Nasze profile w mediach społecznościowych

Formuła 1

Biografia Nikiego Laudy już w sprzedaży. Mamy kolejny fragment

Jeden z najwybitniejszych kierowców w historii Formuły 1, a po zakończeniu kariery – prężny biznesmen i współpracownik czołowych ekip. Niki Lauda to postać, obok której nie można przejść obojętnie. Jego losy poznać można dzięki obszernej biografii „Naznaczony” pióra Maurice’a Hamiltona, która ukazała się 12 listopada nakładem Wydawnictwa SQN.

Opublikowano

w dniu

książka o nikim laudzie maurice hamilton sqn biografia nikiego laudy

Biografia Nikiego Laudy. Fragment książki

Środowisko wyścigowe było wstrząśnięte, media w ogóle się czegoś takiego nie spodziewały. Pisząc pospieszne wyrazy uznania dla tej spektakularnej kariery, dziennikarze starali się jednocześnie odgadnąć, dlaczego dwukrotny mistrz świata postanowił nagle wycofać się ze sportu. Zakończyć karierę to jedno, ale zrobić to w połowie weekendu wyścigowego? Była to rzecz bez precedensu, nawet jeśli wziąć pod uwagę skrajny pragmatyzm Laudy. On sam stwierdził:

Chodziło głównie o to, że wielu ludzi pieniądze motywują do podejmowania działań, których być może inaczej by nie podjęli. Czy ścigałem się dla pieniędzy? Mieć dwa miliony dolarów albo ich nie mieć to niemała różnica, zwłaszcza gdy myśli się o założeniu własnych linii lotniczych. Przed rozpoczęciem sezonu 1980 nie miałem żadnych problemów, wszystko wyglądało w porządku. Pozbyliśmy się dwunastocylindrowego silnika od Alfy i byłem przekonany, że Gordon zaprojektuje konkurencyjny samochód. No ale chyba zacząłem się zastanawiać, czy aby nie ścigam się już tylko dla pieniędzy.

ZOBACZ TAKŻE
Niki Lauda - talent i ciężka praca aż do perfekcji | Legendy motorsportu

Tamtego ranka, gdy wyjrzałem przez hotelowe okno, wszystko było szare, a mnie z jakiegoś powodu brakowało optymizmu. Nie czułem podekscytowania. Pomyślałem, że gdy zacznę treningi, to wrażenie wróci. Gdy wsiadłem do nowego samochodu, od razu poczułem swego rodzaju łaskotanie na plecach, efekt wibracji wytwarzanych przez silnik Coswortha – nie znosiłem ich (być może miało to związek z faktem, że ostatni raz kontakt z brytyjską jednostką V8 miał w 1972 roku w koszmarnym marchu 721X).

Rozpocząłem trening, przejechałem kilka okrążeń, ale nie czułem nic. „Co ty tu w ogóle robisz?”, pomyślałem sobie. Wróciłem do garażu, po czym uznałem: „No dalej, wyjeżdżaj, płacą ci za to, żebyś jeździł, więc zrób kolejne pięć okrążeń”. Tym razem to wrażenie było gorsze. Jakbym dostał obuchem. Poczułem, że czas na coś innego. Poszedłem do Berniego i powiedziałem, że musimy porozmawiać.

Opis książki

Kierowcą wyścigowym został wbrew woli ojca. Upór popłacał, bo wdarł się do światowej czołówki lotem błyskawicy, zapisując się w historii jako jeden z najlepszych zawodników, jakich widziała królowa motorsportu. Książka o Nikim Laudzie opisuje życie Austriaka, który z pewnością jest jedną z największych i najbardziej szanowanych legend F1.

Trzykrotny mistrz świata, który po tytuły sięgał w barwach legendarnych zespołów: Ferrari i McLarena. Triumfator 25 wyścigów Grand Prix, którego gigantyczne doświadczenie stajnie wykorzystywały jeszcze długo po zakończeniu przez niego wyścigowej kariery.

ZOBACZ TAKŻE
Silnik w F1: Z czego się składa i dlaczego jest taki drogi?

Niki Lauda stał się wzorem dla kolejnych pokoleń kierowców, między innymi Nico Rosberga, który nazywa go swoją inspiracją. Sukcesy odnosił nie tylko na torze, ale i w biznesie, choć historię jednego z jego najsłynniejszych interesów znaczy wypadek samolotu należących do niego linii lotniczych, w którym życie straciły 223 osoby.

Oto kierowca naznaczony. Namaszczony przez opatrzność do tworzenia wielkich rzeczy, oszpecony przez szatana, który w 1976 roku próbował odebrać mu życie. Poznacie jego losy w książce Maurice’a Hamiltona. Poniżej znajdziecie fragment doskonale obrazujący styl, w jakim ją napisano.

Biografia Nikiego Laudy. Gdzie kupić?

Książka o Nikim Laudzie jest już dostępna w sprzedaży. Najlepiej kupić ją w sklepie Wydawnictwa SQN – labotiga.pl. Dlaczego? Można ją tam bowiem nabyć w zestawie z innymi pozycjami o F1: “Mechanikiem” autorstwa Marka Priestleya, “Rywalizacją totalną” Rossa Brawna i Adama Parra albo “Wiecznym Ayrtonem Senną” Richarda Williamsa. Ceny w pakiecie są zdecydowanie niższe od osobnego kupowania tych pozycji, a SQN gratis dorzuca unikatowe papierowe zakładki.

Fanom Formuły 1 i jej kulisów szczególnie polecamy “Mechanika”. Były mechanik zespołów F1 ze szczegółami zdradza kulisy wyścigów F1 z perspektywy osoby będącej w samym środku całego zamieszania. Wiele anegdotek ubarwia całą opowieść i wręcz wymusza uśmiech na twarzach czytelników. 

ZOBACZ TAKŻE
DRS w F1: Czym jest? Jak działa? Dlaczego jest potrzebny Formule 1?

Jeśli interesuje was mentalna i biznesowa sfera F1, to z czystym sumieniem możemy polecić “Rywalizację totalną”. To książka, której macki wychodzą daleko poza motorsport – jest doskonałym przewodnikiem po biznesie i wskazaniem, jak wiele detali decyduje o końcowym sukcesie. A osoba Rossa Brawna jest jej najlepszą reklamą. To człowiek, który w swojej karierze przyłożył przecież rękę do imponującej liczby 20 mistrzowskich tytułów F1. Wielu kibiców F1 określa ją jako “nudną”, ale to nie tak. To kapitalna pozycja, która po prostu nie trafia do każdego odbiorcy. Szczególnie polecić możemy ją wszelkiego rodzaju menedżerom.

〉〉〉 Kup książkę w specjalnej promocji z motohigh.pl 〈〈〈

Dane techniczne

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama