Connect with us

Ford wytwarza części z… odpadów kawowych z McDonald’s

Przemysł motoryzacyjny zawsze szuka nowych sposobów na wyeliminowanie jak największej ilości zużytego plastiku i zwiększenie odsetka materiałów odnawialnych. Odpowiedź często znajduje się w dość nieoczekiwanych miejscach.

Opublikowano

w dniu

Ford McDonald's odpady kawowe
Fot. Ford

Na przykład Ford pochwalił się właśnie, że zaczął używać spalonych odpadów kawowych do produkcji niektórych swoich części samochodowych. A jego głównym dostawcą tego materiału jest znana na całym świecie sieć McDonald’s, która produkuje kilka milionów kilogramów tego materiału każdego roku.

Badacze Forda odkryli, że łupiny kawy można łatwo przekształcić w materiał, który idealnie nadaje się do wzmocnienia niektórych elementów samochodu. Jest to jednak poprzedzone obróbką, podczas której materiał musi zostać podgrzany do wysokiej temperatury w środowisku o niskim ciśnieniu, a następnie zmieszany z tworzywami sztucznymi i innymi dodatkami.

Ford McDonald's odpady kawowe

Rezultatem jest lekko pachnący granulat kawy, który można następnie formować w różne kształty. Amerykański producent obecnie używa tego materiału do tylnej części reflektorów. I nie może nachwalić się tego rozwiązania.

Komponenty są podobno o około 20% lżejsze, a ich kształtowanie wymaga 25% mniej energii niż w przypadku zastosowania przez producenta standardowych tworzyw sztucznych. Ford dodaje, że elementy wykonane z tego materiału mają również lepsze właściwości termiczne. 

Ford nie wskazuje bezpośrednio, w którym modelu są obecne części z udziałem spalonych ziaren kawy, ale na filmie (do obejrzenia poniżej) pojawia się Ford Ranger, co jest dość jasnym sygnałem. Amerykańska marka zaznacza natomiast, że w przyszłości chce zastosować materiał do innych modeli.

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama