Connect with us

Bill Gates nie wierzy w elektromobilność. Miliarder uderza w Elona Muska

Trudno znaleźć szerszy temat motoryzacyjny w ostatnich i prawdopodobnie nadchodzących latach: Czy motoryzacja przejdzie na energię elektryczną, czy nie? Głos na ten temat zabrał także jeden z najbogatszych ludzi na świecie, Bill Gates.

Opublikowano

w dniu

bill gates elon musk
Fot. YouTube/hankschannel (Bill Gates) oraz YouTube/Tobias Lindh (Elon Musk)

Ostra reakcja Billa Gatesa na słowa Elona Muska 

Możesz wiele myśleć o Billu Gatesie, pozytywnie i negatywnie, ale jedno jest pewne. Jest on niezwykle inteligentną osobą, która widzi dalej niż zdecydowana większość ludzi. Miliarder zaczął budować firmę w latach siedemdziesiątych XX wieku w nieistotnej wówczas dziedzinie, która zdołała przejść przez wszystkie wzloty i upadki, kryzysy i bańki, w tym ocalić Apple, utrzymując przez dziesięciolecia najcenniejsze firmy świata, aby stawić czoła wyzwaniom świata technologii informatycznych. Wszystko to jest najlepszym dowodem jego wizji. A jeśli mamy wierzyć, że nie stracił tej zdolności do dziś, to nie wróży dobrze, zwłaszcza niektórym pomysłom producentów pojazdów elektrycznych

W niedawnym poście na swoim blogu, Gates odpowiedział na słowa Elona Muska, że ​​dalszy rozwój akumulatorów wkrótce sprawi, że na drogach pojawią się elektryczne ciężarówki i prawdopodobnie samoloty. Miliarder znany głównie z Microsoftu tak nie uważa i stwierdza, że ​​coś takiego „prawdopodobnie nigdy się nie wydarzy”. Oczywiście ciężarówkę elektryczną można zbudować w dowolnym momencie, co sprawia, że stanie się ona faktem. Gatesowi oczywiście chodzi o co innego – o praktyczność, ekonomiczność i sukces takiego produktu na rynku w rywalizacji z innymi alternatywami. 

ZOBACZ TAKŻE
Lucid Air - elektryk z przytupem. Tesla na celowniku

Elektryki tylko do ograniczonej liczby czynności

Według niego samochody elektryczne są rozwiązaniem tylko do transportu na krótkie odległości i nie zakłada, że ​​technologia akumulatorów kiedykolwiek zrobi taki postęp, że samochody elektryczne będą miały sens do innych zastosowań. Trzeba w tym miejscu dodać, że miliarder nie jest przeciwnikiem elektromobilności w zakresie samochodów osobowych. Jako wieloletni fan Porsche sam kupił niedawno elektrycznego Taycana, na chwilę obecną jeden z najbardziej zaawansowanych samochodów elektrycznych w historii motoryzacji.

„Problem w tym, że baterie są duże i ciężkie. Im większy ciężar próbujesz przenieść, tym potrzebujesz większego akumulatora do zasilania pojazdu. A im więcej baterii potrzebujesz, tym wzrasta waga pojazdu. I tym samym znowu potrzebujesz więcej mocy” – Gates przypomina doskonale znane błędne koło pojazdów elektrycznych.

Kontynuuje: „Nawet jeśli nastąpi poważny przełom w technologii akumulatorów, samochody elektryczne prawdopodobnie nigdy nie będą praktycznym rozwiązaniem dla takich rzeczy, jak 18-kołowe ciężarówki, statki towarowe czy samoloty. Energia elektryczna działa, gdy trzeba pokonywać krótkie odległości, ale potrzebujemy innego rozwiązania dla ciężkich samochodów i transportu na duże odległości ”.

ZOBACZ TAKŻE
Niemiec opisał swoje dwa lata z Teslą X. Nerwy i 31 wizyt w warsztacie

Bill Gates zna inne rozwiązanie

Więc co według niego jest rozwiązaniem? Paliwa alternatywne, zwłaszcza sztuczne. Są w stanie utrzymać obecną praktyczność samochodów i dodać „czystości” źródłom ich ruchu poprzez produkcję ze źródeł odnawialnych. Oczywiście nikt nie jest prorokiem, więc trzeba potraktować opinię Gatesa jako kolejną z wielu. Ignorowanie jej nie jest już jednak wskazane z powodu jego wielu poprawnych przewidywań i niewątpliwej inteligencji.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama