Connect with us

Biznes

Honda z maską antywirusową dla samochodu. Kurumask już jest na rynku

Honda wprowadziła swoistą maskę dla samochodów, która w 15 minut odfiltrowuje 99,8% wirusów. Kurumask, bo tak się nazywa, już pojawiła się na rynku. Jak zawsze w takich przypadkach, jest jakieś “ale”.

Opublikowano

w dniu

kurumask

Nie wiadomo, czy Kurumask radzi sobie z koronawirusem

Kurumask, specjalna zasłona filtra kabinowego, powinna być w stanie odfiltrować do 99,8% wirusów z powietrza w ciągu 15 minut. Jeśli teraz zastanawiacie się, czy filtr poradzi sobie z Covid-19, niestety nie mamy jednoznacznej odpowiedzi. Zdaje się, że nie jest to takie proste do zbadania, bo inaczej Honda z pewnością by się tym pochwaliła. Z pewnością jednak wychodzi ludzkości na zdrowie, coś jak mycie rąk.

Sam filtr stworzony przez Japończyków podczas testów skupiał się na śledzeniu cząstek molekularnych bakterii E. Coli (wybaczcie jeśli fachowo nazywa się to minimalnie inaczej, nie jesteśmy fizykami). Podczas badań filtr powietrza z zainstalowanym Kurumaskiem był w stanie odfiltrować 99,8% cząstek z powietrza już po 15 minutach. Po 24 godzinach filtr Kurumask był w stanie przefiltrować do 99,9 procent cząstek.

Kurumask był używany na filtrze kabinowym mikrosamochodu Honda N-Box, który jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli na rynku japońskim. System wentylacji działał z wewnętrzną cyrkulacją, aby ograniczyć wlot powietrza z zewnątrz samochodu. Tak, to dość istotna informacja, że te 99,8% odnosi się tylko do wewnętrznej cyrkulacji. Doskonale wiadomo, że jazda zimą wyłącznie z włączoną wewnętrzną recyrkulacją dość szybko prowadzi np. do wilgoci w samochodzie.

ZOBACZ TAKŻE
Samochody niedostępne w Polsce - Honda Odyssey. Stylowy van

Inspiracja owadami

„Chcemy, aby kierowcy czuli się komfortowo i bezpiecznie w swoich pojazdach, nawet gdy okna są zamknięte z powodu zimna” – powiedział Takaharu Echigo, człowiek, który był liderem projektu w ramach którego opracowano nowy filtr. Kurumask to tak naprawdę rodzaj maski antywirusowej. Jak wskazuje Honda, filtr jest po prostu mocowany do klasycznego filtra kabinowego samochodu. Żywotność filtra powinna wynosić około jednego roku, a więc podobnie do interwałów wymiany filtra kabinowego.

Istotą działania Kurumaska ​​są specjalne mikroskopijne wypukłości na powierzchni, które wychwytują, a następnie niszczą wirusy w przepływającym powietrzu. Zespół programistów został zainspirowany do stworzenia tego rozwiązania przez naukowe badania nad skrzydłami ważek. Te owady dzięki podobnej „technologii” utrzymują skrzydła w czystości.

ZOBACZ TAKŻE
Ciekawostka od Hondy dla bezpieczeństwa dzieci. Robot jak anioł stróż

Technologia jest już na rynku

Honda współpracuje przy badaniach z grupą techników pracujących nad specjalnym pojazdem przeznaczonym do zabierania pacjentów z zakażeniem Covid-19. Celem badań jest zapewnienie jak najbezpieczniejszego środowiska dla kierowców tych pojazdów.

Kurumask miał już swoją premierę w najnowszej wersji modelu Honda N-Box, który trafił do sprzedaży w Japonii 25 grudnia. Producent potwierdził jednak, że chce wprowadzić specjalny filtr również do innych modeli.

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Reklama
ReklamaReklama