Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

ELMS i AsLMS

Kubica o roli debiutanta w ELMS. „Starasz się minimalizować błędy”

Robert Kubica w wywiadzie dla promotora European Le Mans Series opowiedział o tym jak się czuje w tej serii jako debiutant.

Kubica: Jako debiutant starasz się minimalizować błędy
Fot. Twitter/ELMS

Jeden z kierowców zespołu WRT – Robert Kubica – udzielił przed minionym weekendem krótkiego wywiadu dla promotora serii ELMS. Opowiedział w nim o tym, jakie ma wrażenia  i oczekiwania względem mistrzostw jako debiutant.

„Prototyp LMP2 jest absolutnie wyjątkowy”

Były kierowca Formuły 1 został zapytany o doświadczenia z wyścigami sportscarów z przeszłości. Krakowianin w bardzo ciepłych słowach wypowiedział się na temat mistrzostw European Le Mans Series. Jego wcześniejsze doświadczenia z prowadzenia aut GT, bolidów, jak i prototypów nie dają mu przewagi, ponieważ z każdymi zawodami przychodzi coś nowego.

– Każda kategoria jest kompletnie inna. To będzie mój pierwszy pełny sezon sportscarach. Jeździłem samochodami klasy GT3, ale prototyp LMP2 jest czymś kompletnie innym. Ma znacznie bardziej zaawansowaną aerodynamikę i znacznie bardziej przypomina bolid jednomiejscowy niż samochód GT. Jednak to nie ułatwia mi zadania. Mimo że większość kariery spędziłem w bolidach. Mam też sporo rzeczy do nauki. […] Stawka jest niesamowicie silna. Zespoły i kierowcy są tu niesamowicie konkurencyjni. To daje gwarancję silnej stawki. Ścigamy się także na torach, które mogą zaoferować dobre ściganie co jest mocnym punktem ELMS – powiedział Robert Kubica.

ZOBACZ TAKŻE
WRT wygrało ELMS 4h Barcelona 2021. Inter Europol na podium | Analiza

„Cieszę się, że pojawimy się także w Le Mans”

Kubica opowiedział także o tym, co jego zdaniem jest wyjątkowego w 24h Le Mans. Polak bardzo cieszy się z faktu, że jego zespół wystartuje w kultowym wyścigu.

– Cieszę się, że mogę być częścią zespołu, który się tam pojawi. Jestem debiutantem jeśli chodzi o Le Mans, tak samo zespół, ale nie możemy się już go doczekać. Ważne jest to, że Louis [Deletraz – przyp. red.] pojechał startował tam w przeszłości w LMP1 – podkreślił kierowca WRT.

Kubica: Nie jestem tak młody jak Yiefei i Louis

Tegoroczny debiutant w ELMS został także zapytany o różnice między Endurance a tym czym ścigał się do tej pory. Jedną z różnic jest podział obowiązków z partnerami zespołowymi, ponieważ np. w F1 głównie pierwszą rzeczą, którą chcesz zrobić, jest pokonanie team-mate’a.

– Dzielenie się samochodem to dla mnie coś nowego. Świetnie się dogaduję z Louisem i Yiefei na torze i poza nim co jest bardzo istotne. W wyścigach endurance ważne jest też szukanie kompromisów w ustawieniu samochodu, mimo, że nie jeździmy w tym samym momencie. Co prawda nie jestem tak młody jak Louis i Yiefei. Jednakżę naszą mocną stroną jest to, że właśnie stanowimy mieszankę młodości i doświadczenia. Ale zadanie nie będzie proste. Musimy się nauczyć wielu rzeczy, ale zespół jest na wysokim poziomie organizacyjnym, więc nauka nie powinna być problematyczna – ocenił rezerwowy kierowca Alfy Romeo Racing Orlen w F1.

Na koniec Robert Kubica został zapytany o swoje predykcje i przemyślenia względem sezonu 2021. Na ten moment nasz rodak chce się doskonalić i popełniać jak najmniej błędów.

– Trudno cokolwiek przewidywać. Szczególnie jako debiutant muszę unikać błędów i stale się poprawiać. Jako zespół jesteśmy pewni siebie, ale jednocześnie podziwiamy stawkę, która jest na fantastycznym poziomie – zakończył 36-latek.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reklama