Connect with us

Oficjalnie: Stefano Domenicali zostanie szefem Formuły 1

Stefano Domenicali zostanie prezesem i dyrektorem generalnym Formuły 1 w styczniu 2021 r. Chase Carey, obecny prezes i dyrektor generalny, przejdzie na stanowisko prezesa niewykonawczego.

Opublikowano

w dniu

Stefano Domenicali był szef Scuderia Ferrari
Fot. Scuderia Ferrari

Domenicali jest doskonale znany kibicom F1

Wieloletni fani F1 doskonale pamiętają Domenicaliego z czasów spędzonych w Ferrari. Włoch dołączył do Scuderii w 1991 roku i pozostał w zespole do początku 2014 roku.

W tym czasie pracował u boku obecnego szefa sportów motorowych Formuły 1, Rossa Brawna, jako Team Manager, zanim został Dyrektorem Sportowym w 2002 roku, a następnie Dyrektorem Zespołu w 2008 roku. Ostatnio pełnił funkcję dyrektora generalnego Lamborghini. Wcześniej dołączył do Audi w 2014 roku, pełniąc jednocześnie funkcję przewodniczącego komisji FIA zajmującej się jednomiejscowymi samochodami wyścigowymi.

ZOBACZ TAKŻE
Stefano Domenicali: Ferrari poświęciło się na rzecz F1

Stefano Domenicali szefem F1. Włoch jest podekscytowany

„Jestem podekscytowany dołączeniem do organizacji Formuły 1, sportu, który zawsze był częścią mojego życia” – powiedział Domenicali. „Urodziłem się w Imoli i mieszkam w Monzy. Pozostałem w kontakcie ze sportem dzięki mojej pracy w FIA. Nie mogę się doczekać nawiązania kontaktu z zespołami, promotorami, sponsorami i wieloma partnerami w Formule 1, ponieważ nadal będziemy rozwijać ten biznes”.

„Ostatnie sześć lat w Audi, a następnie prowadzeniu Lamborghini, dało mi szerszą perspektywę i doświadczenie, które wniosę do Formuły 1”.

Prezes Liberty Media docenia pracę Chase’a Careya

Greg Maffei, prezes i dyrektor generalny Liberty Media, powiedział, że jest podekscytowany powitaniem Domenicaliego w Formule 1. Jednocześnie złożył jednak hołd Careyowi, który, jak powiedział, będzie nadal odgrywał ważną rolę.

„Chase wykonał fenomenalną robotę prowadząc F1” – powiedział. „Stworzył pierwszorzędną organizację handlową i sportową. Ma ona długą listę osiągnięć, w tym zwiększenie atrakcyjności sportu, zwiększenie jego obecności cyfrowej, ustanowienie nowych przepisów technicznych, zabezpieczenie limitu kosztów po raz pierwszy i osiągnięcie nowego, bardziej sprawiedliwego Concorde Agreement z zespołami”.

ZOBACZ TAKŻE
Silnik w F1: Z czego się składa i dlaczego jest taki drogi?

„Jego działania umocniły F1 jako szczytowe osiągnięcie sportów motorowych. Zawsze był świetnym partnerem i nie mogę się doczekać jego dalszego doradcy w nowej roli prezesa niewykonawczego.

„Cieszymy się, że możemy powitać Stefano Domenicali na stanowisku prezesa i dyrektora generalnego Formuły 1” – dodał. „Stefano wnosi bogatą historię sukcesów w F1 w Ferrari oraz w szerszym przemyśle samochodowym – w Audi i Lamborghini”.

Stefano Domenicali szefem F1. Carey dumny z zarządzania F1

Sam Carey powiedział, że „kierowanie Formułą 1, prawdziwie globalnym sportem z bogatą przeszłością przez ostatnie siedemdziesiąt lat było zaszczytem”.

ZOBACZ TAKŻE
Spa 1970, czyli ostatnie tango F1 w belgijskim piekle

„Jestem dumny z zespołu, który nie tylko przeszedł przez niezwykle wymagający rok 2020, ale powrócił z dodatkowym celem i determinacją w obszarach zrównoważonego rozwoju, różnorodności i integracji” – dodał.

„Jestem przekonany, że zbudowaliśmy solidne podstawy, aby firma mogła rosnąć w perspektywie długoterminowej. To była przygoda i podobała mi się praca z zespołami, FIA i wszystkimi naszymi partnerami. Nie mogę się doczekać, aby pozostać zaangażowanym i wspierać Stefano, gdy przejmie kierownicę ”.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama