Connect with us

Czego szukasz?

Formuła 1

Oficjalnie: Pietro Fittipaldi zastąpi Romaina Grosjeana w GP Sakhiru

Brazylijski kierowca Pietro Fittipaldi zadebiutuje w Formule 1 podczas GP Sakhiru, które odbędzie się już w najbliższy weekend. Piętro Fittipaldi zastąpi kontuzjowanego Romaina Grosjeana, który przebywa w szpitalu po makabrycznym wypadku w ostatnim wyścigu.

Pietro Fittipaldi Haas
Fot. Haas F1 Team

Pietro Fittipaldi doczeka się niespodziewanego debiutu w zespole Haas. Szef zespołu, Guenther Steiner, odwiedził w poniedziałek rano poszkodowanego Grosjeana. 34-latek przebywa aktualnie w wojskowym szpitalu w Bahrajnie, gdzie spędził noc po makabrycznym wypadku w niedzielnym GP Bahrajnu.

Steiner powiedział po wizycie, że dadzą Francuzowi przynajmniej jeden wyścig przerwy na dojście do siebie. Grosjean ma bowiem poparzenia rąk, które nie są w stanie zagoić się wystarczająco szybko. Zwłaszcza, że już  za trzy dni w czwartek, na kierowców czeka dzień dla mediów i analizy kompletnie nowego toru. Francuz musiałby już wtedy być w pełni gotowości. Trudno wymagać tego, po tak makabrycznym wypadku. 

ZOBACZ TAKŻE
Romain Grosjean: Makabryczny wypadek Francuza w GP Bahrajnu

Kim jest najnowszy debiutant w F1, Pietro Fittipaldi?

Pietro Fittipaldi to wnuk dwukrotnego mistrza Formuły 1, Emersona Fittipaldiego. Jego kariera w F1 zupełnie różni się od tej, którą może szczycić się jego utalentowany dziadek. 24-latek pierwszy raz siadł za kierownicą bolidu zespołu Haas na testach po sezonie w 2018 roku. Od tej pory dostał jeszcze kilka szans, jednak nigdy nie wiązała się ona z wzięciem udziału w wyścigu. Piątkowe treningi do GP Sakhiru będą jego pierwszym obcowaniem z modelem VF-20 w trakcie sezonu, jako że wcześniej w tym roku nie dostał do tego ani jednej okazji. Jednak Brazylijczyk sprawdził się w trakcie lutowych testów, więc pojęcie na pewno mial większe od reszty kandydatów.

– Po tym jak zadecydowano, że najlepszą decyzja będzie opuszczenie przez Romaina przynajmniej jednego wyścigu, wybór posadzenia w samochodzie Pietro był dość prosty i oczywisty – skomentował swoją decyzję Guenther Steiner.

ZOBACZ TAKŻE
Hamilton wygrał chaotyczne GP Bahrajnu. Koszmar Grosjeana | Analiza

– Pietro pojedzie VF-20, on jest z nami obeznany, będąc w pobliżu wydarzeń jako kierowca rezerwowy i testowy  w ostatnich dwóch sezonach. To była słuszna decyzja i okazja dla niego. Był cierpliwy i gotowy na nadarzające się okazje. Nadeszła taka, w której faktycznie jest nam bardzo potrzebny. Właśnie dlatego chcemy go zobaczyć w bolidzie, wiedząc że zrobi dobrą robotę. Mimo iż wiemy jak wymagającym będzie dla niego przygotować się na ostatnią chwilę – zakończył szef stajni z Kannapolis.

Co o tej sytuacji twierdzi sam zainteresowany?

– Przede wszystkim cieszę się, że Romain jest cały i zdrowy. Wszyscy cieszymy się, że jego obrażenia okazały się tak niewielkie przy ogromie tego wypadku. Oczywiście to nie są idealne warunki do mojego debiutu w F1, nie mniej jednak jestem niezwykle wdzięczny Guentherowi Steinerowi i całemu zespołowi za danie mi tej szansy i wiarę we mnie z posadzeniem mnie za kierownicą w ten weekend – powiedział Pietro Fittipaldi.

– Jestem obeznany z procedurami zespołu, będąc z nimi przez większość czasu. To bardzo ekscytujące móc wystartować do pierwszego wyścigu Formuły 1 w mojej karierze. Dam z siebie wszystko i już nie mogę się doczekać pierwszego treningu w ten weekend – zakończył kierowca rezerwowy Haasa.

 

5/5 (liczba głosów: 2)
Reklama