Connect with us

Czego szukasz?

WRC

WRC: Samochody hybrydowe od 2022 roku

Światowa Rada Sportów Motorowych potwierdziła informację, która od wielu miesięcy przewijała się w mediach. Od 2022 roku samochody w Rajdowych Mistrzostwach Świata zasilane będą silnikami hybrydowymi.

Sebastian Ogier - Rajd Argentyny 2019
Fot. Citroën Racing / Twitter

WMSC zatwierdziło wprowadzenie nowej generacji samochodów WRC w 2022 roku z pięcioletnim cyklem homologacji.

Producenci będą mogli korzystać z nadwozia produkcyjnego lub prototypowej struktury rurowej zgodnie z aktualnymi wytycznymi dotyczącymi rozmiaróW samochodów WRC, podczas gdy FIA ma zdefiniować elementy wizualne, które będą mogły być przeniesione z pojazdów produkcyjnych. Zezwolono także na „skalowanie” nadwozia w określonych granicach, aby większe samochody mogły spełniać wymagania wymiarowe.

Samochody będą wyposażone w dodatkowy system hybrydowy, składający się ze jednolitych dla wszystkich komponentów i oprogramowania na pierwsze trzy lata. Od 2024 roku FIA chce dać więcej swobody technicznej producentom. Celem jest umożliwienie samochodom korzystania wyłącznie z energii elektrycznej podczas jazdy po mieście i „uwolnienie” pełnej mocy ze wszystkich silników na odcinkach specjalnych.

Oprócz nowych samochodów potwierdzono również, że w sezonach 2021-2024 wszystkie zespoły będą korzystać z jednego dostawcy opon we wszystkich klasach mistrzostw. 

Póki co trudno ocenić, jak na wprowadzone zmiany zareagują producenci samochodów, choć z pewnością w toku prac przeprowadzono rozmowy z przedstawicielami marek potencjalnie zainteresowanych udziałem w hybrydowej erze WRC. Można się spodziewać, że w najbliższych tygodniach głos na ten temat zabiorą przedstawiciele obecnie zaangażowanych w Rajdowe Mistrzostwa Świata producentów – Forda, Toyoty, Citroëna, Hyundaia, Škody czy Volkswagena.

Oceń nasz artykuł!
Reklama