Connect with us

Czego szukasz?

Biznes

Simply clever. Podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa od Skody

Skoda opatentowała ciekawy wynalazek. To podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa, które rzecz jasna mają pomóc pasażerom i kierowcy w zakresie bezpieczeństwa.

podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa

Podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa

Dziś bezpieczeństwo jest jednym z ważnych obszarów w rozwoju nowych samochodów. Chociaż producenci samochodów koncentrują się obecnie głównie na ulepszaniu różnych systemów wspomagania, nie zapominają również o innych funkcjach bezpieczeństwa. Na przykład Skoda zaprezentowała właśnie wyjątkowe podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa, które nazywa „inteligentnymi”.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Škoda Kamiq Style 1.0 TSI 115 DSG - sensowny wybór

Zamiast klasycznego czerwonego przycisku, opatentowane rozwiązanie czeskiego producenta samochodów wykorzystuje przezroczysty przycisk z wbudowaną parą diod pracujących w różnych trybach.

Jak to działa?

Jeśli nikt nie siedzi na siedzeniu, przycisk zapięcia pasa świeci na biało, aby ułatwić pasażerom odnalezienie go w ciemności. Można go zaprogramować tak, aby oferował pożądaną animowaną sekwencję dla jeszcze lepszej widoczności.

Następnie, jeśli system wykryje, że ktoś siedzi na siedzeniu za pomocą czujnika ciężaru w siedzeniu, blokada zapala się na czerwono. To ostrzega pasażera, aby zapiął pasy. Jednocześnie może się przydać także rodzicom, którzy nawet w ciemności wiedzą, czy ich dzieci są odpowiednio zapięte. Jeśli pasażer zapnie pas, klamra zaświeci się na zielono jako sygnał, że wszystko w porządku. Ostatecznie jednak kolor zmieni się potem ponownie na biały. 

ZOBACZ TAKŻE
Škoda Enyaq iV - pierwszy elektryczny SUV Škody. Nawet 510 km zasięgu

Jasne, absolutnym standardem od wielu lat jest sygnał dźwiękowy w momencie, kiedy ktoś nie zapnie pasów bezpieczeństwa albo odepnie je w trakcie jazdy. Wydaje się więc, że główną zaletą wynalazku Skody jest świecenie się na biało, które w ciemności i nie tylko pozwoli szybko znaleźć pasażerom klamrę pasów bezpieczeństwa. Pozostałe dwa kolory zostały logicznie dodane, ale nie staną się niczym więcej jak tylko kolejnym gadżetem.

To nic nowego, ale…

Podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa nie są dziś niczym nowym. Stosowane są w wybranych modelach Audi lub Lexusa. Zapalają się one jednak tylko po to, aby pokazać pasażerom, gdzie się znajdują. Nowością Skody jest więc różna sygnalizacja świetlna w zależności od aktualnego stanu zapięcia pasa bezpieczeństwa.

ZOBACZ TAKŻE
Skoda Yeti (2009-2017) - czy warto kupić? Opinie, problemy

Wszyscy kojarzymy Volvo jako pioniera w dziedzinie bezpieczeństwa, ale jak widać inne marki też nie próżnują. Skoda zresztą tylko w 2019 roku zarejestrowała aż 94 patenty. Póki co nie wiadomo jednak kiedy i w jakich modelach pojawią się podświetlane klamry pasów bezpieczeństwa.

Oceń nasz artykuł!
Reklama