Connect with us

Czego szukasz?

powered by Advanced iFrame. Get the Pro version on CodeCanyon.

Inne

TEST | Xblitz Prism – wideorejestrator w lusterku z dotykowym ekranem

Xblitz Prism to kolejne urządzenie z segmentu wideorejestratorów w lusterku. Jak sprawdza się na co dzień i czy jest warte 200 złotych?

xblitz prism

Co dostajemy w cenie zakupu?

Zacznijmy od podstaw. W opakowaniu znajduje się oczywiście wideorejestrator, dwie gumowe spinki do zamocowania, ładowarka, kabel USB, instrukcja obsługi oraz adapter kart MicroSD USB.

Zwróćmy uwagę na ten ostatni przedmiot, który jest interesujący z dwóch powodów. Po pierwsze, to dodatkowy gadżet, który osobno kosztuje kilkadziesiąt złotych. Po drugie, to niezwykle przydatne urządzenie przy wielu nowych laptopach, które po prostu nie mają slotów na adapter kart pamięci. Dzięki adapterowi możemy przeglądać nagrania podłączając się do portu USB.

Zamieścilibyśmy zdjęcie wszystkich przedmiotów będących w zestawie, jednak nie ma to sensu, bowiem producent nagrał fajny materiał z unboxingu Xblitz Prism. Zobaczcie sami.

Jak to się montuje?

Jaka jest największa zaleta wideorejestratora w lusterku? Zastępuje lusterko, a więc nie jest kolejnym gadżetem, który zagraca nam wnętrze samochodu, dodatkowo zasłaniając widok na drogę. Będąc w miejscu lusterka pełni jego funkcje, a jednocześnie oszczędza miejsce.

Montaż takiego sprzętu jest całkiem prosty. Produkt posiada specjalne zaczepy, które obejmuje się gumowymi klipsami na lusterku. Co warte zaznaczenia już teraz, nie ma szans, aby klipsy się zerwały przy rozciąganiu. Są bardzo elastyczne i zrobione z wytrzymałego materiału. Rozerwanie w trakcie użytkowania także jest kompletnie nieprawdopodobne. 

xblitz prism

Generalnie samo rozwiązanie nie budzi żadnych zastrzeżeń. Może sprawić kłopot przy pierwszym montażu, ale przy odrobinie wprawy montaż zajmuje kilka sekund. Po montażu nie ma możliwości, aby wideorejestator spadł czy się ruszał. Gumki trzymają je w totalnym bezruchu. 

Co do samego obiektywu kamery, to jest on ruchomy w wystarczającym stopniu, aby jednocześnie nagrywało możliwie najszerszy obszar, a jednocześnie było pełnowartościowym lusterkiem wstecznym.

Jakość wykonania Xblitz Prism oceniamy bardzo dobrze

Jakość wykonania Xblitz Prism musimy ocenić bardzo wysoko. Produkt jest doskonale spasowany, w związku z czym absolutnie nic nie trzeszczy. W tym miejscu należy także wspomnieć, że Xblitz Prism po prostu dobrze wygląda. Lusterko jest lekkie – choć sprawia wrażenie masywnego – i wygląda naprawdę zgrabnie. Duże w tym zasługi aluminiowej obudowy.

Wideorejestrator nagrywa w jakości Full HD (1920×1080), 30 kl/s, a kąt widzenia kamery wynosi 140 stopni. Dotykowy wyświetlacz zlokalizowany po prawej stronie ekranu ma 5 cali. To bardzo ważna sprawa z kilku powodów. Przede wszystkim dzięki temu nawigacja w menu kamery jest bardzo intuicyjna i zdecydowanie wygodniejsza niż w przypadku przeklikiwania kolejnych opcji przyciskami pod wideorejestratorem. Dodatkowo Xblitz Prism wyposażono w naprawdę wygodne menu z dużymi przyciskami, co nie jest bez znaczenia dla wielu użytkowników. Drugi powód to cena – niewiele wideorejestratorów do 200 złotych posiada naprawdę funkcjonalny i dobrze działający ekran dotykowy. 

xblitz prism

Co ma do zaoferowania Xblitz Prism?

Urządzenie wyposażono w tryb parkingowy i G-Sensor, co jest dodatkowym plusem w tej klasie cenowej. Tryb parkingowy w przypadku wykrycia wstrząsu spowodowanego np. stłuczką na parkingu zacznie nagrywać rejestrując zdarzenie, a przede wszystkim kluczowe wtedy tablice rejestracyjne sprawcy. Całość dzieje się bez naszego udziału, bowiem wideorejestraor włącza się samoczynnie. Ustawienia pozwalają ustawić jego czułość (wysoka, średnia, niska), a także go wyłączyć. 

G-Sensor to natomiast rozwiązanie odpowiadające za ochronę nagrania podczas wstrząsu spowodowanego np. nagłym, gwałtownym hamowaniem. Kamera po wykryciu wstrząsu automatycznie zabezpiecza przed skasowaniem pliki video z najbliższego przedziału czasowego. Co oznacza ta ochrona? Nie zostaną one nadpisane w przypadku kontynuacji funkcji nagrywania. 

ZOBACZ TAKŻE
TEST | Navitel R700 GPS Dual - wideorejestrator z kamerą cofania

Do dyspozycji mamy tryb nocny, który – jaka sama nazwa wskazuje – pomaga podczas jazdy nocą. Szczerze powiedziawszy, specjalnie nie przypadł nam on do gustu. Nieco rozjaśnia obiekty, ale czy w jakiejkolwiek sytuacji mógłby być przydatny i np. pomóc w zarejestrowaniu szczegółów, których wideorejestrator nie nagrałby w zwykłym trybie? Nie wydaje nam się.

Kamera jest także wyposażona w Wide Dynamic Range (WDR), który jest swego rodzaju witaminami dla zwykłej kamery. Na podstawie właściwych algorytmów WDR stabilizuje obraz, a także pomaga przyciemnić zbyt jasne obiekty, a także rozjaśnić ciemniejsze. Funkcja szczególnie przydatna przy dużym kontraście danej sceny, w której WDR analizuje otoczenia i pozwala nagrać materiał w możliwie najlepszej wersji.

Jak to działa?

Obraz z wideorejestratora jest oczywiście prezentowany na ekranie dotykowym. Dzieje się tak jednak przez pierwsze trzy minuty, a następnie obraz znika i mamy do dyspozycji całe lusterko. Jeśli chcemy zmienić ustawienia albo po prostu zobaczyć, co jest nagrywane, wystarczy dotknąć ekranu palcem. Te trzy minuty włączonego ekranu to swoją drogą stanowczo za długo, co szczególnie przeszkadza podczas jazdy nocą. Nie mamy pojęcia, dlaczego nie zostało to ustawione na znacznie, znacznie krócej. 

ZOBACZ TAKŻE
Światła przeciwmgielne - kiedy używać? Wyjaśniamy

Urządzenie nagrywa w pętli, a więc nie trzeba martwić się o brak miejsca – najstarsze pliki są automatycznie nadpisywane nowszymi. Nagrywanie odbywa się w formacie .AVI, a całość nagrań zapisywana jest na kartach MicroSD, których wielkość może sięgać 64 GB. 

Xblitz Prism jak większość sensownych wideorejestratorów na rynku posiada trzy tryby – nagrywanie, odtwarzanie i zdjęcie. Żadnego z nich nie trzeba specjalnie wyjaśniać, więc dodajmy tylko, że nagrywanie może odbywać się w odcinkach o długości 1, 2, 3 albo 5 minut. Zdjęcie natomiast wykonuje się za pomocą przycisku na ekranie dotykowym, co jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż stosowane w innych wideorejestratorach przytrzymanie przycisku włączania urządzenia.

Co jeszcze należy podkreślić? Menu wideorejestratora jest bardzo przyjemne wizualnie i czytelne. Naprawdę nie ma się do czego doczepić, a na dodatek ekran dotykowy działa bardzo sprawnie, co oznacza kompletną bezproblemowość podczas korzystania z wideorejestratora. 

xblitz prism menu

Po prawej stronie ekranu głównego znajduje się pięć przycisków – wyliczając od góry są to: włączenie/wyłączenie trybu nocnego, włączenie/wyłączenie trybu parkingowego, rozpoczęcie/zakończenie nagrywania oraz zrobienie zdjęcia, nagrywanie dźwięków – tak/nie, a także powrót do menu. Najważniejszy jest jednak jeden jedyny przycisk znajdujący się po lewej stronie i mający ikonkę kłódki. Wciśnięcie go oznacza, że obecnie nagrywany segment video zostanie zablokowany i nie zostanie automatycznie nadpisany. Funkcja bardzo łatwa w użyciu, a w wielu sytuacjach niezwykle przydatna. 

xblitz prism przyciski

Jakość nagrań jest przyzwoita, ale tylko za dnia

Klasycznie w przypadku testów wideorejestratorów musimy podzielić się z wami oczywiście także screenami z nagrań z kamery. Niestety pod tym jedynym względem – za to kluczowym przy zakupie wideorejestratorów – Xblitz Prism nie wypada idealnie. Jakość nagrań za dnia jest przyzwoita, co możecie zobaczyć poniżej.

xblitz prism dzień

Niestety nocą kamera ma poważne problemy. Szumy i brak właściwego radzenia sobie ze wszechobecnymi źródłami światła to jej główne grzechy.

xblitz prism noc

Ile kosztuje Xblitz Prism i czy warto się nim zainteresować?

Xblitz Prism kosztuje ok. 200 zł, choć często można spotkać go w promocjach poniżej tej kwoty. Kamera dostępna jest także w znanych sieciach elektromarketów, np. Neonet.

Czy warto? Według nas tak. Jakość nagrań jest przyzwoita w dzień i akceptowalna w nocy, a cena urządzenia jest stosunkowo niska. Według nas wielkim plusem produktu jest ekran dotykowy, który często nie jest dostępny nawet w droższych wideorejestratorach. W swoim segmencie cenowym Xblitz Prism to z całą pewnością godny polecenia produkt. Dodatkowym bonusem jest adapter kart MicroSD USB.

Przez cały test urządzenia po głowie chodziła nam jednak jedna myśl – to urządzenie byłoby naprawdę kompletne, gdyby oferowało wyższą jakość nagrań. W tym przypadku nawet przy nieco wyższej cenie mogłoby zostać rynkowym hitem. Do Xblitz Prism ze strony technicznej – jakości wykonania, ulokowania poszczególnych elementów, menu itp. – naprawdę bowiem nie ma się do czego przyczepić.

Szczegółowe dane techniczne

Waga270 g
Kąt widzenia kamery:140 stopni
Rozdzielczość wideo:max. 1920x1080
Format wideo/kompresja:AVI H.264
Procesor:GP6248
Sensor:SC2363
Obiektyw:4G
Wyświetlacz:5 cali, dotykowy
G-SensorTAK
Nagrywanie w pętli:TAK
Detekcja ruchu:TAK
Rejestracja dźwięku:TAK
Wbudowany głośnik:TAK
Obsługa kart pamięci:Obsługa kart microSD do 64GB
Zasilanie:USB 5V
Temperatura pracy:0-35°C

3.7/5 (liczba głosów: 8)
1 Komentarz

1 Komentarz

  1. Konrad

    19 marca 2021 at 12:56

    Czy jest możliwość podłączenia do niego kamerki cofania?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama