Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Transport łodzi podwodnej. Niesamowite nagranie z Iranu

Transport łodzi podwodnej to coś, czego nie obserwuje się na co dzień. Zwłaszcza, że mówimy o gigantycznym obiekcie mającym 72 metry długości.

Opublikowano

w dniu

transport łodzi podwodnej

Transport łodzi podwodnej lądem to karkołomne zadanie

Okręty podwodne to gigantyczne maszyny, których rozmiary najczęśćiej możemy wyobrazić sobie tylko na podstawie zdjęć ze stoczni albo z morza. Irańczycy zorganizowali jednak lądowy transport łodzi podwodnej, co jest absolutnie niesamowitym widokiem.

Nie jest bowiem niczym niezwykłym, jeśli ktoś na przyczepie przewozi mniejszą czy większą motorówkę aby popływać na jeziorze, rzece czy morzu. Tutaj mamy jednak do czynienia z prawdziwym kolosem. Takie maszyny zazwyczaj prosto ze stoczni „wypuszczane” są prosto do naturalnego środowiska, jakim jest woda. Są po prostu zbyt wielkie, aby je gdziekolwiek przewozić. 

ZOBACZ TAKŻE
Filmowy hit na horyzoncie? Hugh Jackman ma zagrać Enzo Ferrariego

Nie mamy wątpliwości, że dotyczy to także wojskowych okrętów podwodnych. Zwłaszcza tych szturmowych z Rosji, które są budowane od lat 80. XX wieku najpierw dla armii radzieckiej, a następnie rosyjskiej. Okręty podwodne projektu 877 Pałtus to bowiem potwory o długości 72 metrów, szerokości 5,9 metra i wysokości 9,7 metra. Waga? 2300 ton. Trudno nawet wyobrazić sobie transport czegoś takiego, nawet na krótkim odcinku.

Irańczycy jednak przeszli od słów do czynów

Irańczycy nie dość, że sobie to wyobrazili, to jeszcze zdołali tego dokonać. Z jakiegoś powodu przetransportowali tego typu maszynę z kanału Ormuz do oddalonej o 24 kilometry bazy w Bandar Abbas. Nie mamy pojęcia, po co im taki sprzęt, ale z pewnością mają konkretny powód tych działań. 

Być może nikt by się o niczym nie dowiedział, gdyby nie nagranie zamieszczone na Twitterze. Można na nim zobaczyć na własne oczy fragment trasy okrętu podwodnego. Film rzecz jasna nie jest najlepszej jakości, ale widać wszystko co najważniejsze. 

ZOBACZ TAKŻE
Oznaczenia opon samochodowych - wszystkie najważniejsze informacje

Transport łodzi podwodnej odbył się za pomocą kilku ciężarówek, do których przypięto imponującą naczepę o łącznej liczbie 88 kół. Całość uzupełnia oczywiście skomplikowany mechanizm, który umożliwił całą podróż. 

Największe wrażenie z krótkiego filmu robi oczywiście sama łódź podwodna – przechodzący obok niej ludzie wyglądają na bardzo, bardzo małych wobec rosyjskiego kolosa. Zobaczcie nagranie z całego zdarzenia.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama