Connect with us

Czego szukasz?

Samochody

W końcu nadchodzi czas Fiata. Ogrom nowości w najbliższych latach

Fiat na poważnie pracuje już nad kolejnymi generacjami swoich kultowych modeli, a fani w końcu poznali jakieś konkretne informacje. Nowości Fiata zaleją rynek w najbliższych latach.

nowości fiata tipo 2020 facelifting

Fiat w końcu przestanie być w cieniu

Nie dało się zauważyć, że w ostatnich latach Fiat znalazł się na drugim planie, jeśli chodzi o marki koncernu FCA.

Włosi mocno postawili na Jeepa, w którym widzieli znacznie większy potencjał biznesowy, oraz Alfę Romeo. Ożywienie tej drugiej marki miało jasny cel – stworzenie rywala dla niemieckiego trio premium. Patrząc na wyniki sprzedażowe, póki co udaje się to… mocno średnio. A marka od dwóch lat bardzo widocznie promuje się chociażby w Formule 1.

Teraz nadszedł jednak długo wyczekiwany czas Fiata. To właśnie ta marka będzie wiodącym tematem koncernu w najbliższych latach. Chciałoby się powiedzieć – nareszcie.

Nowości Fiata. Najbliżej są 500 i Panda

Najbliższa jest nowa generacja Fiata 500, która trafi do sprzedaży jeszcze w tym roku. „Pięćsętka” ma stać się towarem luksusowym. Z pewnością zobaczymy elektryczną wersję samochodu, jednak hitem powinna być ta konwencjonalna. Fiat z pewnością nie chciałby podpaść obecnej klienteli wypuszczając ten model wyłącznie na prąd. Aby zredukować emisję floty, nowy Fiat 500 otrzyma nowy układ napędowy w postaci 3-cylindrowego 1.0 BSG.

ZOBACZ TAKŻE
Fiat 500e - nowy włoski "retromaluch" na prąd

Na 2022 r. planowane jest kompletne przeciwieństwo nowej „Pięćsetki”, a więc czwarta generacja Fiata Pandy. Ten niewielki hatchback, opracowany z myślą o jak najniższej cenie, z pewnością będzie oferował tradycyjne silniki spalinowe. Niewykluczone jest jednak także połączenie z łagodnym napędem hybrydowym w celu zmniejszenia emisji z floty. Oferta ma być tak prosta, jak to tylko możliwe, mówi się nawet o ograniczonej gamie kolorów. Sam design ma być inspirowany konceptem Centoventi, przy czym Panda może nieznacznie urosnąć. Poza tym może to być pierwszy model, który skorzysta z technologii PSA, z którą łączy się FCA.

W końcu nowe Punto

Fiat planuje również nieco większe samochody – tak, tak, mowa o nowym Punto. Jego produkcja zakończyła się w 2018 r. co spotkało się z negatywnym odbiorem wielu fanów. „Potrzebujemy supermini. To nie jest tajemnica. Ten projekt był ciągle odkładany, ale jest obecnie w fazie rozwoju”- przyznał sam szef marki Fiat, Olivier Francois. W tej chwili nie chce jednak podawać dalszych szczegółów. „Mówienie o tym modelu byłoby przedwczesne” – dodał Francois.

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Fiat 500C DolceVita 1.2 69 KM – życie może być piękne!

Nie sposób jednak oszacować, kiedy oczekiwany następca Punto pojawi się na rynku. Nie wiadomo też, czy Fiat z tym modelem pójdzie w stronę premium czy budżetówki. Można być niemal pewny, że samochód będzie postawiony na platformie CMP z PSA, opracowanej na potrzeby małych samochodów. Oznacza to m.in. możliwość zainstalowania napędu elektrycznego, co prawdopodobnie stanie się faktem. Fiat musi mocno przyspieszyć z elektromobilnością swoich modeli, jeśli chce uniknąć wysokich kar za nieprzestrzeganie norm emisji floty.

Nowości Fiata. Będzie i Tipo – w zupełnie nowym segmencie

Nowości Fiata obejmą również następcę kompaktowego Tipo. Poprzedni zarząd marki uważał, że to model nieopłacalny biznesowo i groził zakończeniem produkcji po obecnej generacji. Tak ma się ponoć nie stać, ale Tipo zmieni się nie do poznania. 

ZOBACZ TAKŻE
Powrót legendy? Rendery elektrycznego Fiata 126 robią wrażenie

Fiat doskonale zdaje sobie sprawę, że SUV-y odgrywają coraz ważniejszą rolę, dlatego pomysły kierownictwa zmierzają w tym kierunku. „Oczywiste jest, że musimy przenieść następną generację Tipo do bardziej odpowiedniego segmentu, jakim są SUV-y” – powiedział Francois. Słowa te dość jasno wskazują, że Tipo zmieni segment.

Dyrektor generalny Fiata przyznał przy okazji, że włoska marka nieco przespała boom na samochody z tego segmentu i chce teraz gonić konkurencję. Nowe Tipo spodziewamy się zobaczyć w segmencie kompaktowych crossoverów. 

Co do obecnej generacji Tipo, plany są jasne. Jeszcze w tym roku ukaże się wersja po liftingu (główne zdjęcie do newsa), podobno także w uterenowionej wersji Cross. Skoda Octavia Scout będzie miała więc nowego rywala.

4.5/5 (liczba głosów: 4)
Reklama