Connect with us

Czego szukasz?

MotoGP

Nie żyje Jason Dupasquier. Zawodnik Moto3 miał zaledwie 19 lat

Szwajcar Jason Dupasquier zmarł dziś – 30 maja – w szpitalu wskutek obrażeń po wypadku w kwalifikacjach Moto3 do GP Włoch na torze Mugello.

Nie żyje Jason Dupasquier
Fot. Twitter / MotoGP

Jason Dupasquier odszedł zdecydowanie za wcześnie

Jason Dupasquier zmarł dziś – 30 maja – w szpitalu wskutek obrażeń odniesionych we wczorajszych kwalifikacjach Moto3 do Grand Prix Włoch. Zawodnik ekipy Prustel GP brał udział w incydencie pomiędzy zakrętami 9 i 10. W tą sytuację był także zaangażowany Ayumu Sasaki, który także zaliczył upadek, jednakże Japończyk wyszedł z tej sytuacji cały i zdrowy.

Natomiast sytuacja Szwajcara wymagała natychmiastowej interwencji zespołu medycznego. Akcja ratunkowa trwała ponad pół godziny i była niezbędna, aby móc przetransportować Jasona Dupasquiera do szpitala Careggi we Florencji. Tam zawodnik Moto3 w ciężkim stanie był poddany operacji.

Dupasquier miał zaledwie 19 lat. Zawodnik ten dobrze rozpoczął sezon 2021 w Moto3, meldując się w punktach i będąc sklasyfikowany w Top 10 klasyfikacji generalnej. Nie ma wątpliwości, że motorsport stracił człowieka, który miał całe życie, jak i wiele sukcesów przed sobą. Wszystkich ogarnął ogromny żal i smutek. W tym roku Jason Dupasquier obchodziłby swoje 20. urodziny.

Niestety o godzinie 12:00 czasu polskiego, promotor MotoGP poinformował, że zawodnik zmarł. Pragniemy złożyć kondolencje rodzinie zawodnika i jego bliskim.

Kim był Szwajcar?

O tym, że był to zawodnik Moto3, który ścigał się dla Prusel GP, czyli ekipy korzystającej z motocyklu KTM-a, wie niemal każdy. Jason Dupasquier zadebiutował we wspomnianej klasie w 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE
Arthur Sissis: Syn marnotrawny wyścigów motocyklowych

Syn byłego motocrossowca Phillipe’a Dupasquiera, Jason Dupasquier rozpoczął karierę w Supermoto i był wielokrotnym mistrzem Szwajcarii. Następnie z sukcesem przeniósł się do wyścigów torowe. Od razu zdobył koronę ADAC NEC Championship Moto3 w 2016 roku, aby potem przenieść się do MŚ Juniorów. Szwajcarski nastolatek robił stałe postępy przez cały sezon 2017 i był gotowy do debiutu w Red Bull Rookies Cup w 2018 roku. Niestety złamał on lewą kość udową w drugiej rundzie Mistrzostw Świata Juniorów. Tęsknił za całą kampanią 2018 Rookies Cup, ale wrócił w sezonie 2019. Po powrocie zajął wysokie 8. miejsce w „generalce”. Jego najlepsza lokata na mecie to czwarte miejsce w Jerez. Po tych sukcesach wkroczył do wielkiego świata Motocyklowych Mistrzostw Świata, awansując do Moto3.

5/5 (liczba głosów: 1)
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama