Nasze profile w mediach społecznościowych

Porady

Jak odśnieżyć samochód? Radzimy jak zrobić to szybko i bezpiecznie

Wielu z nas w dobie pandemii koronawirusa pracuje w domu, ale niektórzy muszą regularnie walczyć z lodem i śniegiem na szybach samochodów. Jak odśnieżyć nasz samochód szybko, skutecznie i bez strat?

Opublikowano

w dniu

jak odśnieżyć samochód odśnieżanie samochodu

Chociaż może być kuszące, aby wynieść z domu czajnik z wrzącą wodą, aby szybko odmrozić szyby samochodu, nie jest to najlepszy pomysł. Oto niezawodny przewodnik, jak odśnieżyć samochód bezpiecznie i narażając się na problemy z prawem. 

Nie używaj wrzącej wody

Nie używaj gorącej wody do rozpuszczania lodu. Może to grozić pęknięciem przedniej szyby, zwłaszcza jeśli masz już jakieś wióry lub małe pęknięcia w szybie. Gorąca woda szybko rozszerza szkło, które następnie gwałtownie kurczy się w zimnie – prawa fizyki są tutaj przeciwko nam.

ZOBACZ TAKŻE
Opony całoroczne coraz popularniejsze, ale czy słusznie? Sprawdzamy

Jak odśnieżyć samochód. Włącz klimatyzację

Zacznij od włączenia klimatyzacji w samochodzie. Delikatnie rozprowadź ciepłe powietrze we wnętrzu samochodu za pomocą systemu wentylatorów. Korzystanie z podgrzewanej tylnej szyby i lusterek (jeśli masz szczęście, że je masz) znacznie ułatwi pracę. Klimatyzacja nie jest przeznaczona tylko na letnią pogodę – suche powietrze pomaga chronić zimną szybę przed zaparowaniem.

Otwórz okna

Delikatne otwarcie szyb – na kilka sekund – pomoże wymienić wilgoć w samochodzie na suche powietrze na zewnątrz.

Jak odśnieżyć samochód. Pamiętaj o wycieraczkach

Najważniejsza wskazówka: pamiętaj, aby nie włączać wycieraczek, kiedy szyba jest zamarznięta albo jest na niej gruba warstwa śniegu. Po pierwsze i najważniejsze – wycieraczki mogą przymarzać do szyby, co oznacza że włączając je ryzykujemy uszkodzenie ich silnika. Po drugie jeśli po walce oderwą się od lodu albo będą miały do pokonania grubą warstwę śniegu, może się okazać, że je uszkodzimy. Nie warto próbować ich także odrywać od szyby. Po prostu należy poczekać, aż lód się rozmrozi.

ZOBACZ TAKŻE
Hamowanie silnikiem - czy może uszkodzić samochód? Zalety i wady

Usuń cały śnieg ze swojego samochodu

Upewnij się, że zawsze usuwasz cały śnieg z pojazdu. Ważne jest, aby odgarniać śnieg tak, aby nie spadł z dachu na przednią szybę samochodu i nagle zmniejszył się widoczność podczas jazdy. Najlepszym narzędziem do usuwania śniegu jest miękka szczotka. Upewnij się również, że przednia kratka jest czysta, aby uniknąć ryzyka przegrzania silnika. Należy także sprawdzić, czy światła są odśnieżone i działają.

Unikaj używania gołych rąk

Nie używaj rąk do wycierania zaparowanych szyb wewnątrz. Zamiast tego użyj niestrzępiącej się chłonnej szmatki. Ręce pozostawią tłuste smugi na szybie, zmniejszając widoczność. Ponadto biżuteria, taka jak zegarek, bransoletka lub pierścionek, może zarysować szkło.

ZOBACZ TAKŻE
Czarny lód - czym jest i dlaczego jest taki niebezpieczny?

Jak odśnieżyć samochód i uniknąć mandatów?

Pamiętaj, że niewłaściwe oczyszczenie samochodu ze śniegu i lodu może skutkować mandatem w wysokości do 500 złotych. To w przypadku, kiedy policja uzna, że samochód nie jest właściwie odśnieżony. Warto pamiętać o dokładnym odśnieżeniu tablic rejestracyjnych – jazda z zasłoniętymi numerami może kosztować 100 zł i 3 punkty karne. 

Mandat, a nawet dwa mandaty, grożą nam także za odśnieżanie samochodu z włączonym silnikiem. Pierwszy to wykroczenie karalne kwotą do 300 zł. Chodzi w nim o zakaz używania samochodu, gdy praca silnika wiąże się z nadmierną emisją spalin i hałasu. Drugi to zakaz pozostawiania samochodu z włączonym silnikiem w terenie zabudowanym – karalny 100 zł.

Oprócz potencjalnych mandatów, pozostawienie włączonego samochodu bez opieki naraża go również na ryzyko kradzieży przez złodziei. Brzmi nieprawdopodobnie, ale nie takie rzeczy widział już ten świat. A jeśli pojazd zostanie skradziony w takich okolicznościach, ubezpieczyciel prawdopodobnie nie wypłaci kwoty ubezpieczenia.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama