Nasze profile w mediach społecznościowych

Formuła 1

Haas znowu w ogniu krytyki. Poszło o nowe malowanie

Haas ostatnio zderzył się z falą krytyki. Zaprezentowane przez nich malowanie, której motywem jest flaga Rosji, również zostało przez wielu odebrane sceptycznie. Zespół apeluje, aby nie łączyć tego z zakazem występowania sportowców z Rosji pod swoimi barwami. Za sprawę wzięło się WADA.

Opublikowano

w dniu

Haas bok 2 malowanie 2021 vf-21
Fot. Haas F1 Team

Haas dolał oliwy do ognia

Czwartkowy poranek (4 marca) rozpoczął się od prezentacji malowania zespołu Haas na nowy sezon. Wielu obserwatorom Formuły 1 przypadło ono do gustu. Jako zalety wymieniali między innymi prostotę i wygląd w stylu retro. Nie każdy jednak był tak przychylny wobec amerykańskiej ekipy. Nie da się oszukać tego, że od momentu, w którym zdecydowali się oni na podpisanie kontraktu z kontrowersyjnym Nikitą Mazepinem, relacje na linii zespół-kibice bardzo się pogorszyły.  

ZOBACZ TAKŻE
Haas: Amerykański zespół z rosyjskimi barwami

Nowe malowanie nie ociepliło tych stosunków, ponieważ Haas porzucił kojarzące się z nim odcienie szarości i postawił na barwy flagi Rosyjskiej. Oczywiste było, że oburzy to tych, którzy są zniesmaczeni postawą Mazepina na torze i poza nim. Smuci ich to, że Haas potraktował po macoszemu przyjście do zespołu Micka Schumachera. Syn niemieckiej legendy F1 nie może liczyć nawet na akcent swoich barw narodowych na nowym bolidzie Haasa. Całość została zdominowana przez nowego sponsora tytularnego, rosyjską firmę Uralkali.

Nikita Mazepin kierowca Haasa 2021 F1

Fot. Haas F1 Team / Nikita Mazepin

Zgrzyt wiąże się z kwestią zakazu nałożonego na rosyjskich sportowców. Utracili oni możliwość występowania pod swoją flagą na dwa lata. Powodem jest skandal dopingowy, którego dopuszczono się w kraju, przy okazji organizowanych w Soczi Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2014 roku. W lutym potwierdzono, że obejmuje to również Formułę 1. Tym samym Mazepin nie może ścigać się pod rosyjską flagą w tym roku.

ZOBACZ TAKŻE
Mazepin ostro o krytykach. Hejtują rosyjskich kierowców za narodowość

22-letni Rosjanin nie może ścigać się pod rosyjską flagą i używać na swoich ubraniach godeł, flag i symboli państwowych. Tym bardziej nowy bolid zespołu wzbudza kontrowersję. Do sprawy odniósł się szef zespołu Guenther Steiner. Stwierdził on, że malowanie zostało zaprojektowane przed decyzję o zakazie, więc nie jest to próba obejścia, a zamierzone działanie.

Głosy wewnątrz zespołu

Nie, niczego nie omijaliśmy. To malowanie zostało zaprojektowane już w zeszłym roku, zanim pojawiła się ta afera na temat rosyjskiej flagi. Nie możemy jej używać w określony sposób, ale mamy prawo do zastosowania jej kolorów na samochodzie. Ostatecznie to sportowiec ma zakaz używania rosyjskiej flagi, a nie zespół. Haas jest zespołem amerykańskim – stwierdził Steiner.

Gunther Steiner powiedział również, że zespół był w kontakcie z FIA przed nowym sezonem, aby potwierdzić zgodność malowania z ustalonymi zasadami. Mazepin natomiast nie zostanie sklasyfikowany jako rosyjski kierowca w swoim debiutanckim sezonie F1. Z orzeczenia wynika, że będzie startował jako „neutralny sportowiec z Rosji”. 22-latek przyznał, że nie ma jeszcze ostatecznego określenia.

ZOBACZ TAKŻE
Tost na temat tegorocznych debiutantów. Mazepinowi brak talentu?

Chciałem rywalizować w F1 przez całe życie, odkąd dowiedziałem się w ogóle, że coś takiego istnieje. To bardzo niefortunne, że w roku, w którym osiągnąłem swój cel, wydarzyło się coś takiego. Nie do mnie należy osądzanie ani decydowanie w jakikolwiek sposób. Obecnie wciąż trwają rozmowy na ten temat, jak zostanę sklasyfikowany. Nie ma jeszcze decyzji – powiedział Nikita Mazepin.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama