Nasze profile w mediach społecznościowych

Inne

Niemcy otwierają buspasy dla osobówek. Pod jednym warunkiem

W Niemczech prawdopodobnie już niedługo pasami autobusowymi legalnie będą mogły poruszać się wszelkie pojazdy osobowe nie będące taksówkami. Jest jeden warunek – podróżować takim samochodem będą musiały co najmniej trzy osoby.

Opublikowano

w dniu

Buspas

Przewiduje to projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który został już zatwierdzony przez rząd. Teraz musi zostać jeszcze przyjęty przez parlament. 

Do tej pory na pasach autobusowym (zależnie oczywiście od kraju i miasta) podróżować mogą autobusy, taksówki, rowery i pojazdy elektryczne. W związku z wprowadzeniem na nie każdego rodzaju pojazdu osobowego, w którym są co najmniej 3 osoby, Niemcy chcą promować powszechne korzystanie z samochodów jako środka transportu dla więcej niż 1-2 osób.

Rzecz jasna, nie wszyscy przyjmują z zadowoleniem plan ministra transportu, Andreasa Scheuera z CSU. Zieloni uważają, że to kompletna bzdura, bowiem nie zwiększy to atrakcyjności miejskiego transportu publicznego, a dodatkowo może prowadzić do zablokowanych buspasów.

Organizacje ekologiczne i stowarzyszenia we wielu niemieckich miastach również skrytykowały ten pomysł dodając, że policji trudno będzie sprawdzać czy w samochodzie znajduje się co najmniej dwóch pasażerów i ten przywilej będzie nagminnie naruszany. 

Scheuer w odpowiedzi na zarzuty odpowiedział, że ostateczny dokument, który wejdzie w życie będzie dawał miastom prawo decyzji w tej sprawie. 

Skomentuj

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
ReklamaReklama