Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

ELMS i AsLMS

Niespodziewany wybór Roberta Kubicy. Polak zaliczy pełen sezon w ELMS

Znamy już plany Roberta Kubicy na ten rok. Polak poza byciem kierowcą rezerwowym Alfy Romeo Racing Orlen w F1 będzie występował w wyścigach długodystansowych w ramach European Le Mans Series w klasie LMP2. Kubica będzie kierowcą belgijskiego zespołu W Racing.

Kubica Robert BMW DTM 2019 kubica w elms
Fot. BMW Motorsport / Robert Kubica

Kubica jest pierwszym potwierdzonym kierowcą W Racing Team w ELMS

Robert Kubica jest pierwszym potwierdzonym kierowcą składu W Racing Team w ELMS. Zespół będzie korzystał z Oreki 07 Gibson i wystąpi we wszystkich sześciu rundach kontynentalnej serii. Polak w oficjalnym komunikacie zespołu został ogłoszony jako „jedna z najbardziej inspirujących postaci we współczesnych sportach motorowych”. Zespołowi partnerzy Kubicy mają zostać ogłoszeni w najbliższych tygodniach.

WRT będzie prowadził dwa równoległe programy LMP2, w FIA WEC i ELMS. Zespół wystąpił w European Le Mans Series w klasie LMP2 dotychczas tylko raz – w 2016 roku na Spa. Ten drugi program daje belgijskiej ekipie możliwość złożenia wniosku do komisji selekcyjnej ACO dla drugiego zgłoszenia do 24-godzinnego wyścigu Le Mans. O WRT często mówi się także w kontekście programu LMDh z Audi. Starty w ELMS z pewnością mogą im pomóc w tym kontekście.

ZOBACZ TAKŻE
Głowa Kubicy z tułowiem Giovinazziego w reklamie. Co tu się stało?

Obie strony są zachwycone współpracą

Jesteśmy bardzo podekscytowani dodaniem wyścigów wytrzymałościowych samochodów sportowych do naszego portfolio działań. Ta kategoria jest naprawdę kluczowym elementem DNA, historii i tradycji sportów motorowych. Od chwili, gdy zdecydowaliśmy się wejść do FIA WEC, podjęliśmy próbę podwojenia wysiłków dzięki programowi ELMS i cieszymy się, że możemy zrealizować również ten plan. Z pewnością pomoże nam to uczyć się więcej i szybciej, gdy podejmiemy to nowe wyzwanie w LMP2 – powiedział Vincent Vosse, szef zespołu.

Powiedzieć, że z radością witamy Roberta w rodzinie WRT to mało powiedziane. Wszyscy, a szczególnie ja osobiście, darzymy Roberta głębokim podziwem jako kierowcę i człowieka. To prawdziwy kierowca wyścigowy, człowiek napędzany niepohamowaną pasją. Rozmawialiśmy z nim w przeszłości, a teraz możliwość pracy z nim to kolejne spełnienie marzeń. Nie możemy się doczekać, aby wkrótce ogłosić resztę składu, ponieważ obecnie oceniamy innych kierowców – dodał emocjonalnie Vosse.

Bardzo się cieszę, że dołączam do WRT, co jest nowym rozdziałem w mojej karierze i nowym wyzwaniem także dla zespołu. Wspólnie odkryjemy wiele nowych rzeczy w serii o bardzo silnej i konkurencyjnej stawce, tworzonej przez utalentowanych zawodników. To będzie mój pierwszy pełny sezon w wyścigach długodystansowych, w którym będę dzielił samochód z kolegami z zespołu. To coś, co poznałem kilka dni temu w Daytonie. Nie mogę się doczekać rozpoczęcia współpracy z zespołem, w fabryce i na torze. Cały projekt jest niesamowicie motywujący i chcę serdecznie podziękować Vincentowi, który bardzo się starał, aby to doszło do skutku – stwierdził natomiast Robert Kubica. 

ZOBACZ TAKŻE
Polscy sponsorzy w F1: Od Wyborowej do PKN Orlen

Kubica w ELMS. Co warto wiedzieć o zbliżającym się sezonie?

Krótko przed ogłoszeniem Roberta Kubicy, European Le Mans Series opublikowało listę zgłoszeń na sezon 2021. W tym sezonie oprócz zespołu Polaka znajdą się także dwa samochody polskiego zespołu Inter Europol Competition.

LMP2

W klasie LMP2 zobaczymy 16 samochodów i wśród nich wszystkie zespoły będą korzystać z Oreki 07. Oprócz zeszłorocznych mistrzów, czyli United Autosports zobaczymy także po dwa samochody G-Drive IDEC, a także po jednej załodze Panis Racing i GRAFF. Oczywiście dużą uwagę przyciąga załoga z numerem 41 o nazwie WRT, w której startować będzie Kubica.

LMP3

Klasa LMP3 będzie zdominowana przez Ligiery, ale wśród 17 aut znalazły się dwie sztuki Duqueine M30, które wystawi DKR Engineering i Racing Experience. Oczywiście na starcie znajdą się także po dwa auta ekip United Autosports, Nielsen Racing, a także znanej w naszym kraju ekipy Inter Europol Competition. Polski zespół wraca do wystawiania dwóch aut. Co ciekawe, z polską licencją wystartuje także ekipa Virage.

LMGTE Am

W jedynej klasie, która w tej serii korzysta z aut GTE zobaczymy 10 załóg. Siedem z nich będzie korzystać z Ferrari 488 GTE jak np. AF Corse, lub też mistrzowska ekipa Iron Lynx. Dwa Porsche wystawi Proton Competition, a dziesiątym samochodem będzie Aston Martin ekipy TF Sport. Sytuację w ELMS omawiamy dokładnie w poniższym newsie.

ZOBACZ TAKŻE
43 samochody na 2021 w ELMS. Lista startowa z polskimi akcentami

Testy przed sezonem ruszą 13 kwietnia na torze pod Barceloną, gdzie z kolei 18 kwietnia odbędzie się także pierwsza runda.

5/5 (liczba głosów: 2)
Skomentuj

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

Reklama