Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

Najbardziej niezawodne marki samochodów. Jakie używane auto kupić?

Zastanawiasz się nad kupnem używanego auta? Dowiedz się, jakie są najbardziej niezawodne samochody używane. Poznaj, w jaki sposób oceniano ich niezawodność oraz dlaczego warto przed zakupem auta zobaczyć przedstawiony ranking marek samochodowych.

najbardziej niezawodne marki samochodów

Najbardziej niezawodne marki samochodów

Często, gdy przed zakupem auta nie mamy wybranego konkretnego modelu, który nas interesuje, przeglądamy różne rankingi samochodów, by w ten sposób przekonać się jakie auto używane będzie dla nas najlepsze. Ważnym czynnikiem rankingów jest niezawodność marki. Najbardziej niezawodne marki samochodów są najbardziej pożądane. Warto więc wziąć pod uwagę czynnik niezawodności marki samochodu. Dzięki niemu możemy wybrać dla siebie optymalne auto, które dłużej nam posłuży.

W jaki sposób oceniano niezawodność samochodu?

Układając ranking niezawodnych aut różnych marek, specjaliści biorą pod uwagę kilka kryteriów. Jednym z nich jest odsetek uszkodzonych samochodów każdej marki z całkowitej puli analizowanych samochodów marki. Na przykład carVertical w swojej bazie danych posiada wiele raportów z danymi na temat historii pojazdów. Są to między innymi dane z książek serwisowych pojazdów, dane o wypadkach oraz wpisy wykonanych napraw w autoryzowanych serwisach samochodowych.

W ten sposób stworzono ranking, który uwzględnia wszystkie zgłaszane przez warsztaty i serwisy samochodowe awarie, wymieniane części oraz podzespoły. Dzięki temu opracowano procentowy udział awaryjności aut ze wszystkich analizowanych modeli danej marki. To bardzo wartościowe dane, które mogą być niezwykle ważne przy rozważaniach o zakupie samochodu używanego.

Najbardziej niezawodne marki aut używanych

Na poniższej liście przedstawiamy ranking aut używanych pod względem ich awaryjności oraz opisujemy najczęstsze przyczyny wizyt w warsztatach. Dane te zostały opracowane na podstawie odsetka uszkodzonych samochodów każdej marki z całkowitej liczby analizowanych samochodów marki w bazie danych carVertical (pierwsze półrocze 2020 r.). 

najbardziej niezawodne marki aut używanych

1. Kia – 23,47% wszystkich analizowanych modeli KIA było uszkodzonych. Do najczęstszych usterek w modelach marki Kia należą awarie elektrycznego wspomagania kierownicy oraz problemy z hamulcem ręcznym. Często zapycha się też filtr cząstek stałych DPF.

2. Hyundai – 26,36% wszystkich analizowanych modeli Hyundai było uszkodzonych. W Hyundaiach często występuje problem korozji tylnej ramy pomocniczej. Oprócz tego często pojawiają się problemy z hamulcem ręcznym, które prowadzą do przyłożenia bardzo zróżnicowanych sił hamowania na każde z kół, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Słaba jest też konstrukcja szyb przednich.

3. Volkswagen – 27,77% wszystkich analizowanych modeli Volkswagena było uszkodzonych. W Volkswagenach częstym problemem są awarie z dwumasowym kołem zamachowym oraz pojawiają się problemy z transmisją emisji spalin. Sporo awarii powoduje system ABS i ESP.

4. Nissan – 27,79% wszystkich analizowanych modeli Nissana było uszkodzonych. W tych japońskich autach często dochodzi do awarii mechanizmu różnicowego. Powszechna jest też korozja strukturalna w środkowej szynie podwozia. Sporym mankamentem jest wymiennik ciepła automatycznej skrzyni biegów, który może ulegać awarii.

ZOBACZ TAKŻE
Skoda Yeti (2009-2017) - czy warto kupić? Opinie, problemy

5. Mazda – 29,89% wszystkich analizowanych modeli Mazdy było uszkodzonych. W modelach z silnikami typu Skyactiv-D dochodzi do częstych awarii turbosprężarki. Dużo problemów stwarza uszczelka wtryskiwacza paliwa w silnikach wysokoprężnych. Bardzo często dochodzi do awarii pompy ABS.

Powyżej 30 procent uszkodzonych pojazdów. To już całkiem sporo

6. Audi – 30,08% wszystkich analizowanych modeli Audi było uszkodzonych. Częstym problemem w pojazdach marki Audi są nadmierne zużywanie się sprzęgła, awarie wspomagania kierownicy oraz awarie ręcznej skrzyni biegów. Dodatkowo, ceny części zamiennych są stosunkowo drogie, a ich jakość przeciętna.

7. Ford – 32,18% wszystkich analizowanych modeli Forda było uszkodzonych. W amerykańskich i europejskich modelach Forda częstą awarią jest zużycie dwumasowego koła zamachowego i sprzęgła. Obie te części należy wymieniać jednocześnie, ponieważ tylko wtedy producent gwarantuje poprawność działania tego układu. Częstym problemem są też awarie pompy wspomagania kierownicy oraz automatycznej skrzyni biegów CVT.

ZOBACZ TAKŻE
Ford Mondeo Mk4 (2007 – 2014) – czy warto kupić?

8. Mercedes-Benz – 32,36% wszystkich analizowanych modeli Mercedes-Benz było uszkodzonych. W Mercedesach częstą bolączką są problemy z wilgocią w reflektorach oraz awarie uszczelki wtryskiwacza paliwa w silnikach wysokoprężnych oraz bardzo częste awarie systemu hamowania Sensotronic.

9. Toyota – 33,79% wszystkich analizowanych modeli Toyoty było uszkodzonych. W Toyotach częstym problemem są awarie klimatyzacji oraz czujnika wysokości tylnego zawieszenia. Są także podatne na silną korozję.

10. BMW – 33,87% wszystkich analizowanych modeli BMW było uszkodzonych. Najczęstsze awarie dotyczą czujników kół ABS. Oprócz tego często występują problemy z elektryką oraz ze zbieżnością kół.

Czy najczęściej kupowane są niezawodne auta używane?

najczęściej kupowane auta używane niezawodność

Jak widać, najbardziej niezawodne marki (TOP5) zdecydowanie nie są najpopularniejszym wyborem przy zakupie używanego samochodu. Czym to jest spowodowane? Często zdarza się, że kupujący nie zwracają uwagi na rankingi niezawodności marek i kierują się np. panującą modą.

Bywa też tak, że już wcześniej mieli różne doświadczenia z innymi markami i chcą ją zmienić lub po prostu ufają producentowi danego auta na podstawie opinii innych użytkowników tej marki samochodów.

ZOBACZ TAKŻE
BMW Serii 3 E46 (1998 - 2007) – czy warto kupić? [opinie, problemy]

Są również osoby, które mają już w rodzinie jedno auto danej marki i są z niej zadowoleni, dlatego kupują kolejny pojazd od tego samego producenta. Króluje tu BMW, Audi, Volkswagen, Mercedes oraz Ford.

Jest to też związane z tym, że na rynku europejskim niemieckie marki samochodów, pomimo licznych awarii swoich modeli, cieszą się dobrą opinią i zaufaniem klientów. Natomiast samochody marek japońskich i koreańskich nie są jeszcze na tyle silne wśród samochodów używanych, by zagrozić pozycji TOP 5 najczęściej kupowanych pojazdów z drugiej ręki.

Czy rynek samochodów używanych jest wiarygodny?

Należy podchodzić zawsze z odrobiną dystansu i braku pełnego zaufania do wiarygodności rynku samochodów używanych. Jest to spowodowane przede wszystkim różnymi nieprzyjemnymi doświadczeniami, jak również opiniami znajomych oraz innych niezadowolonych klientów, którzy zakupili używane auto, które nie spełniło ich oczekiwań, a dodatkowo naraziło na niepotrzebny stres i koszty.

Poniżej prezentujemy procentowe zestawienie przypadków cofania licznika dla każdej marki samochodu. Wskazuje ono dokładnie przy samochodach jakich marek trzeba mieć się na baczności i krytycznym okiem oceniać zapewnienia sprzedawcy.

cofanie liczników samochody używane

Najbardziej niezawodne marki samochodów używanych. Podsumowanie

Biorąc pod uwagę to, że każdy chce jeździć sprawdzonym i bezawaryjnym samochodem, zdecydowanie warto zajrzeć do rankingu niezawodności aut używanych, zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej marki i modelu. Pozwoli nam to uniknąć nieprzyjemności związanych z dodatkowymi wydatkami na naprawę auta oraz oszczędzi niepotrzebnych nerwów przez często psujące się podzespoły naszego samochodu. Niezawodne auta to takie, które oczywiście nie są niezniszczalne, bo takie nie istnieją, ale takie, które potencjalnie najrzadziej się psują. Dzięki powyższemu rankingowi możemy dowiedzieć się, które marki aut używanych będą pod tym względem dla nas najlepsze.

2.4/5 (liczba głosów: 13)
Reklama