Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

IMSA SportsCar

Uliczne wyzwanie na Belle Isle | Zapowiedź GP Detroit 2021

Czwarta runda IMSA Sportscar Championship to kolejny sprint – tym razem na torze ulicznym w Detroit. Pora na zapowiedź GP Detroit 2021.

Zapowiedź GP Detroit IWSC 2021
Fot. Meyer Shank Racing / Twitter

IMSA WeatherTech Sportscar Championship wraca na tor w Detroit po rocznej przerwie. Tor na Belle Isle charakteryzuje się bardzo wyboistą nawierzchnią, która przypomina tą, którą znamy z toru Sebring. Dodatkowo margines błędu jest bardzo niewielki. To w połączeniu z trzema różnymi klasami pojazdów daje nam gwarancję dużego zamieszania na torze. Oto zapowiedź GP Detroit 2021.

ZOBACZ TAKŻE
Gdzie oglądać IMSA Sportscar w 2023? [transmisja, live, stream]

Stały skład w DPi

Jako, że jest to runda sprinterska to w klaise DPi mamy sześć samochodów, a nie siedem. Oczywiście brakuje załogi #48 Action Express. To oznacza, że w stawce zobaczymy dwie Acury – po jednej od zespołów Wayne Taylor Racing i Meyer Shank Racing. Jeśli chodzi o Cadillaca to tu też zobaczymy trzy zespoły,  z których każdy wystawi po jednym samochodzie. Będą to Chip Ganassi Racing, JDC Miler Racing i Action Express. Całą szóstkę dopełni nam jedna fabryczna Mazda.

Trójklasowa sytuacja w punktacji

W klasyfikacji generalnej zdecydowanie prowadzi załoga #10 Wayne Taylor Racing, która ma 1070 punktów. To daje im 55 punktów przewagi nad Mazdą, która prezentuje bardzo równą formę mimo braku wygranej w tym sezonie. Dla porównania należy wspomnieć, że WTR wygrało Rolex 24 at Daytona i Grand Prix na Mid Ohio.

„Drugą ligę” w tabeli stanowią JDC Miler i #31 Action Express. Te załogi tracą kolejno 90 i 95 punktów do Mazdy, więc są dość daleko od japońskiego zespołu. Dla przypomnienia w trakcie weekendu można zdobyć ponad 350 punktów, więc teoretycznie mogą tu nastąpić zmiany w klasyfikacji. Jednakże załogi z czoła stawki musiałyby nie ukończyć wyścigu, aby nie zdobyć punktów. Trzecia liga to MSR Acura, Chip Ganassi i #48 Action Express, które startuje tylko w rundach Endurance.

Ważny weekend dla Chevroleta w GTLM

ZOBACZ TAKŻE
Co z Corvette w IMSA po sezonie 2021? Możliwe rozwiązania

Zwykle nie oglądamy klasy GTLM na tym torze i tegoroczna edycja GP Detroit będzie wyjątkiem. W stawce zobaczymy jedynie dwie Corvette C8.R, które pojadą tu w ramach rundy nie punktowanej. Dla szerszego kontekstu należy powiedzieć, że Chevrolet jest jednym ze sponsorów tej rundy. Po drugie – Samochodem bezpieczeństwa podczas tej rundy będzie Corvette C8. Po trzecie – Detroit jest miastem pochodzenia amerykańskiej marki. Słowem jest to domowy wyścig dla Corvette pełna gębą. Z tego też może wynikać nieobecność Corvette w Algarve gdzie w ten weekend odbywa się 8h Portimao – druga runda Mistrzostw Świata Endurance. Corvette pierwotnie zamierzało się tam pojawić jednakże później pomysł zarzucono.

Przy okazji warto też wspomnieć o spekulacji łączącej koncern GM – do którego należy Chevrolet – z klasą Hypercar. W najbliższych dniach lub tygodniach ma się pojawić decyzja odnośnie zaangażowania jednej z marek koncernu GM we wspomnianą klasę.

Zapowiedź GP Detroit 2021: Brakuje kilka aut w GTD

Jako, że to jest runda sprinterska to w stawce klasy GTD powinno być trzynaście samochodów. Tak się jednak nie stało, ponieważ brakuje nam #16 Wright Motorsports Porsche – trzecią załogę punktacji sezonu 2021. Inne samochody klasy GTD, których nie zobaczymy na starciew ten weekend to #9 Pfaff Motorsports i #44 Magnus with Archangel. Obie ekipy zajmują kolejno czwarte i siódme miejsce w klasyfikacji załóg. . Dodatkowo ze względów sanitarno-epidemiologicznych nie zobaczymy Zacha Veacha w #12 Vasser Sullivan. Zastąpi go Townsend Bell.

ZOBACZ TAKŻE
IMSA ogłasza przepisy GTD Pro. Poznaliśmy najważniejsze szczegóły

Szansa dla obecnych

Nieobecność tych ekip jest na rękę liderom klasy GTD. Są nimi #96 Turner Motorsports BMW i #23 Heart of Racing Aston Martin. Te załogi mają kolejno 920 i 913 punktów – to około 135 więcej niż nieobecne w ten weekend Wright i Pfaff. Prawdopodobnie Turner i HoF mocno odskoczą od załóg #16 i #9. Natomiast #12 Vasser Sullivan może przeskoczyć te dwa samochody. Załoga Lexusa ma 832 punkty i traci 22 oczka do Pfaffu i 40 do Wrighta. To samo mogą też zrobić #88 Hardpoint EBM Porsche, #28 Alegra Mercedes i #14 Vasser Sullivan. W najgorszym scenariuszu Wright i Pfaff mogą spaść z czwartego i piątego miejsca w punktacji na koniec dziesiątki.

Przydatne informacje

Kwalifikacje odbędą się w piątek w godzinach 21:30 – 22:35. Zaś wyścig ruszy w sobotę o 23:00 i potrwa godzinę i czterdzieści minut. Tutaj znajduje się link do transmisji ze strony IMSA TV. Seria udostępnia też listę zgłoszeń, a także Spotter Guide.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reklama