Czego szukasz?

Biznes

Najczęściej poszukiwane samochody. W Polsce Audi, na świecie Toyota

Najlepiej sprzedające się i najczęściej poszukiwane samochody to oczywiście nie to samo. Dane o tych drugich zebrała z Google firma Compare The Market i przedstawiła na przyjemnych infografikach.

najczęściej poszukiwane samochody

Najczęściej poszukiwane samochody na rynku. Są zaskoczenia

Doskonale wiemy, kto sprzedaje najwięcej samochodów na świecie – Toyota i Volkswagen. Czy jednak samochody tych dwóch marek są tymi najczęściej poszukiwanymi? Te dwie kwestie nie są od siebie zależne i bardzo często się różnią. To prosta sprawa – jeśli szukamy w Internecie BMW M3 albo jakiegokolwiek Lamborghini, nie oznacza to, że je kupimy. Najczęściej poszukiwane samochody w wielu miejscach stykają się z tymi najlepiej sprzedającymi się, ale nie zawsze i nie wszędzie.

ZOBACZ TAKŻE
Hybrydy plug-in są coraz popularniejsze. Wybraliśmy 7 najciekawszych

A skąd to wiemy? Firma Compare The Market, która zajmuje się (jak sama nazwa wskazuje) porównywaniem wszystkiego co możliwe, zebrała dane z Google i przedstawiła je na ciekawych infografikach. To dane, które pokazują jaka marka była najczęściej wyszukiwana w Google w 2020 roku. Na całym świecie ewidentnie i wyraźnie prowadzi Toyota. Produkty tej marki były najczęściej wyszukiwane w 55 ze 158 monitorowanych krajów. Na kolejnych miejscach znajdują się BMW i Mercedes (odpowiednio 34 i 15 krajów). W Polsce przewodzi jednak Audi. Przyjrzyjmy się, jak wygląda to na poszczególnych kontynentach.

najczęściej poszukiwane samochody świat

Europa

Europejczycy szczególnie lubią niemieckie samochody – w większości krajów niemieckie marki były najbardziej poszukiwane, zwłaszcza BMW i Mercedes. W tym kontekście może zaskoczyć relatywnie mniejsze zainteresowanie Audi, choć akurat w Polsce właśnie ta marka wygrała to nietypowe zestawienie. Można się domyślić, że w znaczącej większości użytkownicy szukali informacji i ofert używanych Audi. Ciekawa sytuacja jest np. w Norwegii, która słynie z ekstremalnego wsparcia dla samochodów elektrycznych, a jednak najpopularniejsza wśród tamtejszych użytkowników Google jest marka, która znaczy stosunkowo niewiele na rynku samochodów elektrycznych. 

najczęściej poszukiwane samochody europa

Najczęściej poszukiwane samochody. Azja

Z oczywistych względów azjatyckie marki wiodą prym w Azji, praktycznie wszędzie. Najczęściej jest to Toyota, ale kilka razy widzimy też koreańskie marki – szczególnie ciekawe jest zwycięstwo Kii w Indiach. Po raz kolejny nie ma mowy o samochodach elektrycznych, a zwycięstwo Alfy Romeo w Chinach może szokować. Choćby z tego powodu, że włoska marka nie jest tam obecna z nowymi samochodami. Ma jednak historycznie bardzo dobrą pozycję, podobnie jak Audi w Polsce. 

najczęściej poszukiwane samochody europa

Ameryka Północna i Środkowa

Tutaj można było się spodziewać Forda i tak właśnie jest. Niebieski owal jest najczęściej poszukiwaną marką w USA i Kanadzie, a jego wynik w Ameryce Północnej psuje tylko Meksyk, gdzie częściej w Google szukano informacji na temat Nissana. W Ameryce Środkowej także mamy niespodzianki. Największą dla przeciętnego Polaka będzie zwycięstwo Peugeota na Kubie. Ta marka ma tam jednak historycznie bardzo mocną pozycję. 

najczęściej poszukiwane samochody europa

Najczęściej poszukiwane samochody. Ameryka Południowa

W porównaniu z północą w Ameryce Południowej jest znacznie więcej różnorodności. Volkswagen rządzi w Brazylii, Hyundai w Argentynie, a Toyota w Peru, Boliwii, Wenezueli czy Paragwaju. Chevrolet ma swoich zwolenników w Chile, co prawdopodobnie wynika z faktu, że Chevrolet produkuje również samochody na tym obszarze. Widzimy też, że w niektórych krajach niezwykle popularne są: Kia, Peugeot i Mazda. 

najczęściej poszukiwane samochody ameryka południowa

Australia i Oceania

Wybór Australii nie może zaskakiwać. Tamtejsza produkcja samochodów praktycznie nie istnieje, więc cały kontynent poddał się globalnym trendom. 

najczęściej poszukiwane samochody australia

Afryka

Kontynent afrykański także jest domeną Toyoty, być może dlatego, że słynie ona tam z wytrzymałości swoich samochodów. Toyota była najbardziej poszukiwana w większości krajów. Sukces w RPA świętuje BMW, które jest także popularne na Madagaskarze. Także do Afryki dotarły macki Hyundaia i Kii – niesamowite, jaki postęp w ostatnich latach zrobiła ta druga marka. Zdecydowanie największe zaskoczenie to zwycięstwo Alpine w Etiopii – nie mamy pojęcia, jak to wytłumaczyć. Szczerze powiedziawszy myślimy, że to jakiś błąd w badaniu, a słowo „Alpine” wyszukiwano tam w związku z alpejskim klimatem albo w związku z górami. Tak mała marka (i obecnie, i historycznie) po prostu nie mogła być tam najpopularniejsza. 

najczęściej poszukiwane samochody australia

4.8/5 (liczba głosów: 5)
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Janusz

    9 lutego 2021 at 22:23

    Gdyby nie niemiecki lobbing to niemieckich aut nawet w Europie nikt by nie chciał

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama