Connect with us
Inne

TEST | Navitel Solar Car BT – słuchawka zawsze gotowa do pracy

Navitel, marka znana głównie z wszelkiej maści wideorejestratorów, wprowadziła do swojej oferty zupełną nowość. To słuchawka bluetooth z możliwością solarnego ładowania. Sprawdziliśmy, jak sprawuje się w praktyce.

Opublikowany

w dniu

Navitel Solar Car BT

Czym jest Navitel Solar Car BT?

Navitel Solar Car BT to słuchawka bluetooth, która ma także funkcję… słuchania muzyki. O tej jednak nie będziemy więcej pisać, bowiem nie znamy osoby, która używałaby słuchawki bluetooth do słuchania muzyki. Fajna, dodatkowa funkcja, ale z pewnością nie będąca kluczową.

Słuchawka działa w protokołach HSP, HFP, A2DP i AVRCP. Przekładając te oznaczenia na język potoczny, działa we wszystkich najważniejszych profilach bluetooth. Oznacza to dokładnie tyle, że żaden telefon nie będzie miał problemu z połączeniem się z Navitel Solar Car BT.

Navitel Solar Car BT od innych urządzeń tego typu odróżnia właśnie ładowanie solarne. Do zestawu dołączona jest stacja dokująca z panelami fotowoltaicznymi, którą można przykleić bezpośrednio do szyby. Jeśli przez większość czasu nie stoicie w garażu albo innym zaciemnionym miejscu, oznacza to ni mniej nie więcej, tylko że słuchawka od Navitela jest czasowo niezniszczalna. Dokładniej wyjaśnimy to niżej.

Stacja dokująca wyposażona jest w uchwyt magnetyczny, co oznacza że nie musimy celować słuchawką w otwór, bowiem sama dosłownie “wskakuje” tam gdzie powinna.

Solarna słuchawka od Navitela – ile może pracować?

Akumulator zamieszczony w słuchawce ma 40 mAh. Producent wskazuje, że oznacza to możliwość używania słuchawki przez 16h w trybie czuwania albo 2,5h rozmowy. Dodaje także, że słuchawkę można naładować w godzinę.

Najważniejsze jest jednak co innego – dołączona do słuchawki stacja dokująca ma kolejne 500 mAh pojemności. Można ją ładować tradycyjnie (przez będący w zestawie kabel USB – micro USB) albo za pomocą baterii słonecznych. 

 

Żeby była jasność – aby ładować słuchawkę ze stacji dokującej, ta nie musi być podłączona do żadnego źródła prądu. Oznacza to, że za pomocą stacji dokującej słuchawkę możemy ładować gdziekolwiek – nawet w ciemnym pomieszczeniu. Oczywiście aż do czasu wyczerpania się pojemnego akumulatora.

Biorąc jednak pod uwagę, że stację dokującą można przykleić do przedniej szyby, a będzie się ona ładować podczas każdego kontaktu ze słońcem (bez naszej żadnej ingerencji), w praktyce oznacza to nieprzerwaną pracę słuchawki i stacji dokującej na… zawsze? Każdy z nas co najmniej od czasu do czasu stoi samochodem w słońcu, a wtedy słuchawka samoistnie się ładuje.

Dla kogo jest słuchawka Navitel Solar Car BT?

Odpowiedź nie może być inna – dla zawodowych kierowców. I to z wielu względów. Pierwszym i najważniejszym jest wygoda – o tę słuchawkę po prostu nie trzeba dbać w pozytywnym znaczeniu tych słów. Najprościej po dniu pracy umieścić ją w stacji dokującej, a ta naładuje się i będzie służyć kolejnego dnia. I tak bez końca. A wszystko oczywiście dzięki ładowaniu solarnemu.

Pozostałe powody jej przydatności dla zawodowych kierowców są argumentami, przez które ogólnie słuchawki bluetooth są wśród nich popularne. To przede wszystkim prostota obsługi oraz ich przydatność. Przypomnijmy, że w Polsce zakazane jest rozmawianie przez telefon komórkowy w trakcie jazdy samochodem, a w wielu europejskich krajach zakazane jest także używanie dwóch słuchawek w uszach podczas jazdy samochodem. Wszystko oczywiście ze względu na potencjalny zły wpływ na bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników ruchu. To zresztą oczywiste – mając dwie słuchawki w uszach nie słyszymy co dzieje się wokół nas, a to kluczowe podczas jazdy samochodem. 

 

Kolejny dowód przydatności dla zawodowych kierowców? Możliwość parowania tego sprzętu z dwoma telefonami komórkowymi. Kierowcy ciężarówek zazwyczaj mają dwa telefony (prywatny oraz służbowy) i dzięki temu sprzętowi mogą wygodnie odbierać połączenia z obu.

Dodajmy do tego zasięg dziesięciu metrów i mamy sprzęt idealny dla zawodowych kierowców. 

Jak działa słuchawka od Navitela?

Jej obsługa jest dziecinnie prosta, bowiem tak naprawdę ma ona tylko jeden przycisk. I tak jednorazowe go naciśnięcie powoduje odebranie połączenia, przytrzymanie przez dwie sekundy powoduje odrzucenie połączenia, dwukrotne naciśnięcie przycisku powoduje oddzwonienie do ostatniego numeru itd. Żaden kierowca nie będzie miał problemu z jej obsługą. 

To, co się szczególnie nam podoba, to jakość dźwięku oraz jego “zbieranie”. Testowaliśmy ją w różnych warunkach i zawsze dawała radę – nie tylko w pustej kabinie samochodu, ale także np. z gadatliwym dzieckiem z tyłu samochodu. Wymaganie takich cech od tego rodzaju sprzętu to oczywiście podstawa, ale Navitel zdał ten test celująco.

Sprzęt dobrze trzyma się w uchu. Ani przez chwilę nie mieliśmy żadnego problemu np. z jego wypadaniem, nie mówiąc już o jakimkolwiek dyskomforcie. Wszystko dzięki gumowemu stabilizatorowi, który został naprawdę dopracowany.

Jakość produktu także oceniamy bardzo dobrze. Produkt wykonano z tworzywa ABS, które jest twarde i szczególnie odporne na zarysowania. Wizualnie cały zestaw prezentuje się bardzo dobrze i na pewno przystaje do obecnych czasów.

Co zawiera zestaw ze słuchawką?

W zestawie z urządzeniem znajdują się: stacja ładująca, kabel USB – micro USB, instrukcja obsługi oraz karta gwarancyjna.

Słuchawka Navitel Solar Car BT jest dostępna w sklepach z elektroniką użytkową i serwisie Allegro. Sugerowana cena akcesorium – 129 złotych.

W tej cenie zdecydowanie polecamy ten produkt każdemu zainteresowanemu. To godny polecenia praktyczny produkt za uczciwą cenę. A Navitel zaliczył niezwykle udany debiut na rynku słuchawek bluetooth.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: [TEST] Navitel MR150 NV – lusterko z wideorejestratorem. Nocą też daje radę

Skomentuj
Reklama
Reklama
Reklama