Czego szukasz?

Załóż konto w Betfan!

Formuła 1

Yas Marina wprowadza zmiany. Czy wyścigi kończące sezon będą lepsze?

Najpiękniejszy obiekt, który daje najbrzydsze wyścigi. Tak w skrócie można opisać perłę kalendarza Formuły 1, tor Yas Marina w Abu Zabi. Bogaci właściciele obiektu chcą ukrócić krytykę, wprowadzając poprawki na ostatni wyścig Formuły 1 w 2021 roku.

Yas Marina Circuit Hotel
Fot. Scuderia AlphaTauri / Cena za oglądanie wyścigów na pięknej Yas Marinie jest ogromna

Najpiękniejszy, ale zarazem najgorszy tor?

W torze Yas Marina jest coś wyjątkowego. To coś, co sprawia, że trudno go krytykować oglądając kolejne weekendy wyścigowe na tym obiekcie. Może za tym stać nietypowa pora rozpoczęcia wyścigu, która sprawia, że zaczyna się on w ciągu dnia, a kończy pod osłoną nocy. Przepiękne otoczenie tak jak i sam tor, które ociekają przepychem, sprawiają, że weekend wyścigowy w Abu Zabi ogląda się z przyjemnością. W ostatnich czterech latach przed przyjazdem na tor Yas Marina wiadomo już było, że Lewis Hamilton zostanie mistrzem świata. Dlatego ta runda była po prostu sympatycznym zakończeniem rozstrzygniętego sezonu.

ZOBACZ TAKŻE
Hughes nie ma złudzeń. "Verstappen radzi sobie lepiej niż Hamilton"

Wszystko wskazuje jednak na to, że w tym roku będzie inaczej. Rywalizacja pomiędzy Hamiltonem a Maxem Verstappenem jest niezwykle zacięta. Może to więc oznaczać, że mistrza świata poznamy dopiero w Abu Zabi. Nie zapowiada to niczego dobrego, ponieważ Yas Marina poza pięknymi widokami, gwarantuje też tragiczne ściganie. Kierowcy od lat narzekają na ten obiekt zbudowany na sztucznej wyspie. Zgodnie twierdzą, że jest to jeden z najtrudniejszych torów pod względem wyprzedzania, z jakim musieli się zmierzyć w swojej karierze. Nie jest to dobra wizytówka, dla toru Yas Marina. Zwłaszcza dla organizatorów, którzy płacą dodatkowo, by móc zamykać sezon F1.

Jakie zmiany ujrzymy na torze Yas Marina?

To mogłoby w dużym stopniu zaburzyć walkę o mistrzostwo świata. A jak wiemy z historii, nie byłby to pierwszy taki przypadek. W 2010 roku Vitaly Petrov prowadzący dość przeciętne Renault był w stanie pozbawić tytułu Fernando Alonso, który utknął za nim w swoim Ferrari. Tor Yas Marina był również bliski pozbawienia Nico Rosberga jego ostatecznego zwycięstwa w 2016 roku. Dlatego właśnie organizatorzy wzięli sobie do serca nagonkę na temat ich obiektu i zdecydowali się wprowadzić zmiany. Na papierze są one proste, lecz mogą się okazać skuteczne.

Yas Marina zmiany 2021

Fot. RaceFans

Serwis RaceFans donosi, że będą one dotyczyć dwóch szykan, które od lat trapią kibiców i kierowców. Zarówno ta tworząca kombinacje zakrętów cztery-pięć-sześć jak i późniejsza, zaczynająca się w jedenastce a kończąca w czternastce, zostaną zastąpione zakrętami łukowymi. Mówi się też, że drugi z tych zakrętów ma być nachylony pod pewnym kątem. Celem jest oczywiście ułatwienie wyprzedzania, ale tak naprawdę nie wiadomo, jakie efekty przyniosą te zmiany. Jedno jest pewne.

Rekord toru ustanowiony przez Lewisa Hamiltona podczas kwalifikacji w 2019 roku to 1:34.779. Najprawdopodobniej w sezonie 2021 zostanie pobity, być może już na początku pierwszego treningu. 

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama