Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

778 km na jednym tankowaniu wodorem – mamy nowy rekord świata

Wodorowy Hyundai Nexo z pomocą Bertranda Piccarda ustanowił całkiem imponujący rekord świata zasięgu na pojedynczym zbiorniku wodoru. To 778 km.

Bertrand Piccard Hyundai Nexo

Podczas gdy większość światowych producentów samochodów polega głównie na rozwoju pojazdów elektrycznych z konwencjonalnymi akumulatorami, marki takie jak Hyundai, Toyota czy BMW pracują również nad rozwojem pojazdów elektrycznych z ogniwami paliwowymi, które mogą wytwarzać energię elektryczną z wodoru w swoich zbiornikach. Jedna bezsprzeczna przewaga tego typu rozwiązania jest znana od lat – to możliwość zatankowania zbiornika do pełna zaledwie w kilka minut.

Hyundai nie chciał jednak udowadniać zalet tej technologii czy szybkości ładowania, a zasięg na pojedynczym tankowaniu. Za kierownicą Nexo usiadł znany psychiatra i podróżnik, Bertrand Piccard. Szwajcar przejechał 778 kilometrów na jednym zbiorniku za kierownicą Hyundaia Nexo. To nowy rekord świata, jeśli chodzi o samochody napędzane wodorem. Co więcej – w momencie zakończenia podróży na liczniku znajdowało się jeszcze 49 kilometrów zasięgu.

Bertrand Piccard Hyundai Nexo rekord świata wodór

Dla Piccarda nie był to pierwszy w życiu rekord świata. 61-latek najbardziej znany jest okrążenia ziemi balonem bez lądowania w 1999 roku.

Szwajcar rozpoczął swoją podróż 25 listopada rano na stacji tankowania wodoru we francuskim mieście Sarreguemines, a zakończył następnego dnia we Francuskim Muzeum Lotnictwa i Kosmosu w Le Bourget. Ponadto, podczas podróży towarzyszyło mu wielu znakomitych gości (głównie francuskich polityków) z księciem Monako Albertem II na czele. Rozmawiał z nimi o zrównoważonym rozwoju i mobilności.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama