Honda zajmuje się nie tylko samochodami
Dla większości z nas Honda to przede wszystkim producent samochodów. W rzeczywistości ta japońska firma zajmuje się biznesem w wielu różnych dziedzinach, w tym w robotyce. W końcu wystarczy przypomnieć sobie rok 2000, kiedy przedstawiła wciąż kultowego humanoidalnego robota o nazwie ASIMO (co jest skrótem od Advanced Step in Innovative Mobility). Jednym z najnowszych dzieci w rodzinie robotów jest Honda Ropot.
To maszyna znacznie mniejsza niż ASIMO, ale może być jeszcze bardziej użyteczna w prawdziwym świecie. To anioł stróż dla dzieci, które uczą się same chodzić do szkoły.
Honda Ropot wykorzystuje oczywiście technologię znaną z motoryzacji
Honda ukryła technologię stosowaną w przemyśle motoryzacyjnym do monitorowania martwych punktów w małym Ropocie, który można przyczepić do paska szkolnego plecaka. Zasadniczo robot służy jako druga para oczu dla dzieci, które mogą ostrzec je o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
Cały system działa stosunkowo prosto. Jednak przed umieszczeniem na pasku plecaka szkolnego konieczne jest, aby rodzic i dziecko udali się do szkoły. W tym samym czasie Ropot poznaje trasę i zapamiętuje ryzykowne miejsca, takie jak skrzyżowania.
Kiedy dziecko idzie do szkoły bez opieki, przed każdą zmianą automatycznie otrzymuje ostrzeżenie od Ropota, aby nie zapomniał się rozejrzeć. Dodatkowo robot na bieżąco monitoruje to, co dzieje się wokół dziecka, a w razie niebezpieczeństwa jest gotowy zaalarmować dziecko o szybko zbliżającym się pojeździe. Ropot jest również wyposażony w urządzenie śledzące GPS, które wysyła wiadomość do rodziców, gdy dziecko dotrze na miejsce.
Na razie nie znamy więcej szczegółów
Cała technologia Ropota jest wciąż w fazie rozwoju, ale w przyszłości powinna być skierowana do siedmiolatków. Według statystyk takie dzieci są wręcz grupą stworzoną do takich wynalazków. W tym wieku uczą się samodzielnie chodzić do szkoły, a według Hondy mają wtedy wzrok rozwinięty na poziomie około 2/3 poziomu osoby dorosłej – dlatego należy poświęcić im więcej uwagi.
Honda nie ogłosiła jeszcze, czy i kiedy Ropot wejdzie na rynek. Wydaje się jednak, że oprócz rozwoju powinny teraz odbyć się badania terenowe, z których firma powinna uzyskać dokładniejsze informacje o możliwościach i korzyściach z korzystania Ropota.