Connect with us

Samochody

Nowe Renault 5 twarzą rewolucji francuskiej marki. Będzie ogrom nowości

Grupa Renault zorganizowała dziś bardzo obfitą konferencję prasową, aby przedstawić plany na najbliższą przyszłość. A jest ich naprawdę dużo.

Opublikowano

w dniu

renault 5 prototyp 2021
Fot. Renault

Renault 5 symbolem “Renaulution”

Ogłoszenie przyszłych planów Renault pod przewodnictwem nowego dyrektora generalnego francuskiej grupy, Luki di Meo, było naprawdę imponujące. Dowiedzieliśmy się więcej o przyszłości marek Dacia i Alpine, ale macierzyste Renault też nie zostało z pustym rękoma. Po latach do gry wróci kultowe Renault 5, a na imprezie zaprezentowano jego prototyp. Oczywiście z napędem elektrycznym.

„Projekt prototypu oparty jest na kultowym modelu i naszym dziedzictwie. Ten prototyp uosabia po prostu nowoczesność i jest pojazdem na swoje czasy. Jest więc miejski, elektryczny i atrakcyjny ”- powiedział Gilles Vidal, dyrektor ds. projektowania w Renault.

renault 5 prototyp 2021

Prototyp może się podobać

Inspiracja zespołu projektowego oryginalną „piątką” jest oczywista na pierwszy rzut oka, ale samochód zostanie zmodyfikowany, aby sprostać elektryfikacji. Na masce znajdują się klapka do ładowania, która jest także wlotem powietrza, a światła przeciwmgielne w zderzaku są również światłami do jazdy dziennej.

Na bokach osłonie chłodnicy, kołach i logo z tyłu samochodu znajdzie się nawet odniesienie do oryginalnego Renault 5. Ciekawym detalem jest również francuska flaga w lusterkach wstecznych. Generalnie rzecz biorąc samochód wygląda bardzo nowocześnie, ale i bardzo ciekawie wizualnie. Jeśli wersja produkcyjna nie będzie odbiegać wiele od oryginału, pojazd może być naprawdę ciekawą propozycją.

renault 5 prototyp 2021

A co ma w planach Renault?

Jednak nowe Renault 5 to tylko jedna z wielu innowacji, które Renault przygotowuje na najbliższe lata. Do 2025 roku producent zamierza wprowadzić 14 nowych samochodów. Siedem z nich będzie w pełni elektrycznych, a siedem będzie należeć do segmentów C/D. W każdym razie wszystkie nowe modele otrzymają wersję elektryczną lub hybrydową.

Co jeszcze musicie wiedzieć po prezentacji? Renault chce się pozycjonować jako firma technologiczna skupiająca się na czystej energii. Mowa tu także o rozwoju usług związanych z danymi czy cyberbezpieczeństwem. Francuska marka do 2025 r. chce mieć najczystsze portfolio spośród wszystkich marek obecnych w Unii Europejskiej.

ZOBACZ TAKŻE
Nowa Łada Niva zadebiutuje w 2024 roku. Są już pierwsze grafiki

Oprócz samochodów elektrycznych chce także znacząco zainwestować w rozwój wodoru jako paliwa do pojazdów użytkowych. Poza tym w 2022 r. wprowadzi nowy system multimedialny MyLink. Dlaczego to istotne? Renault będzie pierwszym europejskim producentem samochodów, który wprowadzi system oparty na rozwiązaniach Google.

Co więcej? Renault chce stworzyć we Flins tzw. re-fabrykę. Zakład ma remontować ponad 100 tysięcy używanych samochodów rocznie. W planach jest np. przekształcanie pojazdów użytkowych z silnikiem Diesla w pojazdy 100% elektryczne albo na biogaz. 

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama