Connect with us

TEST | Navitel MR150 NV – lusterko z wideorejestratorem. Nocą też daje radę

Wideorejestratory to urządzenia znane i lubiane przez kierowców od wielu lat. Na rynku pojawiło się jednak coś znacznie ciekawszego – lusterko z wideorejestratorem. Jak Navitel MR150 NV sprawdza się w praktyce?

Opublikowano

w dniu

Navitel MR150 NV

Dane techniczne

Navitel MR150 NV to inteligentne lusterko, które nagrywa w jakości Full HD (1920×1080), 30 kl./s. Dzięki sensorowi SC2363 (night vision) oraz nowoczesnej optyce z 4-warstwowym szkłem obiektywu, filmy są nagrywane w dobrej jakości podczas nagrywania w słoneczny dzień jak i przy słabym oświetleniu. O tym jednak więcej niżej.

Lusterko posiada wbudowany G-sensor, który w przypadku gwałtownego przyspieszenia, hamowania lub kolizji chroni nagrane pliki. Produkt ma 4,5-calowy wyświetlacz IPS i wejście na karty microSD do 64 GB. Jeśli urządzenie jest podłączone do zasilania 12V, wideorejestrator zacznie nagrywać automatycznie po uruchomieniu silnika.

Navitel MR150 NV

Lusterko z wideorejestratorem ma wbudowaną baterię, ale jak to w przypadku znaczącej większości wideorejestratorów, jeśli chcemy korzystać z niego dłużej niż kilka sekund, wymagane jest podłączenie do źródła zasilania.

Co dostajemy w cenie zakupu?

W opakowaniu znajdują się: lusterko z wideorejestratorem, ładowarka samochodowa 12/24 V, kabel USB, ściereczka z mikrofibry, cztery gumowe klipsy do zamontowania lusterka (potrzebne są tylko dwa, pozostałe są zapasowe), instrukcja obsługi, karta gwarancyjna oraz… prezent. Wszyscy użytkownicy wraz z urządzeniem otrzymują voucher z 12-miesięcznym kluczem licencyjnym, który umożliwia zainstalowanie aplikacji Navitel Navigator z mapami 44 państw europejskich, Rosji, Białorusi, Kazachstanu i Ukrainy.

Jak to się montuje?

Urządzenie w tej formie ma jedną zasadniczą zaletę – nie jest kolejnym gadżetem, który montujemy osobno w samochodzie, a zastępuje lusterko, oszczędzając miejsce. Montaż wbrew pozorom jest banalnie prosty. Produkt Navitela jest nakładką na lusterko, a montuje się go za pomocą dwóch gumowych klipsów, którymi obejmuje się specjalne zaczepy umieszczone na lusterku. Te są bardzo wytrzymałe, więc ryzyko ich zerwania przy montażu według nas jest równe zeru.

Navitel MR150 NV

Navitel MR150 NV tak naprawdę w ogóle nie rzuca się w oczy. Bez podłączonych kabli postronna osoba nie jest w stanie dostrzec, iż nie jest to zwykłe lusterko. Jakość samego produktu jako lusterka oceniamy bardzo dobrze. Niech świadczy o tym fakt, że z wyłączonym ekranem lusterko w żaden sposób nie zdradza, iż na środku znajduje się ekran IPS.

Jak to działa?

Obraz z wideorejestratora wyświetlany jest w centralnej części lusterka. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie korzystać w normalny sposób z lusterka wykorzystując jego pozostałą część. Obraz można w dodatku wyłączyć, więc tak naprawdę pomimo nagrywania obrazu i/lub dźwięku, możemy dysponować pełnowartościowym lusterkiem.

Nawigacja wideorejestratorem składa się z pięciu przycisków umieszczonych na dolnej krawędzi. Musimy przyznać, że jest ona zupełnie bezproblemowa, a wszystko jest czytelne. Dla nie-samouków dostępna jest oczywiście instrukcja w języku polskim. Mankamentem jest jednak jakość przycisków – są strasznie niestabilne, a w dodatku wszystkie połączone ze sobą. Dobrze jednak, że Navitel poszedł na oszczędności w mało ważnych detalach, a nie kluczowych aspektach.

Urządzenie oferuje trzy tryby pracy: nagrywanie, odtwarzanie i robienie zdjęć. W przypadku nagrywania, obraz zapisuje się w formacie .MOV. 3-minutowy film zajmuje około 270 mb.

Navitel MR150 NV - obiektyw

Funkcja zapisu w pętli automatycznie nadpisze najstarsze nagrania na karcie pamięci. Nagrywanie cykliczne pozwala ustawić długość nagrywanych pojedynczych materiałów wideo. Odcinki czasowe, w jakich możemy nagrywać filmy to 1, 3 albo 5 minut.

Kąt widzenia obiektywu to w zupełności wystarczające 120°. O tym, że filmy za dnia są wyraźne i szczegółowe, niech świadczą chociażby poniższe screeny. Na jednym ujęciu spokojnie można “złapać” kilka wyraźnych rejestracji.

W nocy jest oczywiście gorzej, ale w zupełności wystarczająco aby odczytać np. numer pojazdu jadącego przed nami, o ile oczywiście jesteśmy dość blisko. Gdybyśmy jednak chcieli odczytać numery pojazdu jadącego pasem obok, to może być z tym spory problem.

MR150 NV może także służyć jako aparat fotograficzny. W trybie nagrywania wystarczy przytrzymać przez 3 sekundy środkowy przycisk, a urządzenie odwdzięczy się nam fotografią. Przydatne szczególnie w sytuacjach, kiedy spotkamy jakiegoś drogowego chama, którego chcemy opisać np. w serwisie tablica-rejestracyjna.pl. Takie zdjęcie odnajdziemy bardzo łatwo w przeciwieństwie do konieczności przeglądania nagrań.

Ile to kosztuje i czy warto?

Navitel MR150 NV kosztuje ok. 250 zł. Czy warto? Według nas zdecydowanie tak. Jakość nagrań w dzień jest bardzo dobra, a i w nocy jest dość przyzwoicie. Głównym problemem nocnych nagrań są wszechobecne sztuczne światła, z którymi kamera nie do końca sobie radzi. W tym segmencie cenowym to jednak znakomita propozycja.

Szczegółowe dane techniczne

EkranWielkość ekranu4.5"
Typ wyświetlaczaIPS
Rozdzielczość854x480
WideorejestratorSensorSC2363 (night vision)
Rozdzielczość wideo1920х1080 FullHD (30 fps)
Kąt nagrywania120°
Rodzaj soczewki4-warstwowe szkło
Format wideoMOV (H.264)
Format zdjęćJPG
Rozdzielczość zdjęć2048x1536
Długość nagrań wideo1/3/5 min
Nagrywanie w pętlitak
Nadpisywanie nagrańtak
CechyAuto-Starttak
G-sensortak
Detekcja ruchutak
Tryb parkingowytak
Nagrywanie dźwiękutak
OgólneProcesorMSTAR MSC8336
Interfejsymini USB
Obsługa kart microSDdo 64 GB
Głośniktak
Mikrofontak
Zasilanie (12-24 V 1.5 A)USB 2.0 DC 5V 1A
BateriaLi-Pol
Pojemność baterii300mAh 3.7V
Kolorszary
Wymiary310х86х39
Waga215g
GwarancjaOkres gwarancji24 miesiące

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama