner był zadowolony ze współpracy całej stawki F1 w tym zakresie.

Mam nadzieję, że nikt z nas nie zapomni trudnego okresu, któremu musieliśmy stawić czoła w ostatnich czterech, pięciu miesiącach, więc będziemy świadomi zagrożenia gdybyśmy kiedykolwiek jeszcze znaleźli się w tej samej pozycji. Myślę, że wszyscy [szefowie zespołów – przyp. red.] zebrali się w sobie i zgodzili na współpracę – powiedział szef zespołu Haas.

ZOBACZ TAKŻE
FIA zatwierdziła limit budżetowy i nowe zasady używania tunelu "aero"

– Uważam, że dziesięć zespołów, które mamy teraz w F1, są naprawdę dobre. Niektóre wyglądają lepiej finansowo niż pozostałe, co formuje na jakich są pozycjach. Wydaje mi się, że mamy wiele wspólnego z pozostałymi szefami zespołowi. Miejmy nadzieję, że będziemy mieć wzloty i upadki. Jednak, jeśli nadal będziemy wobec siebie uczciwi, to będzie duży krok naprzód – dodał 55-latek.

Jak wielki wpływ zmiany będą miały na rozwój Haasa?

Zeszły sezon dla Haasa był zdecydowanie najgorszym odkąd dołączyli do stawki. Przypomnijmy, że ich debiut miał miejsce w 2016 roku. Amerykański zespół zdobył przez cały sezon 2019 zaledwie 28 punktów i zajął 9. miejsce w klasyfikacji konstruktorów. Wyprzedził jedynie Williamsa, który zanotował ogromny regres w ciągu 2 lat.

ZOBACZ TAKŻE
Guenther Steiner o Kubicy: Wiemy, co potrafi

Dlatego właśnie Guenther Steiner, który chce wrócić do walki o duże zdobycze punktowe, był jednym z głównych zwolenników wyrównania budżetów. Włoch nie miałby też nawet nic przeciwko postawienia poprzeczki jeszcze niżej. Popierał to daniem szansy tym mniejszym zespołom. Warto zaznaczyć, że w 2019 roku 3 zespoły operowały budżetem mniejszym niż ustalone 145 milionów USD. Haas był jednym z tych zespołów.

– Dla nas wolałbym, żeby limit budżetowy był jeszcze trochę niższy. Ale całkowicie rozumiem w jakim miejscu są duże zespoły… to dobry kompromis. Dotychczas nasza różnica w zasobach finansowych w porównaniu do czołowych zespołów wynosiła około sto, sto pięćdziesiąt milionów [dolarów – przyp. red.]. Teraz jest to 20 milionów. Stawia nas to w dużo lepszej sytuacji – ocenił.

Guenther Steiner: Wszyscy skorzystają na równym budżecie

– Uważam, że to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich zaangażowanych w sporcie, ponieważ po pewnym czasie, oczywiście nie od razu, zbliży to nas pod względem konkurencyjności. Tak jak mówię, nie wydarzy się to w krótkim czasie, ponieważ zasoby które jeszcze mogą wyłożyć inne zespoły są dużo większe, mają sporo wiedzy i możliwość – wspomniał Włoch.

– Przez kilka lat będą w stanie utrzymać przewagę, ale różnica zacznie gwałtownie maleć, więc mam nadzieję a nawet jestem przekonany, że patrząc w przód to duży krok i jestem w stanie działać z tym, co było nam dane – zakończył Steiner.

5/5 (liczba głosów: 1)
Reklama