Czego szukasz?

Inne

Autopilot Tesli jest bezużyteczny. Nie zauważył leżącej ciężarówki – VIDEO

To kolejny przykład tego, jak daleko jesteśmy od całkowicie bezpiecznej autonomicznej jazdy. Technologia Tesli po raz kolejny nie zadziałała, całkowicie ignorując leżącą na autostradzie ciężarówkę.

autopilot tesli wypadek tajwan
Fot. YouTube / Mario Herger

Technologie póki co mogą tylko pomóc kierowcy, a nie go zastąpić

Funkcjonowanie ludzkiej świadomości jest bardzo skomplikowane. Chociaż możemy w pełni skupić się na jednej rzeczy, nasze myśli często uciekają gdzie indziej. To zależy od tego, jak wysoki priorytet nasz mózg nadaje wykonywanym czynnościom. Gdy idziemy szerokim i pustym chodnikiem, podświadomość zaczyna działać i możemy myśleć o tysiącu innych rzeczy. Ale jeśli chodnik stanie się wąską kładką nad otchłanią, na świecie nie będzie dla nas niczego innego.

ZOBACZ TAKŻE
Rewolucja? Tesla ma technologię, która znacząco obniży cenę elektryków

W przypadku jazdy samochodem kierowcy mają jednak wielu pomocników, którzy dbają o ich bezpieczeństwo. To stale rosnąca armia elektronicznych asystentów, która kontroluje nie tylko uwagę kierowcy, ale także martwe punkty czy odległość samochodu przed jadącym przed nim pojazdem. A jeśli jakiekolwiek ogniwo w łańcuchu zostanie ocenione jako problematyczne, zostaniesz ostrzeżony lub technologia natychmiast przejmie kontrolę nad samochodem.

A co najmniej powinna. Jednak jak wiadomo nie od dziś, elektronika nie zawsze działa właśnie w tych momentach, kiedy najbardziej jej potrzebujemy.

Autopilot Tesli po raz kolejny się nie popisał

Dowodem na to jest także kolejne zdarzenie z udziałem Tesli, które miało miejsce, gdy w samochodzie uruchomiono autopilota. Właściciel elektrycznego sedana jechał po jednej z tajwańskich autostrad, gdzie rozbił się na ciężarówce. Ciężarówka nie tylko się nie poruszała, ale leżała na boku zajmując prawie dwa pasy ruchu.

Krótko mówiąc – nawet osoby niedowidzące były by w stanie ją zauważyć. A mówimy o systemie, który jego twórcy uznają najlepszy na całej planecie. To zdarzenie pokazuje jednak, że jest on bardzo daleko nawet od akceptowalnego stanu. 

ZOBACZ TAKŻE
Bestune T77 - wygląd Lamborghini w cenie Dacii i... holograficzny asystent

W tym miejscu należy przypomnieć, że amerykańska marka nie korzysta z technologii LIDAR, a więc laserowego skanowania wskazanej powierzchni. Elon Musk od dawna uważa, że jest ona bezużyteczna. Zamiast tego autopilot Tesli wyposażono w kamery i czujniki, które jednak miały problem z uchwyceniem wielkiej, leżącej ciężarówki w pogodny, słoneczny dzień. Trzeba więc jasno stwierdzić, że król jest nagi. 

Ultrasi Tesli i Elona Muska – uważajcie na siebie

Są jednak ludzie, którzy patrzą w Elona Muska i prowadzony przez niego biznes jak w obrazek. Właśnie to zrobił właściciel rozbitego samochodu. 53-letni Huang, bo o nim mowa, stwierdził że widział przewróconą ciężarówkę, ale był przekonany, że zareagują odpowiednie technologie. Autonomiczne hamulce jednak nie zostały nawet uruchomione.

ZOBACZ TAKŻE
Nietypowy problem Tesli Model 3. Kierownica... odpadła podczas cofania

Kiedy kierowca zobaczył, że technologia zawiodła, zaczął sam hamować. Było już jednak za późno i doszło do kolizji. Na szczęście kierowca w cudowny sposób doznał jedynie drobnych obrażeń. Z pewnością pomógł mu fakt, że jego samochód uderzył w naczepę, która nawet nie była mocno załadowana. Tajwańczyk miał więc dużo szczęścia.

Zobaczcie nagranie z całego zdarzenia.

 

Po raz kolejny okazało się, że technologia Tesli jest nadal bardzo, ale to bardzo niedoskonała. Może być wsparciem w zakresie asystenta podróży, ale z pewnością nie należy jej całkowicie powierzać losów samochodu, a tym samym życia kierowcy.

Jesteśmy ciekawi reakcji Tesli, jednak znając podejście Elona Muska prawdopodobnie nie zareaguje ona na to zdarzenie, a już  na pewno nie przyzna się do błędu.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama