Connect with us

TEST | Prodig-Tech GL-Smart 8 – miernik grubości lakieru w telefonie

Miernik grubości lakieru to sprzęt niezwykle przydatny głównie przy ocenie jakości blacharki używanego samochodu. Prodig-Tech jest jednym z wiodących producentów tego typu produktów, a my sprawdzamy nowość tego producenta – GL-Smart 8.

Opublikowano

w dniu

Prodig-Tech GL-Smart 8

Prodig-Tech – co to w ogóle za marka?

Prodig-Tech to polski projektant i producent elektronicznych urządzeń pomiarowych. Na rynku istnieje od 2006 roku, a siedziba firmy znajduje się w Bielsku-Białej.

Głównymi produktami firmy są mierniki grubości lakieru – testery oraz czujniki lakieru. Warto podkreślić, że produkcja odbywa się w Polsce. Można być więc pewnym wysokiej jakości produktów.

Seria mierników grubości lakieru GL-Smart

GL-Smart to zupełnie nowa linia mierników grubości lakieru Prodig-Tech. Od wszystkich innych wyróżnia ją zasadniczy fakt – mierniki można połączyć z telefonem za pomocą bluetooth.

ZOBACZ TAKŻE
To już oficjalne. Volvo szybciej niż 180 km/h nie pojedziesz

Prodig-Tech stworzył specjalną aplikację GL-Smart na smartfony, która oferuje szereg funkcji, ktore nie są dostępne dla standardowych mierników grubości lakieru. Szerzej opisujemy ją poniżej. 

W tej serii ukazało się pięć produktów: GL-Smart-1, GL-Smart-Mikro-2, GL-Smart-XL, GL-Smart-2 oraz GL-Smart-8. 

Prodig-Tech GL-Smart 8

Zestaw z miernikiem grubości lakieru GL-Smart 8 zawiera oczywiście sam miernik, do którego gratis dostajemy elegancką torbę z eko-skóry. Poza tym opakowanie zawiera instrukcję obsługi oraz płytkę do kalibracji sprzętu.

Nie sposób nie zauważyć przyjemnego dla oka zapakowania całości. Uważamy, że opakowanie wygląda bardzo estetycznie, co może dodatkowo zachęcić do zakupu.

Sam miernik posiada całkiem spory, czytelny i podświetlany wyświetlacz LCD, na którym bez problemu odczytacie dane. Obsługa urządzenia odbywa się w zasadzie za pomocą dwóch przycisków. Wielokrotnie przy testach innych urządzeń pisaliśmy już, że w przypadku takich produktów prostota to niewątpliwa zaleta.

Miernik jest dobrze wykonany i wygląda na trwały. Może wykonać pomiar na blachach stalowych, stalowych ocynkowanych i aluminiowych. Rozdzielczość pomiaru może wynosić 1 albo 10 mikrometrów – wybieramy ją w menu. Zakres pomiarowy grubości lakieru wynosi natomiast od 0 do 2000 mikrometrów. 

ZOBACZ TAKŻE
Ponad 800-konne BMW M8 od Manharta - w 2,6 s do setki!

Sonda pomiarowa jest oczywiście wbudowana i zawieszona sprężyście, co oznacza bardziej dokładny i łatwiejszy do wykonania pomiaru. Sonda podczas dociskania miernika wsuwa się bowiem w obudowę, a nie dociska lakieru, co oznacza bardziej równomierny docisk do badanej powierzchni. W ten sposób urządzenie niweluje również drgania ręki.

Co istotne, GL-Smart 8 ma wbudowaną pamięć, która pozwala na zapamiętanie 200 pozycji. Dodać należy, że miernik wyłączy się sam po dłuższej bezczynności, a menu jest dostępne w dwóch językach – polskim i angielskim. 

Aplikacja GL-Smart

Aplikacja umożliwia połączenie telefonu z miernikiem lakieru serii smart. W zależności od modelu otrzymujemy szereg funkcji, które nie są dostępne dla standardowych mierników.

ZOBACZ TAKŻE
Mercedes-AMG A 45 S Posaidon - 324 km/h w kompakcie!

To np. pomiary poszczególnych elementów karoserii przedstawionych za pomocą grafik, tworzenie raportów czy eksport raportów do pliku PDF wraz ze schematem samochodu i pomiarami konkretnych elementów. Dzięki temu GL-Smart 8 w praktyce ma zaoferowania dużo więcej niż inne mierniki bez możliwości sparowania z telefonem. Uważamy to za zdecydowanie największy plus produktu – możliwość sporządzenia konkretnego i wyczerpującego raportu za pomocą wyłącznie miernika oraz telefonu.

Aplikacja jest dostępna dla telefonów z systemem  Android w wersji 6 lub wyższej. Jest ona bezpłatna i dostępna w sklepie Google Play. Co ważne producent zapewnia, że będzie ona aktualizowana i udoskonalana.

Poza wieloma dodatkowymi funkcjami nie sposób nie zauważyć, że sparowanie miernika z telefonem pozwala na wygodne robienie pomiaru i sprawdzanie wyników przez dwie i więcej osób. Mimo wszystko na ekran telefonu jest znacznie bardziej czytelny od ekranu miernika, co wynika oczywiście przede wszystkim z jego wielkości.

GL-Smart 8. Funkcje miernika w połączeniu z aplikacją

Aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Na pulpicie mamy do dyspozycji cztery możliwości:

Pomiar podstawowy, dla którego dostępne są dwa widoki – podstawowy oraz rozszerzony. W tym pierwszym możemy zobaczyć wynik ostatniego pomiaru oraz wskazanie Asystenta pomiaru (szerzej o nim niżej). W drugim dodatkowo dostępne są dane na temat wykonanych pomiarów w formie listy. Co najważniejsze, możemy je zapisać i wrócić do nich w przyszłości;

Pomiar rozszerzony, który pozwala na wskazanie pomiarów na wybranym elemencie samochodów. To doskonałe narzędzie, które pozwoli nam ekstremalnie dokładnie pokazać stan samochodu, który badamy. Pozwala on na zapisanie pomiarów nie tylko dla wszystkich najważniejszych elementów karoserii, ale i ramy pojazdu. Do pomiarów możemy także dodać zdjęcia samochodu.

Co więcej, po wykonaniu pomiarów możemy wygenerować raport w formacie PDF, który jest niezwykle czytelny. Można w nim opisać pojazd (marka, silnik, model, przebieg itp.) oraz swoje wnioski z badania. Znajdą się w nim także zdjęcia, które zrobiliśmy przy okazji pomiaru. Przykładowy protokół z pomiaru możecie zobaczyć TUTAJ.

Katalog pomiarów, w którym znajdziemy wszystkie wykonane i zapisane pomiary. Co ciekawe, pomiary podstawowe i profesjonalne mają inne kolory obramowania folderu, tak aby łatwiej było je odróżnić;

Kalibracja mierników, a więc funkcja do kalibracji produktu z płytką zerującą.

Asystent pomiaru

Asystent pomiaru to jedna z najważniejszych funkcji wielu mierników grubości lakieru Prodig-Tech, w tym także GL-Smart 8. Podpowiada ona oceniającemu samochód, czy miał on naprawy blacharsko-lakiernicze.

Nie musimy dodawać, że to funkcja szczególnie przydatna dla osób nie do końca zorientowanych w takich sprawach, a chcących kupić używany samochód bez pomocy eksperta, za którego trzeba zapłacić. Wiele osób najnormalniej w świecie nie wie, co tak naprawdę oznacza dana grubość lakieru.

ZOBACZ TAKŻE
Baojun RC-5 - chińska alternatywa dla Skody Octavii

Oczywiście miernik ma jedynie pomóc w interpretacji pomiarów, a nie dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy samochód miał naprawy blacharsko-lakiernicze. Nie mniej uważamy, że to jedna z najważniejszych funkcji mierników grubości lakieru Prodig-Tech, która potrafi istotnie ułatwić życie. 

Gdy funkcja jest włączona, miernik wyświetla na wyświetlaczu komunikaty podczas dokonywania pomiarów. Mogą one brzmieć następująco: “CIENKI” (lakier za cienki), “LAK OK” (lakier prawidłowy), “2xLAK” (druga warstwa lakieru) oraz “KIT!” (szpachla).

GL-Smart 8. Czy warto?

GL-Smart-8 to produkt kompletny. Jego największymi zaletami są kieszonkowa pojemność, asystent pomiaru oraz możliwość sparowania z aplikacją, która daje wiele dodatkowych funkcji. Dla osoby zainteresowanej zakupem to więc nie tylko wystarczająca ilość funkcji, ale i wygoda z ich korzystania.

Dokładność pomiaru jest absolutnie wystarczająca do oceny stanu blacharki. Dodając do tego łatwość obsługi i niską cenę w stosunku do jakości, z czystym sercem możemy polecić GL-Smart 8. W sklepie mierniki-lakieru.pl możecie nabyć ten produkt za 239 złotych. 

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama