Connect with us

Rosyjska odpowiedź na Californię. UAZ Buchanka Bajkal jest niezwykły

UAZ Buchanka to uniwersalny samochód, który poradzi sobie w nawet bardziej wymagającym terenie. Dzięki modyfikacji rosyjskiej firmy Luxury Form stał się także kamperem.

Opublikowano

w dniu

UAZ Buchanka Bajkal
Fot. UAZ

Od dziesięcioleci Volkswagen California jest symbolem kampera, który może być naprawdę luksusowym domem na kółkach. Na rynku mocno rozpycha się także Mercedes ze swoim modelem Marco Polo. Teraz jednak na rynek kamperów wszedł… UAZ z modelem UAZ Buchanka Bajkal. A dokładniej UAZ wraz z rosyjską firmą Luxury Form, która zajmuje się modyfikacjami samochodów rosyjskich marek.

UAZ-a Buchanki nie trzeba przedstawiać

Prawdopodobnie nie ma potrzeby przedstawiać rosyjskiej Buchanki. To prawdziwie off-roadowe auto na ramie o dwóch sztywnych osiach, które oferuje prosty silnik i głównie mechaniczną kontrolę. Napęd na przednią oś jest  uzupełniany przez dodatkową przekładnię redukcyjną lub elektryczną tylną blokadę mechanizmu różnicowego.

Zresztą, samochód nie bez powodu nazywa się Buchanka – po rosyjsku to po prostu… bochenek. A auto z pewnością przypomina dopiero co wyjęty z formy chleb.

UAZ Buchanka Bajkal to jednak zupełnie inna historia

Ze względu na toporne zewnętrzne kształty i spartańską osobowość Buchanki, można uznać iż przedstawienie go jako rywala dla Californii to żart. Wszystko zmienia się, jeśli zajrzymy do środka. Tam można zobaczyć, że w funkcjonalności niczym nie odbiega od rosyjskiego samochodu. No i ta nazwa… Volkswagen ma Kalifornię, a UAZ Bajkał. Tylko które miejsce jest piękniejsze?

Wszystkie elementy wewnątrz są modułowe, w tym składane fotele, dzięki czemu można je całkowicie wyjąć i wykorzystać jako gołą furgonetkę. Według producenta sam demontaż zajmuje mniej niż pół godziny. Jeśli jednak potrzebujemy tylko przewieźć kilka rowerów, możemy po prostu złożyć łóżka na boki. To proste i genialne rozwiązanie.

UAZ Buchanka Bajkal – wyposażenie

A co z wyposażeniem wnętrza? Znajduje się w zintegrowanych szafkach. W sumie są trzy – kuchnia, miejsce do przechowywania i miejsce na ubrania. Pośrodku znajdziemy kuchenkę gazową, szuflady i zlew obok dużej pokrywy. Pod umywalką z pompą elektryczną są dwa wyjmowane zbiorniki. Za dodatkową opłatą można również kupić toaletę lub markizę, aby stworzyć przytulne miejsce obok samochodu.

Istnieje również typowy element Kalifornii, uchylny dach, który zwiększa przestrzeń wewnętrzną podczas biwakowania. Środek może tym samym pomieścić nocą nawet cztery dorosłe osoby – dwie mogą spać na rozkładanej sofie u dołu, a kolejne dwie w rozkładanej przestrzeni na dachu. 

UAZ Buchanka Bajkal jest naprawdę spory, ponieważ to nie tylko wbudowana kuchnia i materace. Możliwość podniesienia dachu zmusiła Luxury Form do utworzenia w nim dużego otworu, dzięki czemu w środku znajduje się nowa aluminiowa rama, aby zachować wystarczającą sztywność konstrukcji.

W czym ustępuje VW Californii?

Co zasadniczo odróżnia go od VW Californii? Poza designem zewnętrznym to oczywiście deska rozdzielcza czy panele drzwiowe. Powiedzieć, że są proste, to nic nie powiedzieć. One są po prostu minimalistyczne. 

Nie zapominajmy jednak, że Buchanka w podstawowej wersji jest stworzony przede wszystkim do jazdy w terenie. Stworzona przez Luxury Form modyfikacja to więc coś, dzięki czemu będziemy mogli rozbić obóz nie tylko na polu namiotowym w dużym nadmorskim kurorcie, ale także w górach daleko od cywilizacji, gdzie zwykłe kampery mogą nie dotrzeć.

Tak naprawdę ocenić to należy jako dużą zaletę – Buchanka Bajkal jest kamperem, który jest ortodoksyjnym samochodem terenowym z napędem 4×4. Samochód ma pneumatyczne zawieszenie, wzmocnione zderzaki czy terenowe opony BFGoodrich. To na ostateczny dowód, że nawet taka Buchanka może jeździć w najtrudniejszym terenie.

Ile to kosztuje?

Modyfikacja została stworzona przede wszystkim… na rynek niemiecki. Takie samochody są dość popularne w kraju naszych zachodnich sąsiadów. Niech świadczy o tym fakt, iż Volkswagen California czy Mercedes-Benz Marco Polo produkowane są właśnie przez niemieckie marki. 

Jeśli macie na podwórku UAZ-a Buchankę i chcielibyście przerobić go na kampera, wystarczy zgłosić się do Luxury Form i zapłacić. Modyfikacja, która nie obejmuje żadnych indywidualnych zachcianek została wyceniona na ok. 500 000 rubli, a więc ok. 27 500 tys. złotych. Jeśli jednak chcielibyście sprowadzić nowy UAZ Buchankę już przerobiony na kampera, to cała operacja powinna się zamknąć w kwocie ok. 100 000 zł.

Dodajmy, że za VW Californię zapłacicie dwa razy więcej. Oczywiście produkt niemieckiej marki wygląda zdecydowanie lepiej tak z zewnątrz, jak i w środku, a jazda nim z pewnością jest bardziej wygodna. Pod wieloma względami UAZ nie ma z nim szans.

Jeśli jednak nie ma to dla was kluczowego znaczenia, a głównym kryterium jest funkcjonalność, można rozpatrzyć rosyjską propozycję. UAZ Buchanka Bajkal to bowiem solidnie wyposażone mieszkanie na kołach, które nie boi się pobrudzić i nie zawiedzie nawet na gorszych drogach. 

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama