Nasze profile w mediach społecznościowych

Motorsport

Abiteboul: „Solidne” cięcie kalendarza wyścigów zwiększyłoby atrakcyjność F1

Szef zespołu Renault w F1, Cyril Abiteboul, przyznał, że solidne cięcie liczby wyścigów w sezonie mogłoby wyjść F1 na dobre. Francuz proponuje zaledwie 15 wyścigów w sezonie.

Opublikowano

w dniu

fot.: Renault

Kalendarz F1 w tym roku zawiera rekordową liczbę 21 wyścigów w sezonie, w tym krytykowany przez wielu format trzech europejskich wyścigów tydzień po tygodniu. W mediach wciąż pojawiają się informacje, że w kolejnych latach liczba wyścigów ma jeszcze ulec zwiększeniu, a nowe mają mieć miejsce w Stanach Zjednoczonych i Azji.

Abiteboul w wywiadzie dla Autosportu powiedział, że wg niego trzeba ciągle współpracować z fanami, ale F1 musi pozostać czymś wyjątkowym. – Jesteśmy już znacznie powyżej tego, co według mnie jest wartością dla czegoś wyjątkowegoMusimy przekazywać przesłanie dumy, motywacji, energii, jaką niesie ze sobą F1. Z kalendarzem, który mamy teraz, entuzjazm nie jest taki sam jak w przypadku, kiedy podróżowaliśmy tylko 15 razy w roku. Jeśli my sami nie mamy tej energii, ciężko jest ją przekazać na zewnątrz – dodał.

Doceniam powód, dla którego komercyjnie rozwijamy kalendarz, ale osobiście byłbym za zmniejszeniem liczby wyścigów – wyznał. Wg Francuza, że „od 15 do 18” wyścigów „znacznie zwiększyłoby wartość” marki, jaką jest F1. – Musiałbyś powiedzieć 21 organizatorom wyścigów, że sześciu z Was odpadnie, więc rywalizujcie. To byłoby interesujące. Rozumiem, że to byłby hazard niepasujący do obecnego działania władz F1, które każdego roku chcą maksymalizować zyski, ale w pewnym momencie dojdziemy do ściany i będzie trzeba coś zmienić.

Niektóre z mniejszych zespołów F1 zasugerowały, że będą potrzebować dowodów na dodatkowe zyski komercyjne, aby poprzeć rozszerzony kalendarz. Szef zespołu Haas, Gunther Steiner, powiedział: „Wyścigi kosztują nas i F1 piekielnie dużo pieniędzy, więc musimy się upewnić, że kolejne przyniosą dodatkowy dochód, a nie tylko wydatki„.

Z kolei właściciel Force India, Vijay Mallya, powiedział, że dobre samopoczucie pracowników jest jego „głównym problemem”, jeśli chodzi o zarządzanie zespołem. – Więcej wyścigów oznacza większe dochody i z pewnością trzeba to rozważyć. Jednak myślę, że powyżej 21 wyścigów i ten potrójny format wyścigowy są po prostu zbyt męczące dla naszych inżynierów, mechaników i wszystkich zaangażowanych w zespół podczas wyścigów.

Oceń nasz artykuł!
Skomentuj

Skomentuj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Reklama