Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Zhou jedyną szansą na chińskiego kierowcę F1. Alpine chce dać mu kokpit

Dyrektor akademii młodych kierowców Alpine, Mia Sharizman, wywarł nietypową presję na jednego ze swoich kierowców. Jego zdaniem, Guanyu Zhou jest jedynym chińskim kierowcą, który może trafić do F1 w ciągu najbliższych 15 lat.

Guanyu Zhou - Renault F1 Team
Fot. Twitter / Renault

Jedyna szansa Chin. Ich reprezentant pomógłby w promocji

Guanyu Zhou jest częścią akademii francuskiego zespołu od 2019 roku, dołączając do niej jeszcze pod egidą Renault. W ostatnim sezonie pełnił funkcję kierowcy testowego ich zespołu w Formule 1. Ponadto spędził drugi rok w juniorskiej Formule 2, gdzie w barwach UNI-Virtuosi odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w serii. Niestety w końcowej klasyfikacji zajął dopiero szóste miejsce, mimo że na początku sezonu wymieniano go wśród faworytów do zdobycia tytułu. Wszystko zaczęło się jednak sypać już w pierwszym wyścigu, kiedy Zhou stracił prowadzenie na rzecz awarii mechanicznej i dojechał dopiero na siedemnastej pozycji.

Chiński kierowca pozostanie w UNI-Virtuosi na 2021 rok. Zespół Alpine, który steruje karierą młodego zawodnika, zlecił mu walkę o mistrzostwo w tym sezonie. Francuski koncern bada możliwości umieszczenia adeptów swojej akademii w Formule 1. Przyszłość Guanyu Zhou ma dodatkowe znaczenie, ponieważ seria szuka pierwszego pełnoetatowego chińskiego kierowcy w historii. Mia Sharizman przyznał, że Zhou jest jedyną szansą swojego narodu, na obecność ich kierowcy w F1. Dyrektor Akademii Młodych Kierowców Alpine podkreślił zaangażowanie zespołu w zapewnienie mu możliwości stania się takowym jak najszybciej.

ZOBACZ TAKŻE
Juniorskie niewypały Hondy: Komu nie udało się dostać do F1?

Projekt związany z Zhou rozpoczęliśmy trzy lata temu. Mieliśmy na celu przygotowanie go do startów w Formule 1 przed końcem jego trzyletniej kadencji w akademii. Ten projekt zawsze był przedsięwzięciem organizowanym raz na pokolenie. Szczególnie ma to miejsce w przypadku Guanyu Zhou pochodzącego z Chin. Przez następne piętnaście, a może nawet dwadzieścia lat nie zobaczymy już chińskiego kierowcy. Ani w Formule 3, Formule 4 czy Formule 2. Zapewnienie Zhou pełnego angażu w bolidzie F1 to coś, do czego jesteśmy zobowiązani jako Grupa Renault i zespół Alpine – podkreślił Sharizman.

Czy Guanyu Zhou ma zadatki na kierowcę Formuły 1?

Zhou zaznajomił się już z maszynerią F1, biorąc udział w licznych testach z Renault przez cały 2020 rok. Były one jednak oparte głównie na bolidzie z sezonu 2018, ponieważ tylko na to regulaminy FIA pozwalają na nieograniczone testy 2-letnim bolidem. Chińczyk nie miał jeszcze okazji do zaprezentowania się w piątkowych sesjach treningowych przed wyścigami Formuły 1. Dlatego jego jedyne obcowanie z najnowszym samochodem Renault R.S.20 miało miejsce tylko na testach młodych kierowców po GP Abu Zabi. 

Guanyu Zhou Renault R.S.20 - Abu Dhabi post season test 2020

Fot. Twitter / Guanyu Zhou za kierownicą Renault na testach młodych kierowców w Abu Zabi

Jedynym chińskim kierowcą, który brał udział w weekendzie Grand Prix, pozostaje Mi Qing Hua. Jeździł on bolidami HRT i Caterhama w łącznie pięciu sesjach treningowych na przełomie 2012 i 2013 roku. Zhou, zapytany przez Motorsport.com o wysokie oczekiwania w jego ojczyźnie na temat chińskiego kierowcy w stawce Formuły 1, powiedział, że nie przejmuje się tym. Na ten moment skupia się na wysokiej pozycji w tegorocznych mistrzostwach Formuły 2. Zależy mu przede wszystkim na zdobyciu wymaganych punktów do superlicencji. 

ZOBACZ TAKŻE
Superlicencja FIA - wszystko, co musicie o niej wiedzieć

Jeśli uda mi się zdobyć tytuł, otworzyłoby mi to drogę do Formuły 1. Jestem gotowy do jazdy w tej serii, tymi bolidami. Mam jasny cel na ten rok. Próba zdobycia tytułu, cały czas będąc jednym z pretendentów. Zdecydowanym kluczem jest ciągłe bycie wśród faworytów do końcowego zwycięstwa. Jeśli to się nie uda, muszę skończyć w pierwszej trójce. W przeszłości wielokrotnie widzieliśmy, że kierowcy, którzy zajęli drugie i trzecie miejsce w mistrzostwach Formuły 2, awansowali do F1 w następnym roku.  Te mistrzostwa prezentują bardzo wysoki poziom, ponieważ każdy chce pokazać swój potencjał. Jeśli będę w stanie wykazać się w pełni to myślę, że mam szansę znaleźć się na najwyższym szczeblu – podsumował swój potencjał 21-latek.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama